בשבע 481: נתניהו: אתמודד על ראשות הוועידה - אתנגד להחזרת הכוח למר

רוה"מ בנימין נתניהו מנסה להשתלט על ועידת הליכוד: ביום שני,בישיבת הסיעה בכנסת, הוא הודיע על כוונתו להתמודד על כהונת יו"ר הוועידה

ניצן קידר , כ"ג בשבט תשע"ב

נתניהו: אתמודד על ראשות הוועידה - אתנגד להחזרת הכוח למרכז

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה להשתלט על ועידת הליכוד: ביום שני, בישיבת הסיעה בכנסת, הוא הודיע על כוונתו להתמודד על כהונת יו"ר הוועידה, בין השאר בכדי לעצור את היוזמות בתוך המפלגה לביטול הפריימריס, ומתן כוח בידי חברי המרכז לבחור את חברי הכנסת, כפי שהיה נהוג בעבר. נתניהו הבהיר לחברי הסיעה: "אני מתכוון להוביל את ועידת הליכוד ולהעמיד את עצמי לנשיאות הוועידה. הליכוד היא מפלגה אחראית, שקופה ונקייה. אני אאבק כדי שזה יימשך. אתנגד בנחרצות להחזרת הכוח למרכז".

השר מיכאל איתן, ששוקל בעצמו להתמודד על תפקיד יו"ר הוועידה, תקף את נתניהו והשיב: "לאור המשימות הלאומיות המוטלות על כתפיך לא תוכל לנהל כראוי את ענייני המדינה וגם את ועידת הליכוד. ענייני המדינה קודמים וענייני הליכוד יכולים להתנהל גם על ידי מועמדים אחרים".

מי שכבר הודיע לפני שבועות אחדים, כפי שפורסם ב'בשבע', כי הגיש מועמדות לתפקיד הוא סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון. אחת המטרות של דנון היא למנוע מראש הממשלה לפעול לשיריון מקום ברשימה עבור אהוד ברק, ואולי אף עבור ח"כ נוסף מסיעתו. "לא אאפשר שריונים לברק. לא אתן לליכוד לפזול שמאלה. כנשיא ועידה אייצג את ערכי הליכוד האמיתי, ולא את ערכיהם של מיקי איתן או דן מרידור".

כזכור, ועידת הליכוד היא הגוף החזק ביותר במפלגה, הבוחר גם את חברי הלשכה, המרכז ואת מזכירות התנועה. בכוחו של היושב ראש לקבוע מתי לכנס את הוועידה, להרכיב את סדר היום שלה, ולקבוע כמעט בעצמו אילו נושאים יעלו להצבעה. עד כה מעולם לא התמודד ראש ממשלה מכהן לתפקיד, אלא בעיקר שרים או חברי כנסת.

אלא שבליכוד, יש מי שטוען שהצהרתו של נתניהו לא תביא בהכרח לבחירתו. בוועידה, אומרים בתנועה, אין לנתניהו רוב אוטומטי, והוא עשוי לגלות להפתעתו שיש מי שרוצים אותו בתור ראש ממשלה, אך לא בתור יו"ר הוועידה.

 

המג"ד ביקש להישאר – הצוערים הדתיים יצאו

חגית רוזנבאום (רוטנברג)

לאחר שהדיח את הצוערים בקורס הקודם שסירבו לשמוע שירת נשים, ולאחר גיבוש נהלים בנושא ברבנות הצבאית ובמטכ"ל, מתברר כי מפקד גדוד גפן בבה"ד 1, סא"ל עוזי קליגר, ממשיך במעשי כפייה חילונית על צוערים דתיים.

ל'בשבע' הגיעו דיווחים על שלושה מקרים בהם התבצעה שירת זמרות וחיילות לפני הצוערים. על אף שבכל אחד מהם ההתנהלות הפיקודית היתה שונה, הרי שהצוערים הדתיים עומדים בכל פעם מחדש מול הדילמה של חשש לשלם מחיר אישי שיפגע בהשלמת קורס הקצינים, מול הצורך בשמירת ההלכה.

הדיווחים הגיעו מאביו של אחד הצוערים, ששמע מפי בנו על כמה מקרים כאלה בארבעת החודשים האחרונים. הראשון, לפני כשלושה חודשים, ב'קבלת שבת' לחיילי הגדוד, במהלכה הופיעה גם מקהלה עם נשים. החיילים פנו לרב הצבאי של בה"ד 1, שהמליץ להם "לא לעשות עניין" ולצאת אחד אחד מהמקום. חלק מהחיילים נהגו כך ועזבו את המקום בשקט. לפני כחודש נערכה שבת נופש נוספת לחיילי הקורס בתל אביב. שוב נערכה 'קבלת שבת'. הפעם ניגש קליגר המג"ד לצוערים ואמר להם כי למרות שיופיעו זמרות במהלך הערב, הוא מבקש מהם להישאר. קליגר אמר אמנם כי הוא אינו מחייב, אך מעדיף לראותם בפנים. גם במקרה זה, חלק מהחיילים אזרו אומץ ועזבו את המקום.

