בשבע 483: גבול מצרים: הציר נפתח למרות הפיגועים

שלושה ניסיונות פיגוע התרחשו בשבוע האחרון מגבול מצרים. שלשום סוכל ניסיון חדירה מהגבול המצרי

חגי הוברמן , ז' באדר תשע"ב

, במרחב שבו התגלה בשבוע שעבר תיק ובו מטען נפץ. במהלך פעילות שגרתית של כוח צה"ל בגבול ישראל מצרים אור ליום ג', זוהו מספר חשודים אשר חדרו את הגבול. החיילים קראו לחשודים לעצור, ומשלא נענו בוצע לעברם ירי לפלג הגוף התחתון. החשודים פתחו באש לעבר כוחותינו. הכוח השיב באש והרג את אחד המסתננים. שאר החשודים הצליחו להימלט בחזרה לשטח מצרים.

בשבוע שעבר נעשו בתוך יומיים שני ניסיונות לבצע פיגוע בציר. ביום שלישי שעבר זיהה כוח צה"ל מבריח אשר השליך תיק חשוד באזור הגבול. בסריקות שהתבצעו בשעות הבוקר התברר כי מדובר בתיק נפץ שהכיל מטען רב עוצמה. המטען פוצץ באופן מבוקר. כעבור יומיים, ביום חמישי שעבר, סיכל כוח צה"ל פיגוע נוסף בגבול ישראל-מצרים, סמוך לכביש 12. במהלך סיור שגרתי של כוח צה"ל, שנועד למנוע הברחות בגבול המצרי, זיהו החיילים פעילות של מבריחים. המבריחים הצליחו להימלט מניסיון המעצר ולחזור לשטח המצרי. בסריקות שערכו החיילים במקום התגלה תיק ובו מטען נפץ גדול. המטען פוצץ ונוטרל מרחוק.

ההערכה בצה"ל כי ארגוני המחבלים בעזה עומדים מאחורי ניסיונות ההברחה במטרה לבצע פיגוע, תוך ניצול תוואי ההברחות הפליליות מסיני לישראל. גורמים צבאיים אומרים כי "גבול ישראל מצרים הפך בתקופה האחרונה לאזור רווי פעילות של גורמי טרור מרצועת עזה וממרחב סיני".

למרות ניסיונות הפיגוע, נפתח בתחילת השבוע כביש 12 לתנועה בשעות היום. ההחלטה על פתיחת הכביש התקבלה לאור הערכות מצב ולאחר עבודת הכנה מקיפה אשר הניבה מסקנות לשיפור מערך ההגנה בכביש. הכביש נפתח בעקבות עבודה נרחבת לחיזוק ההגנה בקטעי הכביש הסמוכים לגבול ישראל-מצרים. בין היתר הואצה בניית המכשול, תוגברו הכוחות ואמצעי התצפית ונוספו אמצעי מיגון המותאמים להתרעות הקיימות בנוגע לביצוע פעילות טרור במרחב. פיקוד הדרום ממשיך לקדם את פרויקט 'שעון חול' המבוסס על מכשולים פיזיים וטכנולוגיים, שעיקרם גדר גבול משמעותית, שנועדו לבלום את ניסיונות ההסתננות בגבול, הן החבלניים והן הפליליים.

כחלק ממיגון הכביש הוקמו לרכבים מתחמי שהייה, שפוזרו במרווחים של מאות מטרים בודדים כדי לאפשר לכלי רכב הסתתרות בעת ירי מגבול מצרים. "בכביש 12 יש כעת כל כמה מאות מטרים מרחבי שהייה המסומנים בשלט 'מחסה'. ברוב המקרים זהו מפרץ בכביש שבמקרה של ירי מהגבול המצרי הוא מגן על כלי הרכב", הסביר קצין ההנדסה של עוצבת אדום, רב-סרן חיים חמיאס. "המיגון נעשה בחלק המקביל לגבול בלבד, במרחק של מטרים בודדים עד עשרים מטר מהגבול לרוב, והוא צמצם את האופציות ליורה".

