בשבע 482: ראש הממשלה בנימין נתניהו מצדיע לגרעינים התורניים

כנס הוקרה למפעל הגרעינים הקהילתיים והתורניים ברחבי הארץ התקיים השבוע במשכן הכנסת. האירוע נערך במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו,

רבקי גולדפינגר , ל' בשבט תשע"ב

אזכרה במלאת ארבע שנים לרצח בישיבת מרכז הרב                                                                                               

האזכרה השנתית לזכרם של שמונת חללי הפיגוע בישיבת מרכז הרב נערכה השבוע (ב') בבית המדרש של הישיבה. הערב נערך במעמד ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, ראש הישיבה לצעירים הרב ירחמיאל וייס, הרב יעקב כ"ץ מראשי ישיבת הכותל, בני משפחה ותלמידים.

נציג ההורים דרור אלדר, אביו של יהונתן הי"ד, תיאר את שמונת הקדושים כמשקפים במשותף את האחדות. אלדר פנה לקצין דוד שפירא שנכח באזכרה, והודה לו על שהציל חיים רבים בכך שבגבורה גדולה השתלט על המפגע והרגו.

מאז הרצח, במהלך ארבע השנים האחרונות, נוסדו על ידי הישיבה פרויקטים שונים שנועדו להנציח את הבנים: מדי יום חמישי בלילה עורכים התלמידים את 'משמר הקדושים' - לימוד עד אור הבוקר, במקום הפיגוע. כמו כן, מדי חודש יוצאת לאור החוברת 'בשביל הנשמה' המיועדת לבני הנוער. החוברת מופצת בעשרות אלפי עותקים ועוסקת בכל חודש בתחום אחר הקרוב לליבם של הצעירים. בנוסף, כתבו התלמידים שירים אישיים, הוכנסו ספרי תורה והוקמה מקהלת הישיבה לזכרם.

  ראש הממשלה בנימין נתניהו מצדיע לגרעינים התורניים               

כנס הוקרה למפעל הגרעינים הקהילתיים והתורניים ברחבי הארץ התקיים השבוע (ב') במשכן הכנסת. האירוע נערך במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס ושר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ. הכנס התקיים במטרה להוקיר ולהעצים את מפעל הגרעינים הקהילתיים והתורניים, ולהחדיר בציבוריות הישראלית את חשיבותו כמפעל לאומי חברתי. הכנס אורגן ביוזמת קרן שח"ף וסגנית השר לקידום צעירים, סטודנטים ונשים ח"כ גילה גמליאל. זו הדגישה את חשיבות התמיכה בקהילות הצעירות, שיהפכו עם השנים לנכס ולמשאב לאומי שתורם לצמיחתה של המדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את הכנס באומרו: "הנכונות שלכם להתגייס באותה ציונות אמיתית, להתיישב, לעבוד, ללמוד ולהדביק אחרים בהתלהבות שלכם, זו מחיקת הפערים האמיתית. כל אחד מאיתנו יעשה את מה שדרוש לו, אבל אני מצדיע לכם. אני באמת מתלהב מזה בצורה בלתי רגילה ... אתם הדבקתם אותי בהתלהבות שלכם, גילה הדביקה אותי בהתלהבות שלה, ואנחנו יחד נשיג את המשאבים כדי שתוכלו להמשיך בעבודה הגדולה שלכם", אמר ראש הממשלה.

באירוע הצדיעו ללמעלה מ- 130 קהילות צעירות הפועלות כיום בכל רחבי הארץ, מתוכן כ- 80 גרעינים תורניים. יו"ר קרן קהילות, הרב ד"ר דני טרופר, הדגיש כי מדובר במעמד מיוחד: "לאחר עשרות שנים של שליחות חברתית בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל, מרגש לראות כי שרי הממשלה ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מצדיעים לחברי הגרעינים התורניים והקהילתיים ברחבי הארץ".

                   

 

המועצה האזורית שומרון - זוכת פרס החינוך הארצי

ועדת פרס החינוך היישובי של משרד החינוך, הכריזה השבוע (ג') על המועצה האזורית שומרון כזוכת פרס החינוך הארצי. המועצה האזורית שומרון הינה הראשונה בדירוגה מבין חמש הרשויות הזוכות, וזכתה בניקוד המקצועי הגבוה ביותר בכל הפרמטרים. הפרס כולל מענק כספי על סך 100,000 ש"ח, שאמור להיות מושקע בפרויקט חינוכי- חדשני ברשות.

