גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

עניין אישי - בגליון השבוע

חנן יובל. בן 65. נשוי ליאירה ואב לשניים. זמר ומלחין
16/02/12, 17:08
עופרה לקס

חנן יובל. בן 65. נשוי ליאירה ואב לשניים. זמר ומלחין

* התחלה: סוף 46' קיבוץ משמרות. שם המשפחה הוא וולייבסקי, שמשתנה מיד אחרי הצבא. ההורים, שעלו לארץ בתחילת שנות ה-30 היו בין מייסדי הקיבוץ. שתי בנות נולדו להם במשק, חנן הוא השלישי. כשהיה בן שנה האחות הבכורה נהרגה מכדור בריטי תועה.

* פרדס חנה: המוות של הבת התחבר לרצון להתנער מאפליות שהיו בקיבוץ, ובגיל רך עקרה המשפחה מן הקיבוץ לבית ספר חקלאי בפרדס חנה, והתגוררה ב'בית הרפתנים'. "הריח הזה פותח את הלב".

* הלב: "אבי הלך עם קבוצת תלמידים להרצאה ביישוב, ופתאום קיבל שבץ ומת". לחנן בן ה-9 ולאחותו לא סיפרו דבר. "ראיתי אנשים מתגודדים ועצובים ואף מילה. לפתע אמרה אמי לידיד שעבר בשביל 'יצחק איננו' וכך נודע לי שאבא מת".

* אבא: עד גיל 17 לא יצאה המילה הזאת מפיו. "לא דיברנו על זה". מטרתו של השיר 'זה אתה' שאהוד מנור כתב לו היא לדבר את הכאב. "לעמוד ולשיר אותו, זה משחרר כל פעם מחדש".

* לימודים: עממי בפרדס חנה ולאחריו בית הספר החקלאי השש שנתי. "ילדות ונערות מהנפלאות שילד יכול לאחל לעצמו".

* אקדמיה: פילוסופיה כללית ויהודית. "התמדתי כמה שנים טובות".

* הקנייה: "קיבלתי לבר מצווה 100 לירות, קניתי בזה גיטרה והלכתי ללמוד בכרכור". אחרי שנתיים הגיעה התעוזה לנגן לחבר'ה. האפיזודה לא הסתיימה בתשואות, "העיפו אותי מהבמה, אבל המשכתי להתעקש".

* התמדה: מתוך רצון לפתח את הידע והכישרון היו נסיעות אחת לשבוע עד רמת גן לחיים אסולין, אז קצין בקבע ובהמשך ראש המחלקה ללימודי גיטרה קלאסית באקדמיה למוזיקה.

* עידן התמימות: "בשנה האחרונה של התיכון הייתי בחוג דרמה. שלמה גנון, שהיה עוזר קצין חינוך בנח"ל, ראה אותי ואמר 'ילד, אתה מוכשר, לך ללהקת הנח"ל'. האמנתי לו. לא ידעתי שהאמירה הזאת לא שווה כלום".

* היוזמה: אחרי פניות ללהקה שהושבו ריקם הגיעה נסיעה יזומה לתל אביב, אודישן עם השיר 'חוף שקט', "על גיטרה איומה ונוראה", והבטחה לקבלה אחרי הטירונות.

* הטירונות: נח"ל, שבה היו עוד תשעה מועמדים ללהקה. בתום שלושה חודשים הוא הוזעק ללהקה, בעקבות הדחה של אחד הזמרים. "חיפשו טנור".

* לה לה להקה: היה מגוון גדול של תוכניות, גשם של כוכבים והשפעה גדולה על המוזיקה הישראלית. אבל חנן לא משתתף היום בכינוסי נוסטלגיה. "לא היה לי שם מקום. כל הזייפנים והמצחיקנים קיבלו את הסולו. אני הייתי מועמד להעפה". חנן חשב שהלהקה גם לא סללה לו דרך, עד הערב ההוא בבית החייל.

