בשבע 481: בן 18 למליאה

ייצוגם של הצעירים במפלגות הדתיות לא קיים כלל, מה שמזיק להן מבחינה אלקטורלית, להערכת מומחים

רבקי גולדפינגר , כ"ג בשבט תשע"ב

 ייצוגם של הצעירים במפלגות הדתיות לא קיים כלל, מה שמזיק להן מבחינה אלקטורלית, להערכת מומחים | מספר המנדטים המצומצם של שתי מפלגות הציונות הדתית לא מאפשר שילוב של מי שאינם ותיקים דיים, מסבירים צעירים שטרם הצליחו להתברג ברשימות | באיחוד הלאומי ובבית היהודי מבטיחים כי לקראת הבחירות הבאות יזרום דם צעיר בעורקי המקומות הריאליים

"הח"כים פועלים איתנו יד ביד". ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי

אם בוחנים את ממוצע הגילאים של נציגי המפלגות הדתיות-לאומיות בכנסת, מוצאים את הנתון המעניין הבא: גילם הממוצע של חברי הכנסת במפלגות 'האיחוד הלאומי' ו'הבית היהודי' נע סביב השישים, גיל לא צעיר במיוחד. מתברר כי ייצוגם של צעירי המגזר כמעט נפקד מאותן מפלגות, וככל שמתקרבות הבחירות, הקריאה לכניסתם של כוחות חדשים, צעירים ורעננים למערכת הפוליטית-דתית הולכת וגוברת.

ההימור של ביבי

אשר כהן, פרופסור למדעי המדינה וחבר לשעבר במועצה הציבורית של המפד"ל החדשה, מודע לבעייתיות הנגזרת מהיעדר צעירים במפלגות הדתיות, אך רואה בכך כורח הנסיבות. "זו בעיה אובייקטיבית", מסביר כהן. "הציונות הדתית מעריכה ומעודדת את צעיריה להיות מובילים ומעורבים. אבל כשלמפלגה יש עשרה מנדטים היא יכולה איכשהו לדון בהשמת נציג צעיר או שניים ברשימתה. לעומת זאת, למפלגות קטנות שמונות יחד בסך הכל שבעה מנדטים יהיה קשה, מטבע הדברים, לדאוג לייצוג הולם של צעירים. כמעט תמיד ההנהגה בשדה הפוליטי היא יותר מבוגרת ומה לעשות, במצב הקיים אין שם יותר מקום לאחרים".

עם זאת, כהן ממליץ לחברי המפלגות הדתיות לבחון בכובד ראש את המשקל האלקטורלי שיתרום צירופם של צעירים לרשימה. "יכול להיות ששילוב צעירים איכותיים ובעלי אמירה יהיה מסוגל לשנות לטובה את המגמה העגומה הקיימת כיום באותן מפלגות. כשבני ובנות המגזר, צעירים בשנות העשרים והשלושים לחייהם, יתרשמו מנציג צעיר, אטרקטיבי ודינמי שקרוב לעולמם, ייתכן שהם ירגישו יותר מחוברים גם למפלגה כולה".

כהן מתריע מפני השלכות כבדות משקל כתוצאה מחוסר ייצוג ראוי של צעירים בבחירות הקרובות: "אני צופה שהמפלגות הדתיות יהיו בבחירות הבאות בבעיה חמורה, שלא היתה כמותה בשנים הקודמות. כיום לבוחר הצעיר הדתי-לאומי יש אלטרנטיבות אחרות שהן ראויות מבחינתו. זו הפעם הראשונה שברשימה של תנועת הליכוד ישנם חמישה ציונים-דתיים, ושלושה מהם אפילו מאוד בולטים בעשייה שלהם".

