בשבע 480: רוסיה מחכה לסוריה

הווטו שהטילו רוסיה וסין באו"ם נגד הדחת אסד, הציב אותן בגוש אחד עם סוריה, נגד העולם המערבי, שיצא נגדן בגינויים חסרי תקדים

חגי הוברמן , ט"ז בשבט תשע"ב

הווטו שהטילו רוסיה וסין באו"ם נגד הדחת אסד, הציב אותן בגוש אחד עם סוריה, נגד העולם המערבי, שיצא נגדן בגינויים חסרי תקדים | הטבח במורדים ברחובות סוריה עלה השבוע מדרגה, וגם בבירה דמשק מורגש כעת מחסור במים ומזון | ישראל נערכת לקליטת אלפי פליטים סורים, וחוששת דווקא מנפילת משטרו של אסד

המדינה השנואה ביותר בעולם השבוע, בעיקר במסדרונות האו"ם, לא היתה סוריה אלא רוסיה. רוסיה וגם סין. מנשיא סוריה אסד כבר אין מה לצפות. על דעת רוב העולם, הנשיא הסורי סיים את תפקידו. אבל מי שהפריעו השבוע להשלים את המהלך הזה היו דווקא רוסיה וסין, שהטילו וטו במועצת הביטחון באו"ם על בקשת הליגה הערבית לקרוא להדחת אסד.

הבסיס לווטו הרוסי-סיני היה מדיניות "התנגדות להגמוניה האמריקנית" שמובילות שתי המדינות. הדבר בולט בעיקר ברוסיה. בעוד חודש צפויות להיערך שם בחירות לנשיאות. לאור מעמדו הציבורי של פוטין, הנתון במגמת דעיכה, המדיניות המוצהרת היחידה שאפשר לומר עליה בפה מלא שהיא בקונצנזוס בציבור הרוסי היא "התנגדות להגמוניה האמריקנית". פוטין, המתכנן לחזור בתוך חודשיים ללשכת הנשיא, מפגין חוסר אמון בכוונות המערב לגבי רוסיה והמזרח התיכון. לטענתו, ארה"ב היא האחראית לתסיסה שהתעוררה בשני האזורים. יותר משהיתה כאן אהבת אסד, היתה כאן שנאת אובמה.

סוריה גם נחשבת ללקוחה חשובה של יצואני הנשק הרוסי, שלפי הערכה הפסידו כ-10 מיליארד דולר בימי האביב הערבי. רוסיה הרוויחה לאורך השנים מניתוקה של סוריה ממדינות המערב, כיוון שנהנתה מנגישות מועדפת לשוק תעשיות הנשק והנפט שלה.

 קריאות לחרם על רוסיה וסין

קשה להיזכר בתגובות כל כך בוטות בקהיליה הבינלאומית נגד מנהיגי מדינות, כמו שספגו רוסיה וסין השבוע. התגובה החריפה ביותר הגיעה מצד שגרירת ארצות הברית באו"ם, סוזן רייס, שהגדירה את המעשה כ"מגעיל". נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אף הודיע כי יפעל להקמת קבוצת מדינות "ידידי סוריה" בכדי להביא לסילוקו של אסד, גם בנתיב "עוקף או"ם".

הזעם על התנהגות רוסיה וסין היה כל כך גדול, עד שבעולם המוסלמי נשמעו קריאות להחרים סחורות של שתי המדינות. בין השאר קראו לחרם מנהיג האחים המוסלמים בירדן חמאם סעיד, ושייח' יוסוף אלקרדאווי, הנחשב גדול פוסקי ההלכה בעולם הסוני. "אני קורא שלא לקנות את הסחורות שלהם. אסור שייתנו להם פרוטה אחת, שכן הפרוטה הזו תהפוך נשק להרג העם הסורי", אמר קרדאווי בתוכניתו השבועית בערוץ אלג'זירה. שש מדינות המפרץ הודיעו גם כי הן מסלקות את שגריריה של סוריה מבירותיהן מיד. מדובר במדינות המרכיבות את מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ: סעודיה, קטאר, בחריין, נסיכות עומאן, כווית ואיחוד האמירויות. בהודעה שפירסמה המועצה נאמר כי הימצאות השגרירים הסורים הפכה להיות מיותרת, אחרי שהמשטר בדמשק סירב לכל הניסיונות לפיתרון המשבר.

למזלה של ארה"ב, אירופה ניצבת לצידה. שלשום, בעקבות התחדשות ההפגזות על העיר חומס בסוריה, הודיע האיחוד האירופי כי הוא מקדם סבב חדש של עיצומים נגד סוריה, שיאושר בסוף החודש. העיצומים החדשים יכללו את הקפאת נכסי הבנק המרכזי בסוריה ואיסור עסקאות עמו. בנוסף להקפאה, תיאסר העברה של פוספטים, יהלומים, זהב, ומתכות נוספות מסוריה ואליה. כמו כן, ייתכן שיאושרו סנקציות על טיסות נוסעים מסוריה ואליה. על-פי הגורם, סבב העיצומים החדש זוכה לגיבוי מלא של גרמניה וצרפת. חבילת העיצומים החדשה תאושר כנראה ב-27 בחודש, בפגישת שרי החוץ של האיחוד בבריסל.

