בשבע 482: מי מפחד מפריימריס?

ההיסטוריה הרחוקה וגם הקרובה מוכיחה כי 'ועדה מסדרת' אינה ערובה למנהיגים אידיאולוגיים או מושחתים פחות * תגובה ליעקב כ"ץ (כצל'ה)

אריה אלדד , ל' בשבט תשע"ב

בשבוע שעבר התפרסם ב'בשבע' מאמרו של ח"כ יעקב כ"ץ, "לא לרולטת הפריימריס". בראשית דבריו  קורא כצל'ה לאחדות. וכי מי יכול להתנגד לאחדות? אלא שלנוחותו הוא אינו מבדיל בין מפלגתו ('תקומה') ובין האיחוד הלאומי שאינו מפלגה. כצל'ה מדבר לצערנו רק בשם 'תקומה' וקורא להליכה משותפת שלה עם 'הבית היהודי', אך שולל מכל וכל בחירה של נציגי הרשימה המשותפת באמצעות פריימריס. שתי מפלגות אחרות שבאיחוד הלאומי ('התקווה', שאני  עומד בראשה ו'ארץ ישראל שלנו' שד"ר מיכאל בן ארי הוא נציגה בכנסת) תומכות נלהבות בבחירות מקדימות כאלו. גם 'הבית היהודי- המפד"ל' שכצל'ה קורא  להליכה משותפת עימו - מקיים פריימריס. בסקרים חוזרים, שהוזמנו על ידי גורמים שונים, באמצעות סוקרים שונים, חוזרת התשובה כי שני שליש מהציבור הדתי לאומי מעדיפים פריימריס כדרך לבחירת נציגיהם בכנסת. רק כ-20 אחוז רוצים שרבנים יקבעו את הרכב הרשימה. ולמרות כל אלו  מחליט כצל'ה כי 'האיחוד הלאומי' לא יקיים פריימריס ומבקש לכפות את דעתו על כל שאר מרכיבי האיחוד הלאומי או הרשימה המשותפת. לא זאת אף זאת – הוא מציע  שיטה לביצוע 'סידור עבודה' נוח לחברי הכנסת ולעסקנים שונים: שיטת הריצ'רץ': אחד תקומה, אחד מפד"ל וכן הלאה. מי שסבור שהריצ'רץ הוא המצאה של תעשיית הקונפקציה ימצא כי טעות בידו. הרוכסן הזה נולד במרכזי מפלגות שבהן חוששים מפריימריס.

"יש השואלים אותנו", כותב כצל'ה,  "האם באיחוד הלאומי-תקומה יתקיימו פריימריס? ותשובתנו היא חדה וברורה: לא! זו הדרכת רבותינו. על בסיס השמיעה להדרכתם קמה ונבחרה המפלגה וכך יהא".

"שיטת הפריימריס היא שיטה שהוכיחה את עצמה כמושחתת ומשחיתה", ממשיך כצל'ה. אין ספק – היו פריימריס מושחתים בישראל. אך רק לאחרונה זכינו לראות ב'תחיית המתים' ממש. מפלגת העבודה שהוכרזה פגר פוליטי אחרי הפילוג מ'עצמאות' של אהוד ברק, ורבים הספידוה, זכתה לתחייה מופלאה ובסקרים הפכה למפלגה השנייה בגודלה. זאת אחרי תהליך פריימריס בו נבחרה שלי יחימוביץ. ועדת הבחירות שלהם, בראשות שופט בדימוס, פסלה  אלפי מתפקדים, ניקתה את ספר הבוחרים, ואין היום מי שטוען ברצינות כי הפריימריס בעבודה היו מושחתים. האם כצל'ה סבור שמצביעי הציונות הדתית או עסקניה מושחתים יותר ממתפקדי העבודה?

עוד טיעון מרכזי אחד מביא כצל'ה: הנאמנות לארץ ישראל.

"הפריימריס הופכים את התפקיד לעיקר ואת האידיאולוגיה לטפל... ציבור המתפקדים... בוחר אנשים שאין לנו – לציבור הדתי כולו, שום יכולת למדוד את נאמנותם המוחלטת לערכים הקדושים לנו. שלמותה של ארץ ישראל היא רק ערך אחד ובולט שבערכים אלו. "

לדאבון לבנו הוכח שוב ושוב כי שיטת 'הוועדה המסדרת', 'מועצת חכמים' אינם מונעים את נציגיהם בכנסת מלבגוד בארץ ישראל. כך היה באוסלו. כך היה בהתנתקות. פליטי 'צומת' של רפול, והח"כים של ש"ס, שנבחרו בלא פריימריס, בגדו בארץ ישראל בהסכם אוסלו. מאידך - גם פריימריס אינם מקנים חסינות מפני בגידה בארץ: כך מסרו  אנשי הליכוד את ארץ ישראל לערבים בזמן הנסיגה מסיני, ב'התנתקות', וכך הקפיאו את הבנייה. לפיכך עצם שיטת הבחירה אינה מבטיחה נאמנות לארץ, ולכן  כנראה רק מי שמפחד מפריימריס מגייס את הנאמנות לארץ למאגר תירוציו. "לא לוקחים צ'אנסים על ארץ ישראל. אי אפשר לקדש את הפריימריס תוך סיכון הארץ", כותב כצל'ה. האם ייתכן ששכח אגב קריאה לאחדות  כי לשיטתו, אם  ירוץ האיחוד הלאומי על כל מרכיביו עם הבית היהודי יהיו בשביעייה הראשונה חמישה שייבחרו בפריימריס. האם זה יהיה בבחינת "לקחת צ'אנס על ארץ ישראל"?

אולי לכן שומר כצל'ה לסיום את הטיעון המוחץ: "ביחידות העילית של צה"ל אין פריימריס. בסיירת מטכ"ל, ביחידת שלדג ומגלן משתבצים רק המעולים, בחיל האוויר אומרים 'הטובים לטיס'". אכן,  ממש אי אפשר להתווכח עם טיעון כזה. הייתי אולי מנסה אפילו למתוח אותו עוד קצת ולוותר בכלל על בחירות בארץ (למה להפקיד את גורל ישראל בידי רולטת בחירות כלליות?) ולהציע כי יוצאי יחידות עילית בלבד ישלטו בנו, עד שנזכרתי איך מנהיגים אותנו שניים מ'המעולים' הללו, נתניהו וברק, ואיך אחד מ'הטובים לטיס' פיקד על צה"ל בהתנתקות ובכישלון מלחמת לבנון השנייה. ולכן ייתכן כי הדמוקרטיה היא אמנם עתירת חסרונות, אך עוד לא המציאו  שיטה טובה ממנה.