בשבע 482: מתנת הפרידה של ביניש - ביטול חוק טל

עימות בין הנשיאה היוצאת והנשיא הנכנס על רקע גיוס החרדים. השופט גרוניס: בג"ץ לא צריך להגן על זכות שהעניק הרוב למיעוטשלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ב

ימים ספורים בלבד לפני תום כהונתה השאירה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, "מתנת פרידה" בעייתית מאוד למערכת הפוליטית. ברוב של שישה שופטים, מול שלושה מתנגדים, החליט בג"ץ להורות לכנסת שלא להאריך את תוקפו של "חוק דחיית שירות לתלמידי ישיבות" המכונה 'חוק טל', לאחר שיפוג בחודש אוגוסט. בפסיקתם קבעו השופטים כי החוק במתכונתו הנוכחית יוצר אפליה, אשר איננה הולכת לקראת פתרון באמצעים אותם מציע החוק. בחוות הדעת המרכזית, אותה כתבה השופטת ביניש, היא מתארת בהרחבה את המצב העובדתי. ביניש מסבירה כי למרות כוונתו של החוק, בפועל הוא איננו מביא להקטנת שיעור מקבלי הפטור משירות צבאי.

לחוות הדעת הזו הסכימו, בשינויים קלים, השופטים מרים נאור, אליקים רובינשטיין, אסתר חיות, חנן מלצר וניל הנדל. מנגד, התנגדו לפסילת החוק שלושה שופטים - המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, השופטת עדנה ארבל והנשיא הבא אשר גרוניס. השופטים ריבלין וארבל סברו כי טרם בשלה העת להכריע בעתירה. השופט ריבלין ביקש לתת לכנסת שהות לגבש את הצעת החוק שתחליף את חוק טל באוגוסט. השופטת ארבל חלקה על תיאור המציאות שתיארה הנשיאה ביניש. לדעתה של ארבל, הנתונים מלמדים על כך שבניגוד למצב ממועד חקיקת החוק ועד שנת 2008, אז לא נעשה דבר להגדלת שיעורי גיוס החרדים, הרי שמאז שנת 2008 ועד היום חל זינוק מרשים מאוד בשיעורי הגיוס ובשיעורי ההתנדבות לשירות אזרחי. ארבל העלתה את החשש כי קבלת העתירה לא רק שלא תסייע למאמצים להגדלת השוויון, היא אף עלולה לחבל במאמצים אלו ולהביא להקטנת שיעור המתגייסים החרדים.

 

השופט גרוניס, הנשיא המיועד, הביע בדעת יחיד עמדה עקרונית, אשר נוגעת לעצם התערבותו של בית המשפט בנושא זה. תחילה קבע גרוניס כי אין זה תפקידו של בג"ץ להגן על הרוב מפני המיעוט. "כאשר הרוב פועל בדרכים דמוקרטיות ומקבל חוק הנותן עדיפות למיעוט, אין מקום שבית המשפט יהפוך לפטרונו של הרוב". מעבר לכך הביע גרוניס ספק באשר לאפשרות יישומה של הפסיקה. "זו אשליה לצפות שהחלטות שיפוטיות יביאו לגיוסם של חרדים לצה"ל ולכניסתם לשוק העבודה. שינויים חברתיים וכלכליים עשויים להביא לתוצאה המקווה. היכולת של בית המשפט להשפיע במקרה דוגמת זה שבפנינו הינה מועטה".

 

הרב לאו לחולדאי: חזור בך והמשך במורשת השבת של קודמיך

ניצן קידר

מועצת עיריית תל אביב יפו החליטה השבוע להגיש בקשה למשרד התחבורה להפעלת אוטובוסים בשבת.

על פי ההצעה, שאושרה ברוב של 13 תומכים מול 7 מתנגדים, הנהלת העירייה תכין תוכנית מיוחדת לתחבורה ציבורית שתפעל ביום המנוחה, ותגיש אותה למשרד התחבורה כדי לזכות באישור.

הנציגים החרדיים במועצת העיר ניסו להרגיע לאחר קבלת ההחלטה, ואמרו כי ראש העיר התחייב בפניהם שלא ישבור את הסטטוס קוו. אחד מהם, בנימין בביוף, אף הציג מכתב בנושא, אך חולדאי הבהיר את עצמו כמעט מעל כל במה אפשרית: "גם כיום קיימת בעיר תחבורה ציבורית בשבת: קווי שירות ומוניות, אך לא אוטובוסים. חיים יהודיים יכולים להתקיים כמו בברוקלין, שם יש תחבורה ציבורית כל ימות השבוע. אני שומע דתיים שמוכנים לזה. העירייה הגיעה להחלטה להגיע למציאות שבה יש תחבורה ציבורית בשבת לא מתוך התרסה".

