בשבע 481: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , כ"ג בשבט תשע"ב

דוידי פרל נבחר לראש המועצה החדש בגוש עציון

הבחירות לראשות המועצה האזורית גוש עציון התקיימו השבוע (ג'). שני המועמדים שהתמודדו על התפקיד היו יאיר וולף, המכהן מזה כ-13 שנה כסגן ראש המועצה, ודוידי פרל, יו"ר ועד אלון שבות המשמש כמנכ"ל ישיבת 'נתיב מאיר'. יצוין כי הבחירות נועדו לתקופה מוגבלת של כשנה וחצי בלבד, והמועמד שנבחר ישלים את הקדנציה שהחל ראש המועצה הקודם, שאול גולדשטיין, אשר פרש מתפקידו לטובת תפקיד חדש כמנכ"ל רשות הטבע והגנים.

בתום ספירת הקולות הוכרז על דוידי פרל כמועמד הנבחר לראשות המועצה. פרל נבחר ברוב של 52.6 אחוזים, שהם 3,046 קולות, לעומת 46.5 אחוזים, שהם 2,695 קולות, למועמד השני יאיר וולף.

פרל (44) הוא תושב אלון שבות. אביו הוא הרב גדעון פרל, רב היישוב אלון שבות. לאחר קבלת התוצאות בירך ראש המועצה הנכנס את תומכיו: "אני מודה לתושבי גוש עציון על האמון והתמיכה... אמשיך לקדם ולפתח את גוש עציון כחבל ארץ פורח ומשגשג הנמצא בלב הקונצנזוס הישראלי, ואפעל להרחבת הבנייה בכל יישובי הגוש", אמר פרל.

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, תושב גוש עציון, התקשר לברך את ראש המועצה החדש והבטיח כי יפעל יחד עימו לקידומו ולפיתוחו של גוש עציון. ראש מועצת אפרת השכנה, עודד רביבי, הגיע למטה הבחירות של פרל ובירך אותו על ניצחונו. ראש מועצת גוש עציון היוצא יאיר וולף ואוריה דסברג - שותפתו בהתמודדות, הגיעו אף הם למטה הבחירות של פרל ובירכו אותו על ניצחונו. וולף הצהיר כי יעשה ככל יכולתו כדי לסייע לפרל בתפקידו החדש ויפעל יחד עימו לטובת גוש עציון.

 

בעקבות גל הפיגועים: העלאת כוננות גם בקרב שליחי בנ"ע העולמית

בעקבות גל הפיגועים האחרון בהודו, גיאורגיה ותאילנד הונחו השבוע שליחי תנועת בני עקיבא ברחבי העולם להגביר את ערנותם מחשש לפיגוע טרור נגד מטרות ישראליות.

ההנחיה הביטחונית יצאה לשליחי בני עקיבא ואסרה עליהם להשתמש במכוניותיהם, מחשש שהן ממולכדות. כתחליף לנסיעה בכלי הרכב הפרטיים, הונחו השליחים להתנייד באמצעות התחבורה הציבורית. לאחר כיממה הוסר האיסור להשתמש בכלי הרכב. בד בבד נתבקשו השליחים להמשיך ולגלות ערנות גבוהה, לשים לב לאנשים או לכלי רכב חשודים ולדווח על כל חשד שעולה בקרב אנשי הביטחון של הסוכנות היהודית.

רועי אביקסיס, סמז"כל בני עקיבא העולמית, מספר ל'בשבע' כי השליחים לוקחים את ההנחיות ברצינות גמורה. "אנחנו לא בזמן של שגרה ולכן התבקשו השליחים לנהוג באמצעי זהירות שונים ולהיות עם היד על הדופק. תנועת בני עקיבא עובדת בצמוד לארגוני הביטחון השונים בעולם ומקבלות הנחיות מדויקות כיצד להמשיך בחיי היומיום תוך שמירה על הביטחון האישי".

חבל בנימין מושך מבקרים בתערוכה בינלאומית לתיירות

תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית היא אירוע מרכזי של תעשיית התיירות בישראל. התערוכה מיועדת לכל העוסקים בענפי התיירות השונים: תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. השבוע בימים שלישי ורביעי התקיים היריד בגני התערוכה בתל אביב.

