בשבע 483: טרור בשוליים

התגברות מקרי שוד הרכב ויידויי האבנים בכבישי יו"ש,הביאו גורמים בהתיישבות לטלטל את המערכת בדרישה להתייחס למעשי טרור אלו בכובד ראש

ניצן קידר , ז' באדר תשע"ב

בתגובה, לכדה המשטרה כמה חשודים בחברות בכנופיית שודדי הרכב בשומרון, ובצה"ל מדברים על תגבור כוחות בצירים | המתיישבים נוקטים במקביל פתרונות משלהם: סיורי מתנדבים בדרכים והצבת בובת חייל ליד הנהג

 

חוזרים לאינתיפאדה הראשונה

השבוע עצרה המשטרה שלושה חשודים, חלקם נתפסו בשעת מעשה בניסיון לבצע שוד רכב מהסוג שתואר לעיל. בתחילת השבוע נעצר ערבי מקלקיליה במהלך שוד רכב בצומת צופים. החקירה הובילה לכנופיה מקלקיליה, כפי שהעריכו גם המתיישבים. שוטרת של משמר הגבול נסעה ברכב על אחד הצירים המרכזיים ועצרה את רכבה סמוך ליישוב צופים בשומרון. תוך שניות ספורות נעצרה לידה מכונית ובה כמה תושבי קלקיליה. הם שאלו את הנהגת לשלומה וביררו אם היא זקוקה לעזרה, ובתגובה אמרה הנהגת כי היא ממתינה לאסוף טרמפיסטית. הערבים נסעו מהמקום ושבו כעבור כמה דקות, כשהם חוסמים את רכבה, מכים אותה ומנסים לדחוף אותה אל מחוץ לרכב. בשלב זה חשפו את עצמם שני שוטרים ששכבו במושב האחורי ובלשים נוספים שהיו בתצפית, והסתערו על הכנופיה. הם עצרו במקום חשוד כבן 23, ובחיפוש שנערך עליו נמצאה סכין. הוא הועבר להמשך חקירה. במשטרה מציינים כי הם עלו על עקבות כל חברי החוליה וצפויים מעצרים נוספים. ואכן, כבר למחרת נעצר תושב קלקיליה כבן 33, שלהערכת המשטרה חבר גם הוא בחוליה. אתמול (ד') עצרה המשטרה חשוד נוסף בהשתייכות לכנופיית גנבי הרכב, פלשתיני כבן 25 מחיזמה. במשטרה מעריכים כי מדובר בחולייה מסוכנת במיוחד, שכן היא ניצלה פרצות שונות כדי להיכנס לשטחי יהודה ושומרון שלא כחוק, ואולי אף פתחה פתח חיקוי למחבלים להיכנס לישראל בצורה דומה.
בועז העצני: אם ההפקרות תימשך, אז או שמישהו יירה ויטבח בחבורה של פורעים כזו, או שאירוע כזה ייגמר ברצח של יהודים, ומשם הכל ידרדר לכל הכיוונים - כי הפעם האינתיפאדה תהיה גם מצד היהודים. התוצאה תהיה שיום אחד הציבור היהודי יקום ויתפרע בצורה שהוא אפילו לא יכיר את עצמו

אבל הפעילות המשטרתית הזו לא ממש מרגיעה את המתיישבים, שמודאגים מאוד דווקא מהתגברות מעשי טרור הנחשבים פעוטים יחסית בעיני מערכת הביטחון, כמו ידויי אבנים.

בועז העצני, יו"ר ועד מתיישבי יהודה, סבור שהתקופה האחרונה מסמלת שינוי מחשבתי אצל הפלשתינים: "לדעתי יש תסיסה שהיא גם מבחינת הנסיבות וגם מבחינת האירועים מדויקת כמעט לחלוטין כמו הנסיבות ערב האינתיפאדה הראשונה. זה כולל את חוסר האונים והמדיניות שמעודדת בעצם את הערבים, עקב בעיות בין מערכות הביטחון והמשפט. הצבא ניצב פה עם כמעט אפס יכולות ואישורים לפעולה נגד הטרור הזה".

גם מעשי השוד בשומרון קשורים לעניין?

"הדפוס בשטח הוא שהערבים משתוללים. השוד הוא חלק מאווירת ההפקרות ושהכל מותר. בעוד אנחנו מדברים, אני מקבל דיווח על אוטובוס שחטף בקבוק תבערה באזור אל ערוב, והאירוע הסתיים ללא נפגעים. הם מרשים לעצמם הכל".

הרמת הראש הזו מתקיימת בכל רחבי יהודה ושומרון?

"יש מקומות יותר סוערים, יש מקומות שפחות. באינתיפאדה הראשונה זה התחיל בעזה, ורק אחרי שבועות אחדים זה עבר ליהודה ושומרון. היום זה מתחיל בציר 60 בין חברון לירושלים וזה יכול להתפשט למקומות אחרים".

בנסיבות הקיימות, המתיישבים לא נרתעים לפעול בעצמם. בקרית ארבע החליטו התושבים לפעול באופן עצמאי ובתיאום עם כוחות הביטחון לקיים סיורים משלהם בכבישים. אבל עדיין הם מתקשים להשלים עם המציאות בה הצבא לא נותן את המענה הנדרש מבחינתם.