אחת מאותם חברי כנסת דתיים-לאומיים בליכוד עליהם מדבר פרופ' כהן היא ח"כ ציפי חוטובלי (33), פרלמנטרית צעירה ונמרצת. חוטובלי מעידה בסיפוק כי במפלגתה קיים ייצוג ראוי גם לצעירים. "הליכוד היא מפלגת שלטון, וככזו יש בה מדרג דורי. יש את הדור המבוגר, את דור הביניים ואת הדור הצעיר, שאני גאה להיות חלק ממנו. בליכוד משקיעים בבנייה ובפיתוח של דור ההמשך. לצעירים בליכוד יש אמירה. כיום יש בתנועה כעשרה חברי כנסת שהם בני פחות מארבעים. זה אפשרי כמובן בגלל שמפלגה שיש לה 27 מנדטים יכולה להכיל בתוכה יותר גוונים. כשיש שלושה או ארבעה מנדטים והרבה אישים ראויים ומוכשרים רואים את עצמם מועמדים טבעיים, אז כל מקום הופך למלחמת עולם". כשמספר המקומות במפלגה מצומצם, מסבירה חוטובלי, אין פריווילגיה לטעות בבחירת החברים, ועקב כך יעדיפו נציג מנוסה עם קבלות על פני צעיר מתלמד. "לקחת צעיר לתפקיד פרלמנטרי זהו הימור מסוים, כי אתה לא באמת יודע איך הוא יסתדר במערכת הפוליטית וכיצד הוא יתפקד. אני הגעתי לליכוד בעקבות הצעה מנתניהו. אפשר לומר שבהתחלה הוא הימר עלי. הוא לא ידע אם אני אמלא את תפקידי כמו שצריך או שאהיה כישלון חרוץ. רק במפלגה גדולה יש את היכולת להרשות לעצמך להמר", אומרת חוטובלי.

חיים פלק שימש בעבר כיו"ר הדור הצעיר של המפד"ל במשך שלוש מערכות בחירות. כיום לא קיים תפקיד כזה במוסדות המפלגה. במסגרת תפקידו אז, פעל פלק לחבר את הצעירים למפלגה. "הצעירים שלנו הרגישו בבית", הוא מספר. פלק טיפל בבעיות הנוגעות לצעירי הציונות הדתית: הוזלת מחירי חתונות, תופעת הרווקים והרווקות במגזר ועוד. בתפקידו הפוליטי ראה שליחות. בזמנו קיווה פלק, שבכנסת הבאה או בזו שאחריה, יזכה לכהן כחבר כנסת מטעם המפלגה הדתית-לאומית. אולם בסופו של יום הדבר לא עלה בידו. פלק מנמק זאת בנסיבות שונות, ומסביר כי "באופן טבעי די צפוף שם למעלה בצמרת. שלא נתבלבל, אנחנו לא מדברים על מפלגה עם ארבעים מנדטים. בסופו של דבר, מדובר במפלגה קטנה עם מקום מצומצם ביותר. בשום פנים ואופן אי אפשר לטעון שהמפלגות הדתיות חוסמות השתלבות של צעירים. החבר'ה הצעירים יכולים בעבודה קשה להגיע רחוק".

פלק תומך בשילוב צעירים במערכת הפוליטית: "יש לכך יתרונות רבים. ראשית, כשיש צעיר ברשימה זה יוצר מיד הזדהות וחיבור אצל הצעירים, שהם בוחרים פוטנציאליים. בנוסף לכך, צעירים יכולים להזיז מהלכים ולשנות מציאות. הם כוח משנע למפלגה כולה. מטבעם הם חדורי אמונה ומכניסים למפלגה שמורכבת בעיקר ממבוגרים, אווירה של 'הכל אפשרי'". ערך נוסף אומר פלק, הוא השקפת חיים צעירה הקרובה לבני הנעורים, המעניקה למפלגה פרספקטיבה רחבה יותר על בוחריה. "הצעירים מביאים איתם חשיבה רעננה ולא הסתכלות מצומצמת וסקטוריאלית. הם מודעים נכון יותר לצורת החשיבה שלהם ולצרכים העכשוויים של צעירי המגזר".

 "מכאן יצמחו המנהיגים הבאים"

אסף דנוך (25), בוגר ישיבת 'כרם ביבנה', משמש כיו"ר ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי. גם הוא רואה בצעירים כחיוניים ביותר לקיומה של מפלגה. את ההנהגה הצעירה הקים יחד עם חברים נוספים בעקבות השבר שהורגש בקרב רבים מבני הנוער בימים שלאחר הגירוש מגוש קטיף. "הרגשנו באותה תקופה קשה את העוצמות הגדולות שיש בציבור שלנו ובעיקר בדור הצעיר. התלבטנו מה אנחנו צריכים לעשות והחלטנו לקחת יוזמה ולתפוס את המושכות. לא רצינו להיות רק איזה 'כוח עבודה זול' למבוגרים לפני כל מערכת בחירות. הרגשנו שאנחנו טובים לא רק כדי לתלות שלטים וללוות את חברי הכנסת. אנחנו מסוגלים להוביל, לתרום ולהשפיע במקומות הנכונים. שמנו לעצמנו למטרה להוביל מהלכים גדולים בכל התחומים", אומר דנוך. "הקמנו את 'ההנהגה הצעירה' ואנחנו מאמינים שמתוכה יצמחו המנהיגים החדשים הבאים, שיוכלו להשפיע ולפעול גם בתוך הפוליטיקה".

