בשבע 482: המדינה נכנעה לשביתת הרעב - שחרור המחבל יוקדם

המדינה הודיעה שלשום לבג"ץ כי היא מסכימה לקזז את הימים שבהם היה חאדר עדנאן עצור לצורכי חקירה פלילית,

חגי הוברמן , ל' בשבט תשע"ב

ויינשטיין: אני אחליט ולא צוות המאחזים

"צוות המאחזים" בראשותו של השופט בדימוס אדמונד לוי אך זה קם, וכבר מבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי רק הוא הפוסק האחרון בשאלת חוקיות המאחזים ועמדת המדינה בתגובותיה לבג"ץ. במכתב ששיגר וינשטיין לראש הממשלה נתניהו הוא מבהיר כי "עבודת הצוות כשלעצמה לא תשמש עילה לשינוי עמדה שהוגשה מטעם המדינה לבית המשפט בעניין הסרת מבנים שהוקמו שלא כדין. החלטה בדבר הצורך וההצדקה להגשת בקשה לדחיית מועדי דיון תתקבל על ידי בכל מקרה לגופו".

מכתבו של היועץ מעמיד בסימן שאלה את משמעות עבודתה של הוועדה, זאת משום שעמדתם של אנשי צוותו של היועץ, ובמיוחד עמדתו של המשנה ליועץ עו"ד מלכיאל בלס, תואמת במידה רבה את העמדות בדו"ח טליה ששון.

בתוך כך, מתברר כי גם לגבי מגרון, שם הסכימו התושבים להגיע להסדר נפרד עם המדינה, המדינה איננה ממהרת לאשרר את הסיכומים. בכירי ליכוד וראשי סניפים פקדו השבוע את היישוב מגרון וקראו לממשלה לאשר מיידית את הסיכומים שהושגו בין התושבים לשר בגין. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר כי "ההסכם שקידם השר בני בגין הוא הסכם מצוין. הסכם זה מחזק את ההתיישבות מבלי לפגוע בעליונות החוק. באתי לכאן כדי לומר לממשלה: עשיתם דבר חשוב ביותר בעצם קידום ההסכמות, ועל הממשלה לעגן אותם בכתב, מבלי שיהיה צורך בקידום חקיקה בעניין זה. אך אם יהיה צורך נאלץ לקדם חקיקה שתסדיר את מגרון". לדברים הצטרפו גם ח"כים נוספים, אשר קראו לממשלה לא להתמהמה ולהעביר את מימוש ההסכם לפסים מעשיים.

הממשל האמריקני לישראל: תנו זמן לסנקציות

חגי הוברמן

הממשל האמריקני דורש מישראל לתת הזדמנות לסנקציות נגד משטר האייתוללות ולעצור כל תכנון למתקפה באיראן.

היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, טום דונילון, העביר את המסר האמריקני לשר הביטחון אהוד ברק ולרמטכ"ל בני גנץ בפגישות איתם השבוע בישראל. דונילון נפגש גם עם רה"מ בנימין נתניהו. ישראל הבהירה בפגישות כי כל עוד האיראנים לא עוצרים את פעילותם לקידום תוכנית הגרעין, יש לבצע כבר עכשיו פעולות שיביאו להפסקתה. הנושא יידון גם בפגישת נתניהו עם אובמה ב-5 במארס בוושינגטון.

ובעוד הממשל האמריקני מנסה למנוע תקיפה ישראלית באיראן, פרסם העיתון 'ניו יורק טיימס' כתבה נרחבת המטילה ספק ביכולתו של חיל האוויר הישראלי להוציא לפועל פעולה שכזו בעצמו. על פי הדיווח, אם ישראל תחליט לתקוף, "טייסיה יצטרכו לטוס יותר מ-1,500 ק"מ במרחב אווירי לא ידידותי, לתדלק באוויר בדרכם, להילחם נגד הנ"מ האיראני, לתקוף כמה וכמה אתרים תת-קרקעיים סימולטנית ולהשתמש בלפחות 100 מטוסים". על פי 'ה'טיימס', לא בטוח שלישראל יש מספיק מטוסי תדלוק על מנת לעמוד במשימה. כמו כן, לישראל יש אמנם פצצות חודרות בונקר, אלא שלא ברור לאיזה עומק יוכלו להגיע. מסקנה: ישראל לא יכולה להשמיד את הגרעין האיראני.