לקראת האירוע החליטו במחלקת התיירות של המועצה המקומית מטה בנימין להעלות השנה הילוך, ולהשקיע במיצג גדול ומשמעותי אשר ייצג באופן ראוי את אזור בנימין ואת עושר אתרי התיירות והטבע הטמונים בו. תכנון ומשאבים רבים הושקעו בבניית הביתן המרשים, אשר נבנה בסגנון אבן תנ"כית על ידי צייר אמן מקצועי. הביתן זכה לתשומת לב רבה.

בדוכן עצמו חולקו טעימות יין מיקבי בנימין וכן נרשמו מאות מורי דרך וסוכני תיירות לבוא ולהכיר את בנימין, בשיתוף פרויקט 'משקפת'. ראש מועצת בנימין אבי רואה אמר בטקס פתיחת התערוכה, כי הוא מייחס חשיבות רבה להמשך הפיתוח התיירותי בבנימין ולהבאת אלפי מטיילים מהארץ ומהעולם לחבלי ארץ אלו. "השקעה זו באה לידי ביטוי גם בפיתוח האתרים בשטח, כמו שילה הקדומה ומרכז המבקרים, במצפורים החדשים במערב בנימין וכן ביציאה אל עם ישראל כפי שרואים בתערוכה זו", אמר רואה.

לביתן הגיע גם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, שהבטיח להמשיך ולסייע בתנופת הפיתוח באתר שילה הקדומה, אשר הוכרז השבוע רשמית כאתר מורשת לאומי על ידי משרד ראש הממשלה.

זוכת פרס החינוך הדתי: אולפנת 'חן במדבר' באר שבע

אולפנת בני עקיבא 'חן במדבר' שבבאר שבע זכתה בפרס החינוך הדתי, כך התבשר השבוע ראש האולפנה הרב יוני סמואל. האולפנה היא הזוכה במחוז דרום בקטגוריית העל-יסודיים.

"אחת מאבני היסוד של האולפנה היא חינוך לעשייה משמעותית בקהילה", אומר הרב סמואל, ראש האולפנה. "המשפט עליו היה חוזר האדמו"ר מפיאסצנה לקהילתו, גם בתוך ימי השואה הנוראה - "עיקר היהדות לעזור ליהודי" - הפך לדגל האולפנה ולכוח מניע של התפישה המחנכת לנתינה ולמעורבות פעילה בחיי הקהילה, כחלק מתפקידנו לתקן עולם במלכות ש-די". מתוך כך בנות האולפנה לוקחות חלק בפרויקט התנדבותי בעיר. בנוסף לכך, קיימת באולפנה תוכנית לימודים מיוחדת לחינוך לחיי משפחה החל מכיתה ז' ועד כיתה י"ב. מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא אלחנן גלט אומר: "האולפנה ראויה לפרס החינוך על הישגיה החינוכיים ועל הפעילות החברתית-הערכית שבנות האולפנה מקיימות בעיר כדבר שבשגרה".

אתר תורני חדש: 'שי לש"י' לזכר האחים קרויזר

למעלה מארבע שנים חלפו מאז התרחשה תאונת הדרכים הקטלנית בה נהרגו שני בניהם של רב היישוב מצפה יריחו, הרב יהודה קרויזר ורעייתו שלומית. כעת חונכת המשפחה אתר אינטרנט תורני לזכרם של הבנים שלמה וישי ז"ל. באתר 'משי לש"י' מועלים שיעורי תורה, שיחות למבוגרים ופעילויות חווייתיות מגוונות לילדים.

בשיחה עם 'בשבע' מסבירה האם שלומית בהתרגשות את ההחלטה להקים את האתר: "אחרי התאונה התלבטנו כיצד ראוי להנציח אותם בצורה הכי משמעותית. שלמה ז"ל היה בן 24 ושירת כמ"פ בגדוד חרוב, וישי ז"ל בן 12 היה תלמיד החטיבה של 'מקור חיים'. אתר 'שי לש"י' (ראשי תיבות של שלמה וישי) הוקם על ידינו, ההורים, כאתר הנצחה ולימוד לעילוי נשמותיהם. את כוחות הנפש להקמת האתר שאבנו מכוח האמונה הגדולה שלנו בקב"ה", מציינת האם, "ובאמונה הזו רצינו לשתף גם את האחרים".

לא עולים בכם לפעמים הרהורים של 'למה זה קרה דווקא לנו'?

