בשבע 480: פק"ל למפקד גל"צ

פק"ל הם ראשי התיבות של 'פקודות קבע לחייל', דהיינו ההנחיות, הפקודות וההוראות המחייבות כל חייל בשירותו.

עדי גרסיאל , ט"ז בשבט תשע"ב

פק"ל למפקד גל"צ

כפי שאנו יודעים, פק"ל הם ראשי התיבות של 'פקודות קבע לחייל', דהיינו ההנחיות, הפקודות וההוראות המחייבות כל חייל בשירותו. יש קלסר פק"ל, תיק פק"ל ואפילו נשק פק"ל. והנה, לבסיס בא חייל חדש עם דרגה גבוהה. ירון דקל התמנה למפקד החדש של גלי צה"ל, תחנת הרדיו הצבאית, לאחר משבר האמון שהתחולל עם קודמו, יצחק טוניק, מול אלה שכאבו את צעדיו הדרקוניים והאכזריים של שר הביטחון ברק ומול 'אבירי הדמוקרטיה' הצבועים שביקשו לשמור מכל משמר על שליטתם המוחלטת על התחנה. בהיכנסו לתפקיד הכריז דקל שאחרי 30 שנה של עבודה במקצוע, ברור לו ש"עיתונות חופשית היא נשמת אפה של הדמוקרטיה, ובלעדיה אי אפשר... לא לפחוד מאימתם של בעלי האינטרס, ויחד עם זאת להיות קשובים לביקורת המותחת בתקשורת. ולדעת לתקן, לדעת להשתנות".

ומכיוון שאני מכיר את דקל עוד מימי שירותו בתחנה אז, וגם על רקע הופעותיו בפני קהלים משני צידי הקו הירוק, אני מרשה לעצמי להציע לו לנקוט בצעדים הבאים:

* למנות נציב תלונות עצמאי במעמדו ומחוץ למערכת הגל"צית ולהעניק לו סמכויות לברר ואף להמליץ על אמצעי ענישה.

* לחסוך בכסף ולהשתחרר מהסלבס האזרחיים הרבים המאיישים את התחנה.

* לחייב את כל עובדי התחנה הנוגעים בהכנת חדשות, תחקירים ושידורם לעבור השתלמויות רציניות בנושאים של אתיקה תקשורתית ועיתונאית.

* לדאוג שהתחנה תייצג את הציבור לכל הפחות כמו שהצבא מייצג אותו.

* כדאי לבקר אצל מנהלי השידור הצבאי בארה"ב ובבריטניה וללמוד מה זאת תחנת שידור צבאית.

* לעשות למען גיוס כוח אדם איכותי, כולל בוגרי יחידות קרביות שלפחות יודעים דבר מה על הצבא ולא רק על מוזיקה, אמנות וקולנוע.

* לפרסם את פרטי המשכורות של אזרחים עובדי צה"ל שמובילים את השידורים בתוכניות רבות.

דקל כנראה לא יעשה מהפכות, אבל השינויים שציינתי אינם בלתי אפשריים, בבחינת 'באחת ידו עושה במלאכת המיקרופון ואחת מחזקת השלח'.

ישראל מידד

 

מדינת משטרה?

משטרת ישראל עצרה נער בן 13 משום שקרא בפייסבוק לפתוח את אתר החרמון בחינם! כך, פחות או יותר, נאמר בידיעה באתר 'מאקו', מאת כתב חדשות ערוץ 2 גיא ורון, אשר שותפה (גם בפייסבוק, אלא מה), מאות אם לא אלפי פעמים.

לפי האמור בידיעה, הנער ממג'דל שמס הציע השבוע לחבריו בפייסבוק "לצאת להפגנה כדי שהכניסה לחרמון תהיה בחינם לתושבים ויקרה יותר לתיירים", ונדהם, כך לשון הידיעה, לפתוח את דלת ביתו לשוטרים - שעצרו אותו בגין חשד להפרת סדר.

הידיעה ממשיכה ואומרת כי אחרי חקירה בת שעתיים שוחרר הנער המבוהל לביתו, לא לפני שהבטיח לאמו (?) שלא יעלה בדף הפייסבוק שלו עוד אמירות 'מקוממות' מעין אלו.

לכאורה, סיפור מזעזע ומחריד. בסך הכל רצה הנער לבלות בחינם בחרמון, וכבר מגיעה משטרה? וכצו הרגש הידוע, שיתפו הגולשים את הידיעה וצקצקו בלשונם על משטרת ישראל הנוראה והתעללותה בקטינים חסרי ישע.

מה שלא שאלו את עצמם המצקצקים הוא האם באמת יכול להיות שזה הסיפור. הרי הוא נראה כה מופרך, שמראש היה על כל אדם שעיניו בראשו ומעט מוח בקדקודו לחשוד בכתב שלא הביא את התמונה המלאה. לכל הפחות ראוי היה לבקש צילום של דברי הנער בפייסבוק וציטוט מדויק שלהם.

ומה אמרה משטרת ישראל? בתגובה המקורית היא רק ציינה כי משהתברר שהנער קטין, הוא שוחרר לביתו. כמובן, זה לא מוריד מהצקצוקים. וכי בן 30 מותר לעצור על סמך קריאה לפתוח את החרמון? רק לאחר זמן פורסמה תגובה מלאה של המשטרה, האומרת: "בעקבות פרסומים שונים שהופצו בשבוע שעבר ברשת, אשר נשאו סממנים לאומניים ומסיתים, נפתחה חקירת כוחות הביטחון בנושא. במסגרת החקירה הכוללת, זומן גם הנער יחד עם אביו, בחשד למעורבותו בהפרות סדר סמוך לאתר החרמון, ובכלל זה חשד ליידוי אבנים והסתה ברשת. החוקרים הסבירו לנער ואביו את חומרת המעשים, ובתום הבירור הוא נשלח לביתו".
רק 24 שעות אחרי הפרסום הראשוני התברר שהסטטוס ה"תמים" בפייסבוק טען למעשה שהחרמון הוא שטח סורי וכי יש לחסום את הכניסה לאתר, והעובדה הזו, בנוסף לכך שהנער היה חשוד בארגון הפרות סדר, הן שהביאו לעיכובו לחקירה.