סגן הרמטכ"ל האיראני הכריז שלשום כי איראן לא תהסס לצאת למתקפות מקדימות נגד מדינות שייתפסו כמאיימות על האינטרסים הלאומיים האיראניים. לדבריו, "האסטרטגיה שלנו עכשיו היא שאם נרגיש שאויבינו רוצים לסכן את האינטרסים הלאומיים של איראן, נפעל בלי להמתין למעשיהם".

המדינה נכנעה לשביתת הרעב - שחרור המחבל יוקדם

חגי הוברמן

ניצחון לאולטימטום שהציב מחבל הג'יהאד האיסלמי חאדר עדנאן למדינה: המדינה הודיעה שלשום לבג"ץ כי היא מסכימה לקזז את הימים שבהם היה חאדר עדנאן עצור לצורכי חקירה פלילית, ואם לא ייתווסף חומר חדש בעניינו, אין כוונה להאריך את מעצרו המנהלי. פירוש הדבר שעדנאן ישוחרר ב-17 באפריל ולא ב-8 במאי, שבו אמור צו המעצר המנהלי לפוג.

בעקבות זאת הודיע עורך דינו של עדנאן לבג"ץ כי הוא מפסיק מיד את שביתת הרעב ומוחק את עתירתו. בעתירה טען עדנאן כי צו המעצר המנהלי נגדו אינו חוקי ויש לשחררו. בנוסף, הוא דרש גם לחשוף בפניו את חומרי החקירה נגדו.

הדיון הוקדם לשלשום לבקשת עורך דינו של עדנאן בצל חשש להידרדרות במצבו עד כדי מוות. עדנאן שבת רעב 67 ימים בהם השיל קרוב ל-30 קילוגרמים ממשקל גופו ומצבו הבריאותי הידרדר. לאחר אשפוז במספר בתי חולים במרכז הארץ, הוא הגיע אל בית החולים זיו בצפת. גם המדינה חששה מפני תוצאות קשות שיהיו למותו משביתת הרעב.

עדנאן, שבעבר כיהן כדובר הג'יהאד האסלאמי, נחשד שלקח חלק בפעולות של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, כולל העברת כספים למטרות טרור, והיה בקשר עם גורמי הג'יהאד האיסלאמי בסוריה וביו"ש. עד כה הוא הוא היה נתון שבע פעמים במאסר או במעצר מנהלי. גם הרשות הפלשתינית עצרה אותו לפני כשנתיים ל-12 ימים, אז שבת רעב בפעם הראשונה.

המחבל, תושב כפר עראבה שבמחוז ג'נין, נעצר לאחרונה ב-17 בדצמבר, ולמחרת פתח בשביתת רעב. ב-8 בינואר הוצא נגדו צו מעצר מינהלי לארבעה חודשים "בגין היותו פעיל גא"פ (ג'יהאד איסלאמי פלשתיני) המסכן את ביטחון האזור". השב"כ הודיע אז כי "עדנאן, מבכירי הג'יהאד האיסלמי בצפון השומרון, נכלא בעבר מספר פעמים בגין מעורבות בפעילות טרור. לאור מידע מודיעיני הקיים בעניינו המצביע על מסוכנות לאזור, נעצר במעצר מנהלי שאושר בביקורת שיפוטית. עדנאן החל בשביתת רעב בשעות הראשונות של חקירתו, זאת מבלי שקרה דבר מכל הטענות אותן הוא מעלה כנגד חוקריו. בכך הוא משחזר התנהגות דומה לזו שהביאה לשחרורו מחקירותיו ברשות הפלשתינית, ויתכן כי זו העילה לשביתת הרעב שלו".