בשבע 483: שר בצבע

גד ליאור, מוזיקאי מוכשר מצפת, מוציא דיסק רביעי על בסיס רעיון מקורי על הקשר בין התורה לעולם הצבעים

אמציה האיתן , ז' באדר תשע"ב

 'אופק חדש', גד ליאור

דמיינו לעצמכם טלית גדולה, מפוספסת בשחור כמיטב המסורת, וחוטי הציצית המשתלשלים ממנה צבועים במגוון צבעים בולטים: ירוק, סגול, צהוב ועוד. נראה מוזר? דפדפו הלאה בחוברת ותוכלו לראות יצירות נוספות: נעליים עם שרוכים צבעוניים, תפילין עם רצועות בתכלת וחום וגם שופר בגוני ירוק ותכלת. המשותף לכולם הוא קודם כל המבט המקורי. את ההסבר הרעיוני תוכלו למצוא בגב החוברת של האלבום 'אופק חדש': אם התורה כתובה בשחור על גבי לבן, כיצד זה נוצר על פיה עולם כל כך צבעוני? כנראה שהצבעים הם הפירוש הססגוני של השחור לבן ולכן לא רק שאינם נוגדים לו אלא אפילו משלימים. הרעיון הצבעוני הזה, יחד עם המקוריות, מובילים את האלבום החדש של גד ליאור 'אופק חדש'.

ליאור מתגורר בצפת, סביבה מאוד טבעית למוזיקה מקורית. הוא חזר בתשובה לפני כ-25 שנים ומאז כבר הוציא ארבעה אלבומים, כולל זה האחרון. המילים והלחנים כולם שלו, ועולם התוכן נובע מתוך הנשמה הגדולה שלו. אין ספק שמדובר בכישרון מוזיקלי. הסולמות שהוא בונה והשיטוטים המוזיקליים שלו בתוך חצאי הטונים יכולים אולי להישמע באוזן לא מקצועית כזיופים, אך אוזן מוזיקלית מזהה את הכישרון ואפילו תוכל להשוות אותו למתי כספי בשיריו העבריים.

מאוד אהבתי את השירה המשותפת שלו עם ילדיו. הקול המתוק של הצעירים משתלב היטב עם קולו הבשל של ליאור, והתוצאה אכן מרהיבה. 

אחד השירים היותר מרתקים הוא 'שיר עם'. כתיבה נהדרת על השיר המוביל את עמנו לאורך תלאות ההיסטוריה. רציתי לצטט בית אחד לדוגמה, אבל באמת התקשיתי לבחור. כולם כתובים בשפה יפה ובתוכן משמעותי, ונדמה לי שהשיר הזה יכול להוות בסיס מצוין לפעולת תנועת נוער קלאסית.

עוד שיר מיוחד הוא זה שנקרא כשם האלבום - 'אופק חדש'. הנה דוגמה מהבית הראשון: "נישא עיניים למרום, בחושך כבר מתחיל להאיר אור יום, רוח מנשבת כאילו כרגיל, אבל משהו חדש מתחיל".

ליאור גם לא מוותר על שיר אחד שמייצג את רבי נחמן מברסלב, ובסך הכל מדובר באלבום מעניין ומיוחד, שכדאי לשמוע יותר מפעם אחת.

נשמה גדולה. 'אופק חדש'

seret@etrog.tv