ובכל הסיפור הזה, לא ברור של מי המחדל הגדול יותר: של המשטרה שחיכתה עם התגובה המלאה יממה שלמה, של העיתונאי שפרסם דברים כה מופרכים או של משתפי הידיעה, שלא הפעילו עליה ביקורת שכלית מינימלית.

הלל גרשוני

 

תביעה ייצוגית

השבוע התנהל דיון נוסף בחוק רשות השידור. זוכרים את ההבטחה לרפומה? כפי שקוראי מדור זה יודעים, הרפורמה עדיין לא כאן וגם אם היא תיוולד, היא לא ממש מעניקה בשורה מרעננת לציבור האמוני והציוני בישראל.

ובכל זאת, הישג קטן נרשם השבוע למרכז תדמי"ת: סעיף החוק המתייחס למינוי חברי מועצת רשות השידור, אותו גוף ציבורי שאמור לפקח על הרשות, נפתח לדיון מחדש. מנסחי הצעת החוק כתבו נוסח מאוד לא מחייב לגבי ייצוג הציבור הרחב במועצת הרשות: "הרכב המועצה ישקף, במידת האפשר, את מגוון הדעות הרווחות בציבור". נוסח כזה, בהודעת פרסומת או מכירה, מאפשר למוכר להודיע מראש לקונה שאין לו את מלאי הצבעים, ואם הוא יזמין שטיח כחול הוא עלול למצוא את עצמו עם שטיח אדום, אם הודעתו קבעה כי הוא ישתדל להיענות לבקשת הלקוח "במידת האפשר". השאיפה היא לקבוע מסמרות חזקות יותר ולדרוש כי הרכב המועצה "ישקף באופן קרוב את מגוון הדעות הרווחות בציבור". הסעיף יידון מחדש בישיבה הבאה. חבר הכנסת יעקב כ"ץ (כצ'לה( הגיש את הבקשה לוועדה והציג אותה בישיבה השבוע.

הצעת החוק המתגבשת כוללת תהליך בחירה של חברי מועצה תוך מתן עדיפות לאנשי אקדמיה, תרבות וברנז'ה, מתכון שישאיר ציבורים נרחבים מחוץ למעגל. כדי לקבל מועצה מייצגת, אנו רואים צורך לדרוש זאת מפורשות בהצעת החוק.

אפרופו הפיקוח על השידור הציבורי, יש לציין כי גלי צה"ל, שמליאת רשות השידור אמורה לפקח גם על תכניה - הפסיקה מזה שבועיים לשדר דרך האינטרנט ולהציג את הקלטת התוכניות. זאת בשל אי תשלום חוב לחברה המספקת את שירותי האינטרנט. טרם שמענו את קולם של חברי מליאת רשות השידור על הפגיעה בזכות הציבור להאזין לשידורים דרך הרשת ולשמוע הקלטות מהתוכניות.

חני לוז

 

חדשות בחדשות

ח"כ עינת וילף ('עצמאות') אמרה בכנס בטכניון כי מחקר של מרכז המידע של הכנסת העלה שבעלי הון משקיעים בכלי תקשורת לא כדי להרוויח, אלא מתוך רצון לשמר את הרווחיות של שאר אחזקותיהם. "הרווח הכלכלי של דנקנר מגיע מכך ש'מעריב' נהפך לפלטפורמה של מאבק בריכוזיות", טענה וילף. כך דיווח 'דה-מרקר'.

 

האקרים תקפו השבוע את אתרי קבוצת 'ידיעות אחרונות' (ynet, 'כלכליסט' ועוד) וגרמו לקשיים בגלישה אליהם. גם בשבוע שעבר אירעה תקיפה דומה שבמהלכה נפל אתר ynet למשך 15 דקות.

 

בחודש שעבר נרשם שיא חדש (408) במספר הקבילות שהוגשו לנציב הקבילות של רשות השידור. ככל הנראה הסיבה לכך היא פעילות גביית אגרה אגרסיבית של משרדי עורכי דין.

 

ביקורת הנקרא

 

"שתיקתם המתמשכת של הערבים הישראלים אל מול הטבח הסורי היא מעליבה ובעיקר פחדנית" (ג'וודאת איברהים, איש עסקים ערבי-ישראלי, במאמר ב'מעריב')

לידיעת הקוראים חנין זועבי ואחמד טיבי

 

"מה שנתן אשל יודע על משפחת נתניהו זה לא פצצת אטום. זה פצצת מימן מהלכת" (סימה קדמון, 'ידיעות אחרונות')

פצצת מימן - זה הכל? ואנחנו סבורים שאשל הוא לפחות חור שחור אינטר-גלקטי שיגרום ליקום לקרוס לתוך עצמו

 

"ורק הקומץ (של מרצ) לא מבין מה המלחמה הזאת לכם; לכם ולא לו" (יוסי שריד על סגולותיה של המפלגה, 'הארץ')

שולמית אלוני לא הסבירה ליוסל'ה ש"לכם ולא לו" לא מתייחס לבן החכם אלא דווקא לרשע?