עברו למעלה מחמש שנים ואתם עדיין במשבצת 'הצעירים' ולא נציגים ריאליים ברשימת האיחוד הלאומי. אולי יש במפלגה כאלו שמעדיפים שהמצב פשוט יישאר כמו שהוא?

"אני מסכים שבהסתכלות מעל פני השטח אפשר לחשוב שהמציאות במפלגה נשארה אותו דבר, אבל זה לא כך, כי השינוי העמוק כבר בעיצומו והוא קורם עור וגידים. הצעירים הם חלק בלתי נפרד מהמפלגה. לטווח הארוך, אני בפירוש רואה השתלבות של צעירים גם ברשימה לכנסת וגם במוסדות המפלגה. אבל גם אנחנו מבינים שלכל דבר יש את הזמן שלו ואי אפשר לדלג על תהליכים. זה יקרה מתישהו. ההנהגה הצעירה היא כוח שיבוא לידי ביטוי, אין לי ספק בכך".

לאיזו התייחסות אתם זוכים מהפוליטיקאים המבוגרים?

"חינכו אותנו שהצעירים של הציונות הדתית צריכים להיות בכל מקום: בתקשורת, במשפט, בכלכלה וכן, גם בפוליטיקה. כבר כיום מורגשת ההשפעה של ההנהגה הצעירה על המפלגה. יש הכרה ברורה בנו ובצורך בנו ויש שיתוף פעולה מדהים, כתף אל כתף עם הנציגים שלנו בכנסת". דנוך מתאר בהתלהבות את פעילותה של ההנהגה הצעירה בתחומים שונים: "אנחנו מתעסקים עם המון דברים וב"ה זוכים גם לשנות מציאויות. אנחנו פועלים לחיזוק ההתיישבות היהודית בערים המעורבות, יש לנו אגף לפניות ציבור, תוכניות לקירוב לבבות ופרויקטים חברתיים שונים. לפעמים הצעירים גם צריכים לקום ולעשות את מה שהמבוגרים התייאשו ממנו. ב"ה אנחנו שותפים לדברים גדולים שרק מוכיחים לכולם מהו הכוח האמיתי הטמון בצעירים", מציין דנוך. ״אנחנו באיחוד הלאומי", מבהיר ח"כ אורי אריאל, "רואים חשיבות גדולה בשילוב הדור הצעיר בעשייה הפוליטית והציבורית. ולראיה, העשייה המבורכת של ההנהגה הצעירה שלנו, להם אני וחבריי בסיעה מסייעים ככל שאפשר".

אז נראה בכנסת הבאה חבר כנסת צעיר במפלגתכם?
חיים פלק, לשעבר יו"ר הדור הצעיר במפד"ל: "צעירים יכולים להזיז מהלכים ולשנות מציאות. הם כוח משנע למפלגה כולה. מטבעם הם חדורי אמונה ומכניסים למפלגה שמורכבת בעיקר ממבוגרים, אווירה של 'הכל אפשרי'"

"ברור שיש רצון לראות בבחירות הבאות גם צעירים המשתלבים בעשייה הפוליטית, ואני מאמין שכאשר נסיים לגבש את ההסכמים על האיחוד בין שתי המפלגות הדתיות, הציבור יגלה דם צעיר ורענן שישתלב בהנהגה הציבורית״, הוא מתחייב.

את צעירי 'הבית היהודי' היה יותר מסובך לאתר. ההסבר הנפוץ שנתנו הצעירים עימם שוחחתי, היה כי בהיעדר גוף פעיל המאגד בתוכו את צעירי המפלגה, הם מתקשים לפעול באופן מסודר ושיטתי. נריה (21) מ'צעירי הבית היהודי' מעלה תחושה קשה בנוגע למעמד הצעירים במפלגה. "אני מכיר הרבה חבר'ה בני עשרים פלוס שמתים לעשות ולהשפיע מבפנים, אבל מהר מאוד הם הבינו שזה לא אפשרי. אני חייב לומר שזה מתסכל שאין לנו כצעירים כמעט שום ביטוי במפלגה", מלין נריה.