במקביל ליוזמה המדינית של צרפת, היא החלה בפעילות נרחבת, ביחד עם מדינות אירופה האחרות והליגה הערבית, בניסיון לחזק את 'צבא סוריה החופשי', כולל אספקת נשק כבד למורדים על מנת שיוכלו לעמוד בפני מתקפות השריון הסוריות.

אבל בעוד שמדינות באירופה ובליגה הערבית הכריזו על השבת שגריריהן מסוריה, הגיע לדמשק שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב,  שהתקבל שם בהתלהבות רבה. עשרות אלפי תומכי אסד יצאו לרחובות כשהם מנופפים בדגלי רוסיה וסוריה. במאמץ להצדיק את הווטו הרוסי, הכריז לברוב כי נשיא סוריה בשאר אסד הבטיח לו שהוא "מחוייב לחלוטין" למציאת פתרון שיביא לסופה של האלימות במדינה. על פי הדיווח מדמשק, נשיא סוריה הבטיח ללברוב שבכוונתו לערוך במדינה משאל עם על חוקה סורית. אסד גם הבטיח לאפשר כניסה של משלחת פקחים נוספת ורחבה יותר של הליגה הערבית. לברוב, הנשיא שלו ומנהיגי סין, היו היחידים בעולם שהאמינו לדברים.

שלשום דיווח ה-CNN כי הפנטגון התחיל בבחינה ראשונית לגבי אופציות צבאיות שניתן יהיה ליישם בסוריה. על פי הדיווח, עד כה הונהגה מדיניות לא צבאית, הכוללת לחץ דיפלומטי וכלכלי, וכעת הצבא האמריקני מתחיל לבחון מה ניתן לעשות בכדי להיות מוכן לפעולה במידת הצורך.

מחאה נגד המשטרה בסוריה רויטרס

 טבח בבית החולים

שנה חלפה מאז החל המרד בסוריה. שנה שבה כמעט בכל שבוע הספידו את בשאר אסד שהנה הוא נופל – ואסד המשיך לשרוד. אבל השבוע היה לכל הדעות אחד השבועות הסוערים בתולדות סוריה. מה שהיה עד כה התמרדות שהמשטר הרשמי פועל לדיכויה, הפך השבוע למלחמת אזרחים לכל דבר. הפעילות של הצבא הסורי נגד המתקוממים עלתה מדרגה, כאשר מסוקים צבאיים הפציצו את חומס, וכתוצאה מכך התמוטטו בתי מגורים. ממידע שהגיע לירושלים עולה שהצבא הסורי עושה שימוש בטילי נ"מ ניידים המורכבים על רכב משוריין נגד מטרות קרקעיות בחומס. אפילו בזמן ביקורו המתוקשר של לברוב, המשיכו כוחות סוריים להפציץ מטרות בחומס, בבאב אל עמאר ובמרכזי התנגדות נוספים ברחבי המדינה.

המשבר הסורי תפס השבוע את כותרות העיתונים בעולם, הודות לסרטון נדיר שצולם בבית החולים בשכונת באב אל עמר בעיר חומס, דקות לאחר שפגזים נחתו עליו. על פי מידע שהגיע מסוריה, מישהו בדמשק הגיע למסקנה כי ל"צבא סוריה החופשי", אחד מפלגי המיליציות הלוחמות במשטר, נוכחות משמעותית בשכונה, ולכן החליט אסד להפגיז אותה ללא רחמים.  בסרטון נראים פצועים והרוגים, ודם רב נשפך. התמונות שודרו ללא הרף בכל רחבי העולם וגרמו לזעזוע גדול.

 

למרות הדלפות המידע והסרטונים, המידע על הנעשה בסוריה איננו רב. העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח בהרחבה על מחסור חמור בלחם ובמים בדמשק בימים האחרונים. על פי העיתון, המחסור נוצר בין היתר בשל סגירת מאפיות בפרברי הבירה ואספקת המים נותקה ברוב השכונות בדמשק.

המאפיות בפרברים הפסיקו לפעול בשל המבצע הצבאי של כוחות אסד באזור. באזורים אחרים במדינה, שם מתנהלים עימותים בין אנשי הצבא למתנגדי אסד, יש מחסור במוצרי יסוד - אך זו הפעם הראשונה שיש מחסור בדמשק.

בעיתון דווח שביום חמישי שעבר לא היה ניתן למצוא בשווקים בדמשק בקבוקי מים מינרלים. כמו כן תורים ארוכים נצפו מול המאפיות בדמשק, כאשר מחיר של שקית ובה 8 פיתות עלה פי שלושה בחלק מהאזורים. בשל המחסור התפתח שוק שחור, כאשר חלק מהתושבים קונים את הלחם במחירו הרגיל ואחר כך מוכרים אותו במחיר כפול. גם ברשתות החברתיות ובפייסבוק כבר הושמעו קריאות לאזרחים ללכת ולקנות כמויות של לחם, מעבר לדרוש להם.