* בית החייל: יואל דן, מהשלישייה של גאולה גיל, ניגש והציע לו להצטרף לשלישייה בהקמה. "פתאום מישהו הציע לי 1,000 לירות בחודש, באופן קבוע". החבורה יצאה לדרך והיו גם תוכניות חו"ל, אבל אלה נקטעו בשל מלחמת ששת הימים, שמבחינת חנן היתה גם כר לפתיחת שלישייה חדשה.

* החדשה: אחרי כיבוש ג'נין, טובאס ושכם וחודש וחצי במסעדה, הקים יחד עם לוליק וקובי אושרת את שלישיית 'חטיבה 45'. מיד אחרי השחרור היתה טיסה לארצות הברית. אחרי שנה חזר לבד לארץ. מה שאיפשר את הקמת 'השלושרים'.

* השלושרים: "שלום חנוך פנה אלי, ואמר שבני אמדורסקי רוצה להקים שלישייה. זה היה פנומנלי. בגיל 24 היו לי פולקסווגן ודירה". הלהקה נורתה אל על כמו מטאור אבל אז נחתה. השלישייה התפרקה "ואז היו לי כבר חובות". אחר כך היו הרפתקאות נוספות, עד שבשנת 72' נפתחה קריירת הסולו, כתוצאה של אילוץ.

* האילוץ: פרנסה. "הלכתי להופיע במועדון 'עומר כיאם'. שם הבנתי שיש לי את הכוח לעמוד על הבמה עם גיטרה והחלה לחלחל התודעה שאני זמר, למרות שלא הודיתי בזה". שם גם הולחן השיר הראשון, 'בטרם', למילותיו של יהודה עמיחי.

* ביטחון עצמי: "עד היום אני מקנא באנשים שבאים לתוכניות גילוי כישרונות כשהם יודעים שהם זמרים. אני בניתי את זה לאט לאט".

* האישה שאיתו: יאירה, שגדלה בכרכור הסמוכה לפרדס חנה. "הכרנו ממש בסוף התיכון". החתונה היתה ב-69' ומסדר הקידושין היה הרב של כרכור. בתחילת הדרך עבדה יאירה, אבל אחר כך התמסרה למשפחה "וגידלה את ילדינו את נכדינו ואותי".

* ילדים: דור ושירה, "במלעיל כמו אצל עגנון". לדור, "עורך וידאו משובח" שלושה בנים. שירה, "בוגרת החוג למשפטים בהצטיינות, בעלת מאסטר במדיניות ציבורית ומפיקה בקאמרי", עוד לא נשואה. ההורים מחכים בקוצר רוח.

* לשיר עם שירה: כשהיתה שירה בת 16, חלתה זמרת הליווי של חנן, לימור מגן, ושירה החליפה אותה. "היא עמדה איתי שעה וחצי על הבמה וזה דבר שאי אפשר לתאר". מאז שיתוף הפעולה המוזיקלי לא פסק. "היא מוכשרת ממני בהרבה וזה שהיא אוהבת את השירים שלי זה אושר גדול".

* מספרים: לפי דו"חות אקו"ם יובל הלחין 400-300 שירים, ויש עוד המון סקיצות שלא הגיעו לידי גמר. "בחיים לא חשבתי שאגיע לזה".

* אהוד מנור: למרות שהשניים נולדו במרחק של 6 ק"מ אחד מהשני "נפגשנו בתל אביב בסוף 82'". זו היתה שנה רעה מאוד עבור יובל שחשב שהוא במקצוע הלא נכון. המפגש הזה שינה את השנה ואת חייו. "החיבור היה כמו נשמות תאומות. הוא היה קורא אותי". בוצעו שיתופי פעולה רבים מספור.

* מותו: "שוק בלתי רגיל". מאז הוא מדבר עם מנור כל הזמן, "ולדעתי הוא עונה לי פה ושם".

* אברהם פריד: "הפתעה גמורה. הוא בא עם כל המדים ואני כמו שלוך. התחבקנו ואחרי שתי דקות היינו אחים". מאז היו עשר הופעות אורח של יובל אצל פריד, ויש תקווה להמשך שיתוף פעולה. "כתבתי לו כמה שירים עכשיו. אני מצפה לבאות אבל לא לוחץ".

