בשבע 482: בן 18 לזמרה

מידד טסה חוזר לז'אנר המזרחי עם אלבום מרגש ושמח. מומלץ רק להשקיע יותר בטקסטים, או להתחיל לעבוד על אלבום פיוטים

אמציה איתן , ל' בשבט תשע"ב

הבהרה קטנה לפני שנגיע לאלבום עצמו. הכותרת אולי יכולה להטעות, המלך שעליו מדובר הוא לא מידד טסה עצמו, אלא מלך מלכי המלכים. אבל גם אם לא זו היתה הכוונה, אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש בזה משהו. מידד טסה הוא באמת מלך בתחומו. בסך הכל בן שמונה עשרה, ובאמתחתו כבר שבעה אלבומים. באלבום הקודם גלש טסה לכיוון החסידי האשכנזי וממש כאן, בעמוד הזה, המלצתי לו בחום לחזור הביתה אל הסגנון המזרחי שעליו גדל. נו טוב, אז זה לא רק בזכותי, אבל ב'אתה המלך' חוזר טסה למחוזות ילדותו, לשירה המזרחית, שבזכותה ובזכות קולו כמובן זכה לפרסום הרב ולמקום המכובד בו התמקם.

השיר הפותח את האלבום זרק אותי היישר ל'כשהלב בוכה' של שרית חדד. 'אוי נא לנו' יכול להיכנס בקלות למצעד שירי הדיכאון, אבל יש בו גם תקווה – "שובו אלי אהובי ילדי, אחבק אתכם בחום עד בלי די, ותראו אתכם אהבתי מכולם, עוד יזרח לכם אורו של עולם". את המילים האלה כתב אביעד גיל והלחן הוא יווני עממי. טסה מבצע אותו בהמון רגש והשיר באמת נוגע. רק אינני מבין מדוע הוא החליט לפתוח איתו את האלבום. אולי כדי לגמור עם כל הבעסה בהתחלה ואז לעבור בכיף אל הקצב המזרחי השמח והמקפיץ.

המילים לשירים באלבום נכתבו בעיקר על ידי שרון אבילחק ואביעד גיל, וכך גם הלחנים, שאינם יווניים או אלבניים. על קולו המיוחד של מידד טסה נדמה שאין מחלוקת, אך סגנון הכתיבה לא תמיד מתקבל בברכה. אולי זו הפשטות של הניסוח שכאילו מורידה את השיר לרמה של דיבור יומיומי: "בן אדם אלוקים אוהב אותך ואתה הוא בן יקר ונהדר", או שמא השימוש בביטויים הנראים לעיתים מוגזמים – "איתך מרגיש כל כך מושלם". זה המקום לציין את השיר 'אעופה ואשכונה' שכתב וגם הלחין רבי יצחק אבוחצירא. רק כדי שתרגישו במעט את ההבדל, הנה כמה שורות מתוך השיר: "אעופה אשכונה וארחיקה נדוד, במדבר אלינה ואולי אמצא דוד, נשק אהבתו בליבי בוערה, מיום פרדתו נפשי עלי מרה".

אחד השירים היותר מרגשים נכתב גם הוא על ידי אביעד גיל – 'רחם ונחם'. זהו שיר נשמה יפה ונוגע, למרות שאינני בטוח שאת המילה 'שממות' מנקדים בחיריק ב'מם' הראשונה ושורוק ב'מם' השנייה. ואם כבר אביעד גיל, בואו נאחל לו מזל טוב לאירוסין (אולי כבר היתה חתונה), שלכבודם שר מידד טסה את השיר 'בחתונה'.

לפני שניפרד מעוד אלבום משובח של מידד טסה, אם יורשה לי, אגיש בקשה לאלבום הבא - אנא תן לנו מעט מתוך הפיוטים המזרחיים הקלאסיים, אלה שמתנגנים ליד שולחן השבת והיום כבר הפכו לחלק בלתי נפרד מהרפרטואר של תלמידי הישיבות והאולפנות באשר הם.

 'אתה המלך' , מידד טסה

seret@etrog.tv