השבוע סיימו צוערי הקורס את המסלול, וביום ג' נערך מסדר הסיום והוענקו דרגות הקצונה. יום קודם לכן נערך טקס פנימי בהשתתפות הסגל והצוערים לציון סיום הקורס. חלק מהאירוע כלל הופעת נשים, חלקן סולניות. מקרה זה היה הקיצוני ביותר: המג"ד קליגר הודיע מפורשות לצוערים, שעמדו כאמור יום לפני סיום הקורס, כי "מי שיוצא מפה - מודח מהקורס". המג"ד לא הסתפק בזאת, אלא גם העמיד בדלת הכניסה שומרים שימנעו מהמבקשים לצאת לעשות זאת. לצוערים לא נותרה ברירה, בפרט לאחר שסיימו כבר את המסלול ולא רצו לוותר עליו. חלקם שמו אטמי אוזניים, חלק אחר אמרו תהילים בזמן השירה. גם ביום ג', במסדר בהשתתפות הורים ואורחים, התבצעה שירת התקווה על ידי זמרת.

 

קבר רחל ומערת המכפלה: אתרי מורשת אך מחוץ לרשימת התקצוב

ניצן קידר

ההבטחה שנשכחה: לפני כשנתיים הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן חגיגי, לכלול ברשימת אתרי המורשת את מערת המכפלה שבחברון ואת קבר רחל שבבית לחם. ההבטחה החגיגית לא הפריעה לראש הממשלה ולוועדת שרים מיוחדת לאשר השבוע את הרשימה, לאחר שוועדה שבחנה את הנושא ודירגה את סדר העדיפויות לשיקום אתרי המורשת, החליטה להשמיט את שני האתרים.

המהלך עורר ביקורת קשה עוד לפני ההצבעה בוועדת השרים. השר דניאל הרשקוביץ פנה עוד טרם הישיבה למזכיר הממשלה וכתב לו: "אבקש לחזור על עמדתי כי על הוועדה לקביעת אתרי המורשת לכלול את קבר רחל ומערת המכפלה בתכנית המורשת".

מוסא כהן, יו"ר תנועת הימין 'קוממיות', היה חריף יותר והפנה ביקורת אישית כלפי ראש הממשלה: "איננו מתפלאים, סך הכל נתניהו סולל לעצמו דרך והוא מתמיד לילך בה. נתניהו מוביל מדיניות שמאל אנטי יהודית וממשלת הליכוד בראשותו תיזכר כאחת הממשלות העוינות ביותר את ערכי היהדות וההתיישבות".

עם זאת, בין 16 האתרים שנכנסו בסופו של דבר לרשימה נכלל אתר תל שילה, אשר זכה לתקציב שיקום ושיפוץ של 15 מיליון שקלים - ושימש גם כתירוץ בידי הממשלה להראות שאין מגמה שלא להכליל בתוכנית אתרים ביהודה ושומרון. מזכיר הממשלה צבי האוזר אף טען כי קבר רחל ומערכת המכפלה כלולים ברשימת אתרי המורשת ואף מתוקצבים על ידי הממשלה, ואולי אף בפעם הבאה יהיו אלו שיזכו לתקציבי שיקום ושיפוץ.

גם בהודעה הרשמית שיצאה ממשרד ראש הממשלה בתום ישיבת השרים נכתב כי "קבר רחל ומערת המכפלה נמצאים ברשימת אתרי המורשת של עם ישראל, ומיקומם, חשיבותם ומרכזיותם לא נגרע ולא ייגרע. קבר רחל עובר בחודשים האחרונים שיפוץ, שיקום וטיפול מקיף לרווחת רבבות המבקרים במקום. במערת המכפלה לא נמצאו ליקויים הדורשים שיקום ושימור במבנה, למעט התקנת מעליון לנכים ותיקון סככת הגג, אשר תיקונם ייבחן על ידי המינהל האזרחי".

עם זאת, גורם במערכת המדינית אומר ל'בשבע' כי הסיבה לכך שהאתרים לא נכללו, וכנראה גם לא ייכללו ברשימת האתרים הזוכים לתקציבי השיקום, היא החשש של נתניהו מביקורת בינלאומית.