* אמ"י: כמעט מתחילת הדרך חבר בוועד המנהל, בהמשך יו"ר האירגון והיום מספר 2, כי התנאי של היו"ר המחליף היה שהוא לא ייעלם מהזירה. "כשסיפרו לי שאבי היה לוחם צדק מטורף, הבנתי פתאום מאיפה בא השיגעון הזה אצלי". עבורו אמ"י הוא "שומר הסף האמיתי של תנאי התרבות בארץ, וגם שומר על מעמדו של השחקן".

* קהל דתי: "קהל חם ואוהד לי. אני מזהה סוג של ישראליות אוהבת. אני מופיע מעבר לקו הירוק ונוסע לכל מקום כמעט בלי אבחנות".

* פרויקט נוכחי: הבית ששופץ לעומק. מבחינת יצירה זו תקופה רגועה בה ממשיכים להריץ הופעות ותיקות. "טוב לי בחיים. לא תשמעו אותי מהורהר".

* ובכל זאת: "יש הריון של הפרויקט הבא אבל הוא עדיין בראש, לא בבטן". הנכדים מדגדגים את הרצון לעסוק בחומרים לילדים.

* אם לא היית זמר: "בדיעבד אני איש הפקה ואירגון. הייתי מנהל אמנותי של פסטיבל ערד, עשיתי את 'ימי זמר בחולון' ועוד. נדמה לי שהייתי מוצא את עצמי בתחום הזה. מצד שני אני גם אוהב לנהוג. אז אולי הייתי נהג".

ובמגרש הביתי

* על הבוקר: "קם מוקדם גם כשאני חוזר מהופעות מאוחרות. קורא את 'הארץ' תוך כדי ארוחת בוקר קלה. אחר כך, לפי מה שצריך לעשות באותו יום. במקצוע שלנו אין שיגרה".

* דיסק ברכב: מאזין דווקא לרדיו, "כי יש בזה שואו". אם יעד הנסיעה רחוק, כמו אילת, "אני שומע מה שאני צריך כדי ללמוד או קלאסיקות שאני אוהב". בפלייליסט האישי כמעט אין שירים עכשוויים.

* יום כיפור: מתאפיין בחשיבה מעמיקה "שנעשית כל הזמן וביום כיפור מקבלת שפיץ". הצום והביקור בבית הכנסת מתקיימים לפי תחושה. "זה הדיאלוג שלי עם היהדות שמסכימה לקבל אותי כמו שאני, כי אני איש טוב".

* מאכל אהוב: פסטה, ברוטב בולונז, "הכי פשוט שיש", אך מנגד "חובה שיהיה לידה יין אדום. יש לי מקרר יינות שיש בו יינות לא רעים בכלל".

* עוזר בבית: "במה שצריך לתקן ואני יכול". מעבר לכך יש ניסיון להיענות לכל הבקשות.

* מפחיד אותך: "ההקצנה שהחברה הישראלית הולכת אליה, ובעניין הזה יש לי טענות כלפי המגזר הדתי. אני גדלתי באווירה הרבה יותר פתוחה ופלורליסטית, מקבלת ואוהבת. ייתכן שכל העשייה שלי ב'סידור אישי' היא סוג של תגובה לזה ואני הקטן תורם במילימטר לקידום היחד".

* דמות מופת: נתן אלתרמן. "המשורר הלאומי". האיש ליווה את תקומת המדינה שנים לפני הקמתה ושנים אחר כך. "כתיבתו היתה שזירה של שירה צרופה עם אקטואליה חברתית ופוליטית, כל זאת בעברית נפלאה עשירה ורלוונטית עד היום. עליי הוא המשפיע הגדול".

* פנאי: "כל חיי הם פנאי, אליהם נכנסים עיסוקים". יש אהבה לטיול בארץ ובחו"ל, לתיאטרון ולקריאה של "מעט מדי ספרים אבל הרבה עיתונות".

 * כשתהיה גדול: "אין לי מושג. מסתכל על השנה הקרובה, והולך צעד צעד".