בשבע 482: יעד מבוצר

גידול חד במספר המבקרים באתר בשנים האחרונות יחד עם הנחיה להפסיק לגבות דמי כניסה דרדרו את מצבו הכספי של האתר

שמואל אדלמן , ל' בשבט תשע"ב

"איתן לא היסס לרגע, עלה למעלה והתחיל להפעיל את המקלעון. לפעמים היה עובר אותי והייתי צריך לצעוק לו שיישאר בקו שלי. ככה עברנו איזה שלושים מטר. איתן היה מחפה מלמעלה ואנחנו טיהרנו את הבונקרים מבפנים, עד שנפגע בראשו ונפל פנימה".

שורות אלו לקוחות מתוך השיר המפורסם המתאר את הקרב על גבעת התחמושת.

עבור איציק שכטר מקדומים, שלחם במקום לפני ארבעים וחמש שנה הזמן אינו מקהה את הזיכרון. "אני זוכר את הכל, את הלחימה כתף אל כתף עם חברי הצנחנים. את ההרוג הראשון ואת ריח אבק השריפה", אומר שכטר. "בסוף הקרב המג"ד יוסי יפה דיבר איתנו מעומק הלב על המחויבות שלנו למשפחות השכולות". הדברים עשו רושם על הלוחמים והקשר ביניהם נשמר עד היום, ומדי שנה, ביום ירושלים, הם מתאספים בגבעת התחמושת. שכטר מרצה בנושאי מורשת קרב ופעל לגיוס כספים למטרת הנצחה החל ממכירת חולצות "אחרי לצנחנים" ועד לסיוע בהקמת קירות זיכרון ומיזמי הנצחה.  בשנת תשנ"ו הפך לאב שכול כשבנו, סגן ישי שכטר נהרג במארב בלבנון. שמו של ישי מונצח באתר גבעת התחמושת  בלוח זיכרון של בנים של הלוחמים.

אתר ההנצחה הממלכתי 'גבעת התחמושת' מספר את סיפור המערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים, ומנציח את 182 הלוחמים שנפלו בקרב. בפחות משלושה ימים גברו כוחות צה"ל על כוחות הלגיון הירדני והשתלטו על מזרח העיר. בכ"ח באייר תשכ"ז - 7ביוני 1967, שוחררה העיר העתיקה ובתוכה הר הבית והכותל המערבי.

גידול  חד במספר המבקרים באתר בשנים האחרונות יחד עם הנחיה להפסיק לגבות דמי כניסה דרדרו את מצבו הכספי של האתר. לאחר שמנהל עמותת גבעת התחמושת הודיע בלית ברירה על הכוונה לסגור את המקום, נחלצה הממשלה לעזרת האתר ובישיבה משותפת של נציגי העמותה עם מזכיר הממשלה, נציגי משרד הביטחון ומשרד האוצר הושגה הסכמה על תקצוב וקידום חקיקה שתסדיר באופן קבוע את הפעלת ופיתוח האתר באופן מואץ ולאורך זמן.

כתריאל מעוז, מנכ"ל האתר, מברך על מאמצי הממשלה: "אתר גבעת התחמושת צריך להיות פתוח באופן חופשי לעם ישראל. מי שבא לבקר במקום נחשף לערכים של הלוחמים כאן ולרוח צה"ל". מעוז מתאר שיחה עם ילדים בכיתה ד' שאינם בקיאים בהיסטוריה ובתורות לחימה. "ישבתי איתם והתחלנו לדבר על המושג חברות. בסוף השיחה ותיאור סיפורה של גבעת התחמושת ניתן היה לראות את עיניהם הבוהקות". 

שכטר ומעוז סבורים כי אין תחליף לביקור במקום עצמו. "מי שקורא על הקרב באינטרנט או בספר נשאר מחובר למחשב, מי שמגיע לכאן מתחבר להיסטוריה עצמה", אומר שכטר.