"ברור שזה ניסיון שנכפה עלינו והוא קשה מאוד וכואב, אבל קיבלנו החלטה מודעת לא להיכנס לכל השאלות האלו. מטבע הדברים, הן עולות וצפות אבל לנו ברור שהן מורידות, משתקות ומחלישות, ולכן החלטנו שאנחנו מתמקדים בחיבור לבנים היקרים שלנו מתוך עשייה לזכרם".

באתר מועלים שיעורי וידיאו בפרשת שבוע, באמונה ובתנ"ך וגם שיעורים כתובים בנושאים תורניים רבים, כמו טהרת המשפחה, ארץ ישראל ועוד. מתוך רצון להפיץ את אור התורה גם לילדי ישראל, קם לאחרונה האתר הנוסף - 'שי לילדים'. "רצינו לעשות גם משהו שיתאים לצעירים. שם אפשר למצוא פעילות על פרשת השבוע, חידונים, משחקי זיכרון. כל ההפעלות חווייתיות".

משפחת קרויזר בתמיכה מקצועית "של אנשים טובים" כהגדרתם, מתחזקת את האתר. את הידע במחשבים הם רכשו תוך כדי תנועה, והם מקדישים לתפעול האתר ולהכנסת התכנים שעות ארוכות מדי יום. "הרבה ברכה וקללה יש באינטרנט, והנה זכינו לשימוש מבורך ברשת", אומר האב, הרב יהודה קרויזר. "רק התחלנו וב"ה נכנסים לאתר מאות רבות של אנשים מדי שבוע. התקשרו אלינו תושבי קיבוצים ואנשים שרחוקים משמירת מצוות וסיפרו שהם נהנים מאוד מהשיעורים. הבנים אמנם כבר לא איתנו, אבל בזכותם אנשים מתעוררים ללמוד תורה, והידיעה הזו מחזקת אותנו", אומר הרב.

האם שלומית מספרת שהפעילות סביב הנצחת הבנים מפיחה בהם חיים: "אנחנו משקיעים שעות של עבודה, ביום ובלילה למען האתר. זה משאיר אותנו מחוברים לילדים ומעניק להם נוכחות כמעט ממשית. אנחנו מזמינים את כולם, מבוגרים וילדים, להיכנס לאתר וליהנות".

 

מבזקים:

מיזם חדש במאבק להורדת שכר הלימוד בחמ"ד

אתר חדש בשם 'תנא כמה?' עלה השבוע לרשת, ומטרתו להיאבק בנטל הכבד של שכר הלימוד הגבוה במוסדות החינוך הדתיים-לאומיים. מאחורי המיזם עומדת קבוצת הורים אשר קוראת לשקיפות בכל הנוגע לתשלומי ההורים בחמ"ד. האתר מרכז בתוכו מידע חיוני רב, במיוחד בתקופה זו של השנה כשהרישום למוסדות נמצא בעיצומו.

תנועות הנוער מתחברות למקדש

השבת פרשת 'תרומה' ייתלו בכ-500 סניפי בני עקיבא, עזרא ואריאל 'לוחות מקדש', בהם לימוד קצר וחוויתי בנושא המקדש. עלון הקיר מופץ על ידי המדרשה לידע המקדש מיסודו של מכון המקדש. הלוח מכיל מידע, סיפורים וקומיקס בנושא המקדש.

בית כנסת מימי בית שני התגלה בחפירות בהר חברון

אנשי יחידת הארכיאולוגיה של המינהל האזרחי גילו לאחרונה תגלית מפתיעה בהר חברון - בית כנסת מימי בית שני. בית הכנסת נמצא בכפר ח'רבת א-תוואני הממוקם בין היישובים כרמל וסוסיא. ראשיתה של עבודת החפירה היה בניסיון להעניק מעמד קבע לכפר הערבי ח'רבת א-תוואני. במהלך העבודות נמצאו ממצאים רבים המעידים על קיומו של יישוב יהודי גדול מאוד במקום, כבר בתקופת בית שני.

מאות בתי ספר השתתפו ביום גוש קטיף במערכת החינוך

 

השבוע (ד') צוין יום גוש קטיף במערכת החינוך במאות בתי ספר ברחבי הארץ. לרגל האירוע נשלחו כ-800 ערכות לימוד על גוש קטיף לבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים דתיים ברחבי הארץ ופעילויות בנושא צפויות להימשך עד סוף החודש. יום גוש קטיף נקבע בתאריך כ"ב בשבט, בו לפני כ-35 שנים עלה לקרקע היישוב הראשון של גוש קטיף, נצר חזני.