בשבע 482: שלוחי מצווה

'השליחות האחרונה' מגולל לא רק את קורותיהם של בני הזוג הולצברג הי"ד מבית חב"ד במומבי, אלא גם את סיפורה המרתק של החסידות כולהטלי וישנה , ל' בשבט תשע"ב

גבי ורבקי הולצברג, שלוחי חב"ד במומבי, הודו, נהרגו לפני כשלוש שנים בפיגוע טרור רצחני. היה זה הפיגוע הראשון שיעדו היה בית חב"ד המקומי, ושבו נהרגו שלוחי חב"ד בתפקיד. יחד עמם נהרגו גם ארבעה אורחים ששהו במקום בזמן הפיגוע. תמונת המטפלת ההודית סנדרה סמואל, נושאת בידיה את הפעוט מוישי הולצברג היוצאים מן הבית כניצולים, נחרתה בזיכרון הישראלי הקולקטיבי.

ספרו של העיתונאי וההיסטוריון ליאור אלפרוביץ עוסק בזוג השלוחים שהקימו מאפס את בית חב"ד רב הפעילות במומבי, והיו בו הרוח החיה עד למותם הטראגי. אך הספר אינו עוסק רק במפעל החיים של גבי ורבקי הולצברג. הוא מביא למעשה את סיפורה של חסידות חב"ד כולה, ואת מפעל השלוחים האדיר שייסד האדמו"ר השביעי בשושלת החסידות, מוסד שממשיך להתקיים עד עצם היום הזה ומקנה לחב"ד מקום מיוחד בחיי היהדות של ימינו.

למעשה, ניתן לחלק את הספר לשלושה נושאים עיקריים, השלובים זה בזה. האחד הוא סיפורם האישי של זוג השלוחים, שהוא שילוב של תחושת שליחות ויוזמה אדירה, המאפשר להקים מאפס בית חב"ד המספק ליהודים המבקרים בהודו וליהודים בני המקום את כל צורכי היהדות: שחיטה כשרה, מקווה טהרה, בית כנסת, שירותי הלנה ומזון כשר. קשה לתפוש כיצד ניתן להקים מפעל אדיר כזה במקום שבו מזון כשר אינו בנמצא, וכמעט ללא עתודות כלכליות. הסיפור האישי של השלוחים כולל גם את הטרגדיה הנוראה של בני הזוג - שני בניהם הראשונים סבלו ממחלה גנטית נדירה שהובילה למותם בגיל צעיר. רק הבן השלישי, מוישי, נולד בריא. למרות הטרגדיה, לא ויתרו בני הזוג, והמשיכו בהרחבה ובשימור של בית חב"ד על מגוון שירותיו.

הסיפור השני המובא בספר הוא סיפורו של פיגוע הטרור הנורא, שהוביל למותם של הזוג הולצברג וארבעה מאורחיהם. במיוחד מתסכל בהקשר זה ללמוד על התפקוד הלקוי והמסורבל של שירותי הביטחון ההודיים, ששלחו עזרה מאוחר מדי, אחרי למעלה מעשרים שעות, וגם אז הוכיחו חוסר יעילות משווע, תוך שהם יורים על הבית ארטילריה בכמויות בלתי סבירות ולא ממוקדות. הידיעה שבני הזוג היו בין החיים לאחר פרוץ האירועים, ואף קראו לעזרה ולא נענו, היא מקור לתחושת כאב עז.

לבסוף, הספר מספר בשפה פשוטה, ברורה, מציאותית אך לא שיפוטית, את סיפורה של חסידות חב"ד החל מהאדמו"ר הזקן, רבי שניאור זלמן מלאדי, שנות הרדיפה ברוסיה, מעבר החסידות לארצות הברית, שהונהג על ידי רבי יוסף יצחק שניאורסון, ולבסוף פועלו האדיר של רבי מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר השביעי, שגרם להתפשטותה של החסידות בכל העולם כולו, באמצעות מפעל השלוחים. תוספת זו הופכת את הספר למקור מידע נוח וקריא על אחת החסידויות המרתקות, שהשפיעה על העולם היהודי בצורה משמעותית ביותר לאחר אסונה של יהדות אירופה במלחמת העולם השנייה.

'השליחות האחרונה', ליאור אלפרוביץ, הוצאת אחוזת בית, טלי וישנה