לפני כשנתיים נוסד 'פורום צעירי הבית היהודי'. צעירים וצעירות הרואים ב'בית היהודי' בית אידיאולוגי עבורם, התכנסו יחדיו לצורך פעילות משותפת. "לצערי, הניסיון לא צלח ודי מהר התפרקה החבילה", מספר נריה. "לא הצלחנו להתרומם ולפעול, כי מוסדות המפלגה לא איתנו. היינו קבוצה של צעירים חדורי מוטיבציה ולא יכולנו לעשות שום דבר. ההפסד הוא לא רק שלנו. ברור שמפלגה בלי צעירים היא נטולת עתיד".

אז אתה פסימי?

"ממש לא. אנחנו עם הפנים קדימה. לבית היהודי יש הרבה צעירים שכבר מחכים ומצפים לקחת חלק. כולם מבינים שמי שדוחף ומניע הם הצעירים. גם החברים היותר מבוגרים במפלגה מבינים את הערך הרב שיש בתנועה צעירה. שמחנו לשמוע שוועדת המיפקד קיבלה החלטה חשובה לדאוג לשריון מקום לצעירים ברשימה לכנסת. זה מאוד משמעותי בשבילנו ומפיח בנו אופטימיות גדולה".

 הצעירים יביאו את הקולות

"מפלגה צריכה להסתכל קדימה ולדאוג לעתידה", מסכים ח"כ אורי אורבך (51), הצעיר שבחברי הסיעה, עם נריה. "אם היא משקיעה בהווה בצעירים מוכשרים וטובים היא תקצור את הפירות בעתיד. צריך למסד את ההנהגה הבאה. אני משקיע בזה המון מזמני. אני חושב שיש לי דיבור יותר קרוב לבני העשרים והשלושים. אני איתם בפייסבוק, בדואר האלקטרוני, כותב בעלונים, נפגש ומופיע בפני שמיניסטים וקהילות צעירות. הדיבידנד הגדול למפלגה יבוא מהכנסת הצעירים לפעילות, בזה אין לי ספק", אומר אורבך. "אין סיבה שלא יהיה לנו חבר כנסת בן 35. אחת הסיבות להידרדרות הפוליטית של הציונות הדתית נבעה מהתחושה כי מדובר במועדון סגור של קבוצות-אינטרסים. היה בציונות הדתית דיבור של 'אנחנו יודעים מה טוב לצעירים'. אנשים, בעיקר צעירים, הרגישו שהפוליטיקה הקטנונית התגברה על האידיאלים. לכן אני קורא לצעירים ולצעירות לבוא, להצטרף ולהשמיע את קולם בבהירות, זה חשוב לכולם".

גם ח"כ זבולון אורלב מודה כי המציאות במפלגתו בכל הנוגע לצעירים אינה מרנינה, בלשון המעטה. אולם במיפקד שאמור לצאת לדרך בשבועות הקרובים טמון, לטענת אורלב, הפתרון הרצוי. "המפקד יכול להיות מנוף אדיר להתחדשות המפד"ל, לחידוש הקשר עם הציבור ולשיתוף שלו בבחירת ההנהגה".

ומה עם הצעירים?

"כל מתפקד יוכל לבחור ישירות את יו"ר המפלגה ואת המועמדים לכנסת. במידה ולא ייבחרו צעירים ברשימה, אנחנו נדאג להבטיח מקומות גם ברשימה לכנסת וגם במוסדות. כבר ב-2006 היה שריון לצעיר במקום עשירי. הפעם נדאג לשריון מקום לצעירים בתוך החמישייה הראשונה ולמקום מכובד גם במוסדות שלנו. זה הולך להתמסד מתוך מטרה שהצעירים יזכו לייצוג נכון וירגישו בבית".

אורלב מתייחס לביקורת צעירי המפלגה כזמנית בלבד. "זה נכון שבמשך שלוש שנים נעצרו כל המהלכים במפלגה. לא בחרנו מועמד לתפקיד יו"ר הדור הצעיר ולא מזכ"ל למפלגה, וחלק מהצעירים התקשו למצוא לעצמם את הדרך להשתלב. לכן אנחנו הולכים למיפקד מוסכם שסופו להביא הנהגה מוסכמת", אומר אורלב.

* תחת הכותרת 'האם הציונות הדתית מאפשרת השתלבות צעירים בהנהגתה?' תידון סוגיה זו בכנס ירושלים התשיעי שייערך בשבוע הבא בירושלים.

rivki@besheva.co.il