לפי שעה לא ברורים סיכוייו של המהלך, שכן גורמים במשרד התחבורה מעריכים שלא יינתן אישור להפעלת קווי תחבורה עירוניים בשבת. חברי מועצה בתל אביב שוקלים רעיון אחר לפיו העירייה תקים חברה פרטית שתספק שירותי היסעים בשבתות. על פי ההערכות גם אם יצא המהלך אל הפועל, ייקח הדבר זמן רב.

רבה של תל אביב, הרב ישראל מאיר לאו, שלא כמנהגו, יצא נגד חולדאי בביקורת חריפה. "תחושה של אכזבה עמוקה וכאב רב מילאה אותי לשמע הידיעה כי מועצת עיריית תל אביב יפו החליטה אמש להמליץ על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. זוהי פגיעה חמורה בקדושת השבת, שהינה זכר לבריאת העולם, זכר ליציאת מצרים, יום מנוחה לכל עובד, יום התעלות רוחנית וליכוד המשפחה", נכתב בהודעה שיצאה מלשכת הרב, שהבהיר שלא היה ראש עיר שפגע בשבת: "המלצה זו פוגעת בהיסטוריה של תל אביב יפו, שנוסדה לפני 103 שנים כעיר עברית ראשונה, והאישים הבולטים מראשיתה כמו מאיר דיזנגוף ראש העיר הראשון, אחד העם וחיים נחמן ביאליק עשו רבות למען שמירת צביונה כעיר שהשבת תישמר בה ברשות הרבים". הוא ציין כי תל אביב "היתה לפני חולדאי ותהיה גם אחריו", וסיכם: "חזור בך והמשך במורשת קודמיך, אשר לא אפשרו לכבות את נר השבת".

גם רבני השכונות בעיר נרתמו לנושא ויצאו בקמפיין שמטרתו לעודד את שמירת השבת ברחובות העיר. הרבנים קראו "לחזק את שמירת השבת, להשתתף ב'קבלת שבת' בבית הכנסת, להתכנס בבית יחד עם המשפחה לקידוש וסעודת שבת, להקדיש זמן איכות לבני הבית, לנפש פנימה ולחיי הרוח היהודיים". מאחורי המהלך עומדים בית חב"ד המקומי והמועצה הדתית בתל אביב, אשר מתכוונים לגבות את הקמפיין בשלטי חוצות.

 

מבזקים

ערבים התפרעו ביום שלישי האחרון במתחם קבר רחל שעל דרך בית לחם וידו אבנים לעבר מתפללים יהודים שביקרו במקום. כוח מג"ב חסם במשך דקות ארוכות את הגישה למקום הקדוש. כזכור, בשבוע שעבר נמנעה הממשלה מלאשר תקציב לקבר רחל כ"אתר מורשת לאומי".

השר משה כחלון החליט למנות את מנכ"ל 'מנהיגות יהודית', מיכאל פואה, ליועצו האישי החדש. פואה נחשב כיד ימינו של משה פייגלין ורבים הופתעו מהמינוי של מי שמזוהה כמתנגד לראש הממשלה, בנימין נתניהו. פייגלין בירך את מקורבו ואמר כי הוא בעצם הראשון מאנשי 'מנהיגות יהודית' שעושה את המעבר המלא מהפגנות לממשל.

השופטים נעם סולברג וצבי זילברטל הושבעו לכהונה בבית המשפט העליון, בטקס שנערך בבית נשיא המדינה בירושלים. בטקס טענה הנשיאה ביניש כי זילברטל איננו מקורבה, למרות שתשמח שבעתיד יהפוך לכזה. ביניש אף התנצלה בפני השופט סולברג על אי הנעימות שנגרמה לו עקב העיסוק במקום מגוריו.

שיפור משמעותי חל במצבו של הרב יוסף שלום אלישיב, המאושפז בבית החולים שערי צדק. דווח כי הרב, שאושפז לפני כשבועיים במצב קריטי, התעורר מהתרדמת אליה נכנס והוא הגיב לסביבתו ואף ישב על כיסא. עם זאת, למרות שהרב התעורר הוא עדיין נמצא בסכנת חיים.

250 מתושבי קריית ארבע הגיעו ביום שלישי בשעות אחר הצהריים למצפה אביחי הסמוך לקריה עם חומרי בניין מוכנים, במטרה לבנות מחדש את המבנים שנהרסו במקום לפני מעט יותר מחודש. הפעילים החלו בבנייה, אולם במהלך הלילה הרסו כוחות הביטחון את המבנים ופינו את המקום.

המועצה האזורית שומרון היא הראשונה מבין 5 רשויות מקומיות אשר זכו בפרס החינוך הישובי לשנת תשע"ב. את ההחלטה קיבלה ועדה מקצועית בראשות סמנכ"לית המשרד ושר החינוך סער הודיע לרשויות הזוכות. ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, אמר בתגובה כי "זוהי תעודת כבוד לחינוך בשומרון, ולהתיישבות בשומרון כולה".