בינתיים, בכלי התקשורת של משטר אסד משדרים עסקים כרגיל. "מה שנאמר בנוגע למחסור בלחם - אין לו הצדקה והסיבה לו הן שמועות", אמר מנכ"ל החברה הציבורית של המאפיות, עותמאן חאמד, לסוכנות הידיעות הסורית סאנ"א. "יש כאלה שבכוונה מרוקנים את המאפיות מלחם, כדי ליצור מחסור". הוא הוסיף כי המאפיות תגברו את עבודתן וכי הכול ישוב לסדרו במהרה.

בתחילת השבוע שעבר מסרו מקורות מקרב המורדים כי 'צבא סוריה החופשי', צבא המורדים, הצליח להשתלט על מקורות המים המרכזיים של הבירה דמשק. מקורות המים בסוריה מתבססים בעיקר על שני מעיינות גדולים, מעיינות ברדא ומעיינות אלפיג'ה. כוחות הביטחון הסורים נסוגו מהאזור ומאות לוחמים מצבא המורדים נכנסו והשתלטו עליו.

דובר המורדים סיפר על אירוע יוצא דופן שקרה: כוחות הצבא הסורי נסוגו מהאיזור לאחר שחייליהם סרבו לירות על לוחמי 'צבא סוריה החופשי'.

גם העיתון "אל-אהרם" המצרי פירסם השבוע שלל גילויים על הנעשה בסוריה. לדברי העיתון, הפרטים ניתנו לו על ידי פעיל מרכזי באופוזיציה הסורית, שקיבלם מקצין מודיעין בכיר בצבא הסורי המשרת בארמון הנשיאות.
מתוך המידע עולה כי משטר אסד למעשה איבד את השליטה על סוריה ועסוק כרגע במאבקי הישרדות בלבד. מאהר אסד, שעמד בראש הכוחות לדיכוי המרד בסוריה, הוזז מתפקידו, ולמעשה הודח, והועבר למתקן נופש של נשיא סוריה. בעקבות הרחקתו, שקע מאהר אסד בדיכאונות קשים והחל שותה לשוכרה עד איבוד עשתונות. הוא גם מגדל זקן פרא ונראה מוזנח. בשאר אסד, טען העיתון המצרי, תפס את הפיקוד על מבצע דיכוי המרד ביחד עם כמה קצינים בכירים מהעדה העלאווית. במקביל, משטר אסד מחמש את בני העדה העלאווית בסוריה מחשש לגורלם.

הגבול נשאר לבד

בצה"ל עוקבים בעירנות אחר הנעשה בסוריה. באופן פרדוכסלי, החשש בישראל נובע דווקא מהעובדה שהצבא הסורי עזב ברובו את הגבול, כדי להתעמת עם המפגינים בערי סוריה. צבא סוריה, מתוך אינטרסים מדיניים של השלטון הסורי, שמר משך כמעט ארבעה עשורים שמחבלים לא יחצו את הגבול לפיגועים בישראל. צה"ל שמר על הגבול מצידו האחד, הסורים שמרו עליו מצידו השני, וכך לא היו יותר חדירות מחבלים מכיוון הגבול הסורי ברמת הגולן. כעת, כשהצבא הסורי אינו פרוס לאורך הגבול, נותר צה"ל לשמור עליו לבדו נגד חדירות מחבלים. משום כך, בישראל לא ששים לראות את אסד נופל. אסד, גם הבן, סימן יציבות אזורית. נפילתו, כמו נפילת מובארק וקדאפי לפניו, מגבירים את סכנת הסיחרור האזורי, שסופו נראה מאיים.

חשש נוסף הוא מפלישה של מאות או אלפי פליטים סורים, שיימלטו לישראל מאימת אסד. הרמטכ"ל בני גנץ גילה לפני חודש בוועדת החוץ והביטחון, כי נפילתו הצפויה של הנשיא אסד תפגע בעדה העלאווית, וישראל נערכת לקליטת פליטים עלאווים ברמת הגולן לקראת תרחיש כזה. הוא לא ציין בכמה פליטים מדובר, אבל ממידע שהגיע ל'בשבע' עולה שבצה"ל חוששים מפני פלישת רבבות פליטים עלאווים. המיעוט העלוואי בסוריה מונה כ-1.5 מיליון בני אדם, המהווים כ-7% מהאוכלוסיה.

גורם ביטחוני מגלה כי ההנחיה לצה"ל היא לא למנוע את פלישת הפליטים הסורים אם תתרחש, ולאפשר להם להיכנס לרמת הגולן, למרות שמדובר בגבול בין מדינות אויבות. אם הפעם מוקד המלחמה הקרה המתחדשת הוא ערבי מקומי בלי מעורבות ישראלית – ישראל עוד עלולה להיגרר אליו, שלא ברצונה.