בשבע 481: הדרת שלטים

על שלטי חוצות בתל אביב פורסמו מודעות של אגודת 'אפרת', הקוראות לנשים בהריון ששוקלות הפלה לפנות לאגודה

שמואל אדלמן , כ"ג בשבט תשע"ב

על שלטי חוצות בתל אביב פורסמו מודעות של אגודת 'אפרת', הקוראות לנשים בהריון ששוקלות הפלה לפנות לאגודה. "הצער והחרטה על ההפלה שעשיתי מלווים אותי כל יום", נכתב באחת המודעות. חברת מועצת העיר תל אביב תמר זנדברג (מרצ) פנתה לראש העיר על מנת להסיר את השלט בשל פגיעה ברגשות הציבור, לטענתה. "פעילות העמותה היא מניפולטיבית, בוטה, סחטנית ונובעת ממניעים מפוקפקים, ולכן השקפת עולמי, לרבות הדמוקרטית-חופשית, מניעה אותי לפעול נגדה", אומרת זנדברג ל'בשבע'.

ד"ר אלי שוסהיים, יו"ר 'אפרת', מגן על הפרסום: "הביקורת על המודעות של 'אפרת' מוכיחות בורות גדולה מצד אחד וחוסר סובלנות, ליברליות ופתיחות מצד שני. 'אפרת' לא אומרת במודעה שום דבר, מעבר לרצון להביא לידיעת האישה שיש אפשרות נוספת פרט לביצוע הפלה, וכדאי שתשקול, תתייעץ ותקבל מידע בטרם תחליט. זו עמדה פמיניסטית ליברלית מובהקת ומתבקשת, והיה מצופה מאנשים כמו אנשי מרצ, שטוענים בזכות הפלורליסטיות, לקבל גם דעה מנוגדת אליהם".

עו"ד תמר הרפז, יו"ר 'ועד נשים ציוניות', תומכת אף היא: "אנו שואפים שלנשים תהיה בחירה חופשית מהותית. זו יכולה להתקיים רק כשלאדם יש את כל המידע הדרוש לפניו, ומהבחינה הזו, 'אפרת' היא זו שמאפשרת לנשים בחירה חופשית, על ידי כך שהיא משלימה להם את המידע המלא על הצעד שהן לוקחות ועל ההשלכות שיכולות להיות לו".

עו"ד פלאית בורנשטיין, סגנית בכירה ליועץ המשפטי של עיריית תל אביב, שדחתה את הבקשה, ציינה כי "אין בשלט האמור פגיעה ברגשות הציבור הגוברת על חופש הביטוי, המודגש כערך עליון וחשוב בפסיקת בית המשפט העליון. אין לשלול פרסום שהוא, אף אם יש בו פגיעה כלשהי בעיני מגזר שהוא בקרב האוכלוסייה רבת ההשקפות והדעות השונות".

אלא שבכך לא תם העניין. אלמונים כיסו את המודעות של 'אפרת' בשלטים המגנים את הדתיים הרוצים "לשלוט ברחם הנשים", ובהמלצה להשליך את הפלאיירים של 'אפרת' לפח. זנדברג דווקא מגלה הבנה: "הפעילות האלמונית נגד השלטים ידועה בכינוי 'אד באסטינג' (ad basting), כלומר שימוש באמצעים פשוטים וחינמיים נגד מודעת פרסומת בתשלום. זאת במטרה לשנות ולערער על המסר המועבר בהם ולשבש אותם. אני רואה בפעילות הזאת 'אד באסטינג' מוצלח.

ואילו שוסהיים תוקף את משחיתי המודעות: "מדובר מן הסתם בגורמים שרוממות הליברליות וחופש הביטוי בגרונם, אך מעשי ונדליזם בידיהם. אנו סומכים על החברה האחראית לשילוט כי תפעל למניעת מעשים כאלה".

נותר רק לשער כי ההבנה שבשתיקה להשחתת המודעות היתה אחרת אילו היה מדובר, למשל, בחרדים המוחים על פרסום תמונת אישה.