בשבע 483: ספרים שילדים אוהבים

נוש נוש, בתו הקופצנית של הבדרן אושי גרוס, מצחיקה לא פחות ממנו * סיפורי הבעש"ט בקומיקס מרהיבים ומעבירים מסרים, אבל מכילים קצת יותר מדי אלימות

עפרה לקס , ז' באדר תשע"ב

שמה המקורי של נוש נוש הוא בעצם נועם, והיא אחותה הצעירה של רוני, אותה היא מאוד אוהבת. אביה, אושי הבדרן, מצחיק כמעט כמוה והוא גם זה שכתב את הספר, המסופר מפיה.

ההרפתקאות של נוש נוש ומשפחתה שונות ומגוונות, החל מנסיעה לצפון, המשך בהסתבכות עם חתולה וכלה בגן הילדים. נוש נוש היא ילדה מצחיקה, שחושבת בהיגיון כובש של ילדים. כשהיא שומעת שנרות שבת קודש מודלקים אחד כנגד זכור ואחד כנגד שמור היא שואלת "למה כנגד? אני דווקא בעד", וכשהמכונית מתחממת היא מציעה לתת לה אקמולי.

הסיפורים של נוש נוש שזורים במציאות החיים של משפחתה. בספר מוזכר שהמשפחה החלה את דרכה  במשפחתון והיוותה קן חם לילדים שאין להם בית, והעובדה שגרוס האב הוא שחקן ושבעברו היה מטרה ללעג החברים בעקבות קשיי למידה גם היא מוזכרת לא אחת. עם זאת, הסיפורים הזורמים מפיה של נוש נוש עוסקים בנושאים אחרים לגמרי: בסליחה, בלימוד זכות, באהבה לבעלי חיים ובמשפחתיות ואת הכל אופפת הרוח הטובה ומצחיקה של הילדה הקופצנית הזאת.

ואגב קופצנות, לפעמים נוש נוש קצת יותר מדי קופצנית ושיטת האסוציאציות והסוגריים שנפתחים מדי פעם באמצע סיפור, כדי לספר סיפור קצר נוסף, חותכת את ההקשר וחבל. ספר ההמשך, שנראה שכבר מתבשל, מוזמן להסיק את המסקנה מכך, ולהיות ספר מצוין בהחלט.

אגב, קהל היעד הביתי הגיב בהתלהבות מרחיקת לכת מן הספר, והתקשה להניח אותו מהיד במשך כמה שבועות.

 הבעש"ט בצבעים עזים

הבעל שם טוב בקומיקס איכותי. זו התמצית של הספר הזה. אברהם זמורה החליט וביצע, בכישרון רב, עיבוד של ארבעה מסיפורי הבעל שם טוב עבור הילדים. הציורים מרהיבים וברורים, ומשרים על הקורא את אווירת התקופה גם בסגנון הלבוש והתסרוקות ,וגם בצבעים שבחר זמורה לציוריו. המסרים העולים מתוך הסיפורים גם הם מובנים: אמונה בקדוש ברוך הוא ובהנהגתו בעולם, גם אם היא לא תמיד מובנת, כוחותיו הפלאיים של הצדיק, והיכולת שלו לסייע לעשות בעולם הזה צדק.

ואולם, סיפורי הצדיקים מעורבים, לא אחת, במוות ובאכזריות. בספר שלפנינו אחד הסיפורים אפילו עוסק בסיבוב שעשתה הנשמה קודם לכן בעולם וכיצד התנהגה בו.

המסרים אמנם חיוביים, אך ספק אם לכתחילה כדאי לבחור דווקא את אלו מתוך ים הסיפורים הקיימים על הבעל שם טוב.

גם כאן הקהל הביתי הצביע בעד. האם נשארה מעט מסופקת.

 'נוש נוש - הרפתקאותיה של ילדה מצחיקה בהחלט', ספריית בית אל

ofralax@gmail.com