שר החינוך גדעון סער, אשר הודיע לראשי הרשויות על זכייתם, בירך אותם בחום:  "הפרס הוא ביטוי להוקרה ולהערכה לרשויות מקומיות המצטיינות בהשקעתן בחינוך, ובחשיבות שהן מייחסות לטיפוח מערכת החינוך המקומית", אמר סער. יצויין כי המועצה האזורית שומרון גברה על מאות רשויות אחרות, ובכללן הרשויות הגדולות והעשירות במדינה. גם עיתוי הזכייה מרגש את אנשי השומרון, זאת לאחר שבחודשים האחרונים  ספג נוער השומרון הכפשות רבות בכלי התקשורת. ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר: "זוהי תעודת כבוד לחינוך בשומרון, ולהתיישבות בשומרון כולה. אני גאה לשרת במועצה האזורית שומרון, שתושביה מובילים במדינה לא רק בהתיישבות אלא בראש ובראשונה בחינוך ובערכים. פרס החינוך הארצי לשומרון הוא גם תשובה לכל המסיתים ומפיצי השנאה בתקופה האחרונה. שוב מוכח, בכל קנה מידה, שהנוער בשומרון הוא נוער מוביל, תורם, איכותי ואידיאליסטי".

חידון תנ"ך בקרני שומרון

חידון התנ"ך ה-2 על שם גלעד סרי ז"ל התקיים לאחרונה ביישוב קרני שומרון.  החידון, בסימן 'ושבו בנים לגבולם', נערך בהשתתפות רב היישוב הרב יצחק הלוי, ראש המועצה הרצל בן ארי, משפחת סרי, אישי ציבור ותושבים רבים. את החידון ערך נריה פנחס והוא הופק על ידי המרכז הקהילתי קרני שומרון ובסיוע האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך.

 14 מועמדים העפילו לשלב הסופי, אך בסיום הערב לקחו את התואר הנכסף 'חתן התנ"ך' זוג מתמודדים אשר התחרו 'ראש בראש' לאורך כל הערב, וסיימו עם מספר נקודות זהה: הרב דב גולדשטיין וליאור ביטון. ציונה חנוכי, מיוזמות הערב, רואה חשיבות רבה בחידונים מסוג זה, המעודדים לימוד וחיבור לתנ"ך. "היה מרגש לראות את החיבור העמוק לספר הספרים הן של משתתפי החידון והן של הקהל הרב שגדש את האולם", אמרה.                                   

מנהלת המתנ"ס, סמדר הרשקוביץ, מציינת כי "החידון הינו אירוע שיא לתהליך מתמשך של כחצי שנה בתוך הקהילה. נערכו מפגשי לימוד, סיורים ושיעורים סביב התנ"ך. לימוד התנ"ך על בוריו הוא ערך מוביל בקהילה שלנו", אומרת הרשקוביץ. "התנ"ך זה המהות שלנו כעם. אנחנו שואפים לחבר ללימוד גם קהילות נוספות, שאינן בהכרח דתיות". את הערב הנעימו מקהלות הילדים 'קול התור' ו'פרחי ברקאי' בניצוחו של מיכאל גייר.

 

מבזקים:

יום טבע וניווט לזכרו של סגן יואב הר שושנים הי"ד

ביום שישי האחרון נערך בשמורת הטבע 'נאות קדומים' שליד מודיעין 'יום טבע ומרוץ ניווט' השבעה עשר, לזכרו של סגן יואב הר-שושנים. סגן יואב הר-שושנים הי"ד, נהרג במארב של החיזבאללה בדרום לבנון. במרוץ לזכרו השתתפו כ-8,000 בני אדם, תלמידים בבתי ספר וחיילים.

ערב לרגל סיום ההוצאה המחודשת של ה'שפת אמת'

 השבוע (ב') התקיים ערב עיון שערך המכון התורני של ישיבת אור עציון, לרגל סיום ההוצאה המחודשת של ספרי 'השפת אמת' בתורת החסידות, פרויקט שנמשך כעשור. בערב נלמדה משנתו של בעל ה'שפת אמת', רבי יהודה אריה האדמו"ר מגור זצ"ל.

יישוב חדש בחבל לכיש – 'כרמי קטיף'

 למעלה משש שנים לאחר הגירוש, יוצא לדרך ההסכם בין המדינה ומושב אמציה להקמת יישוב חדש למשפחות עקורי קטיף. היישוב החדש ייקרא 'כרמי קטיף' ובשלב ראשון יתאכלסו בו כ- 60 משפחות. יו"ר מינהלת תנופה, הרב ד"ר אופיר כהן, אמר בתגובה להסכם: "אני שמח שקהילה נוספת מגוש קטיף זוכה להקים מחדש את ביתם ולשוב למעגל החיים היצרני והמבורך, שהיה מנת חלקם בעבר".