במקביל לכביש 12 נבנה ציר חדש, מוסתר, שעיקרו דרך עפר. תפקידו לשמש רק אמצעי חירום, ומטרתו היא להוות ציר שרחוק מהגבול במקרה של אירוע ירי, תוך אפשרות להמשך נסיעה באיגוף נסתר.

 

דיווחים בסוריה: המוסד הישראלי עורך הכשרות לפעילי אופוזיציה

חגי הוברמן

שנה חלפה מאז החלה ההתקוממות נגד משטר אסד בסוריה. תת מזכ"ל האו"ם לין פסקו אמר השבוע כי יותר מ-7,500 בני אדם נהרגו בסוריה מאז מרץ 2011. גם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, אמרה כי ניתן לומר שהנשיא הסורי בשאר אסד הוא פושע מלחמה.

גורמי האופוזיציה בסוריה דיווחו כי חיילי הדיוויזיה הרביעית המובחרת של צבא סוריה, בפיקודו של מאהר אסד, אחיו של הנשיא, ביחד עם יחידת טנקים מיוחדת, נכשל שלשום בניסיונו לפלוש לתוך שכונת באבא עמרו בעיר חומס. על פי הדיווחים, ניסו הכוחות לפשוט על חומס מצידה הדרומי.

סוכנות הידיעות הסורית 'אוגרית ניוז', המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווחה השבוע כי צבא המורדים הצליח לנתק את הכביש הבינלאומי המוביל מדמשק לירדן. דרך זו משמשת את המשטר להובלת כוחות צבאיים לטיפול במרד בדרום סוריה.

מפקד צבא סוריה החופשית, ריאד אל-אסעד, שנמצא בגבול סוריה-טורקיה, אמר שלשום כי המורדים שבפיקודו הצליחו להפיל לראשונה שלושה ממסוקיו של אסד. כלי הטיס תקפו יעדים באזור חאלב, העיר הגדולה והחשובה בסוריה.

עוד דווח בסוכנות המזוהה עם האופוזיציה מפי עדי ראייה בעיר החוף הסורית טרטוס, כי שיירות ענק של משאיות טעונות בקונטיינרים נעו מכיוון הנמל אל מחוץ לעיר תחת משמר צבאי כבד. משמעות המידע היא שמשלוח נשק נוסף הגיע למשטר אסד דרך הים, ככל הנראה מאיראן.

אתר האינטרנט 'אל-חקיקה', המזוהה גם הוא עם האופוזיציה הסורית, דיווח השבוע כי המוסד הישראלי עורך הכשרות לפעילי אופוזיציה סורים באיסטנבול שבטורקיה. לפי הדיווח, את ההכשרות מנהלים קצין המודיעין הישראלי לשעבר, ניר בומס, ולצידו עוזר סורי בשם עהד הינדי. השניים מלמדים את המורדים הסורים "איסוף מודיעין, דוברות והתנהלות מול התקשורת". בנוסף לכך, טוניסיה הציע להעניק מקלט לנשיא הסורי, כדי לסייע לסיום האלימות.

ממידע שהגיע לישראל עולה כי לצד המשטר הסורי, משטרו של אסד, עומדים הכוחות הבאים: צבא סוריה וארגוני הביטחון והמודיעין שלו; חיילים אירנים ממשמרות המהפכה; לוחמים מהחיזבאללה; לוחמים מהמיליציה השיעית העירקית של מורתדע סאדר; וגם כוחות קומנדו רוסיים הנמצאים בחלק הרוסי של נמל טרטוס ואינם מעורבים כרגע בסכסוך המקומי, אך נשמרים למקרה של התערבות חיצונית בנעשה בסוריה. לצד האופוזיציה עומדים הכוחות הבאים: צבא סוריה החופשי; אלמנטים של מיליציות סוניות מלבנון; אלמנטים של מיליציות סוניות מעירק; אלמנטים של אלקעידה ואלמנטים של המודיעין הטורקי.