"אנחנו מקיימים נוכחות משלנו, אבל אנחנו לא באמת מסוגלים לתת מענה", אומר העצני, ומוסיף: "אם ההפקרות תימשך, אז או שמישהו יירה ויטבח בחבורה של פורעים כזו, או שאירוע כזה ייגמר ברצח של יהודים, ומשם הכל ידרדר לכל הכיוונים - כי הפעם האינתיפאדה תהיה גם מצד היהודים. זה קורה בשל הפער בין הסמכויות שנותנים לכוחות הביטחון להפסיק התפרעויות נגד יהודים לבין המשאבים הגדולים שמושקעים בדיכוי ההתיישבות. התוצאה תהיה שיום אחד הציבור היהודי יקום ויתפרע בצורה שהוא אפילו לא יכיר את עצמו".

מה כוללים הסיורים הללו?

"אנחנו מסתובבים על הכבישים עם מכוניות. במקומות מועדים לפורענות אנו עומדים לפעמים עם דגלים בנוכחות הכי רועשת שאפשר. קורה גם אחרי אירועים חריפים יותר, שעושים הפגנה, ואז באופן קבוע הדברים מתפתחים לכדי התפרעויות הדדיות, הן מצידנו והן מצידם. ואז, רק אז – יש המון כוחות שמגיעים".

 "הערבים חשים באווירת הפקרות, שהכל מותר". מיידי אבנים בכביש 60

"צה"ל צריך לשנות דיסקט"

גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, עוקב גם הוא בדאגה אחר הידרדרות המצב הביטחוני באזור. בסוף השבוע שעבר פנה מסיקה לאלוף פיקוד המרכז ולמפקד מחוז ש"י במשטרה בדרישה "לשנות דיסקט" כלפי תופעת שוד הרכבים בכבישי יהודה ושומרון, ולהתייחס אליה כאל טרור לכל דבר.

במקביל פנה מסיקה ליו"ר ועדת המשנה לענייני איו"ש של ועדת החוץ והביטחון, ח"כ זאב אלקין, בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא, שצפוי להתקיים בקרוב.

מסיקה אומר ל"בשבע" כי גם הוא מזהה ניסיונות להביא להתלקחות בשטח. "אין ספק שסלאם פיאד, אבו מאזן וחבריהם המחבלים מהרשות הפלשתינית, מנסים לייצר אינתיפאדה בממדים המתאימים להם – בצורה של התקפות וזריקות אבנים, מעשי שוד מכוניות מאורגנים ושיטתיים, זריקות בקבוקי תבערה ואווירה של מרד וטרור הן כלפי חיילי צה"ל והן כלפי האזרחים".
הדיווחים במהדורות החדשות ובעיתונים על ידויי אבנים ובקבוקי תבערה, הפכו בשבועות האחרונים תכופים יותר ויותר, ובהתיישבות יש מי שמצביעים על מגמה של ממש. אלה מתווספים ללפחות 13 מקרים של שוד רכב על ידי פלשתינים, בדפוס פעולה שחוזר על עצמו: השודדים הערבים גורמים לכלי הרכב לעצור או מתנפלים על מכוניות העוצרות בצדי הכביש, מוציאים את הנהגת, בדרך כלל, בכוח ובאיומים מהמכונית ונוסעים עם הרכב הגנוב. הנהג נשאר לבדו על הכביש, לעתים באזור עוין, ללא כל אפשרות תקשורת וקריאה לסיוע.

מסיקה משבח את פעילות צה"ל נגד הטרור בשטחי יו"ש, אולם מתריע מפני הזנחה של טיפול במעשי טרור ש"נחשבים פחות" בעיני קובעי מדיניות הביטחון. "אנו מצפים שמדינת ישראל תעמוד על ריבונותה ובטחונה גם באירועי הטרור הללו. אנו זוכרים איך רק לפני מספר חודשים נרצחו אב ובנו ממשפחת פלמר הי"ד, בגלל יידוי אבנים. אם מערכת הביטחון תתייחס לתופעות הללו בחומרה הגדולה ביותר, כאל מעשי טרור, ותפעל באותה רמה כפי שהיא פועלת מול טרור המתאבדים, אני בטוח שהפעולות ייפסקו. בהחלט ישנו חשש שאם מערכת הביטחון לא תפעל בהתאם ובצורה הראויה, התופעה עלולה לגדול ולהתרחב. אנו נעמוד על שמירת נושא הביטחון ביהודה ושומרון בצורה נחרצת כמו בשאר רחבי המדינה".

בצה"ל מגיבים לטענות של ראשי ההתיישבות בנושא, ואומרים כי "צה"ל רואה בחומרה את תופעת יידוי האבנים ופועל על מנת למגרה. כמו כן, הוא מתייחס לכל אירוע כאל אירוע מבצעי הכולל הקפצת כוחות, תחקור מעורבים ונוכחים בשטח, ואף מעצרים. ככלל ישנה נוכחות קבועה של כוחות צה"ל באזור ציר 60 במטרה למנוע אירועים שכאלה, אשר תוגברה בעקבות אירועי יידוי האבנים בשבועות האחרונים בשת"פ עם כוחות מג"ב".

המתיישבים מצידם מחפשים מענה לצורך בתחושת ביטחון בכבישים. אסנת ושדי מקרני שומרון, שחוותה על בשרה שוד מכונית אלים באזור נבי אליאס, סיפרה ל"בשבע" בשבוע שעבר כי בעקבות המקרה שאירע לה, "התושבים כולם היו בהיסטריה. עד היום פוגשים אותי אנשים ומספרים שמפחדים לנסוע בכבישים בגלל האירוע. עד עכשיו היה כביכול סוג של שקט ועכשיו כולם בפאניקה".

בוועד מתיישבי השומרון החליטו לנסות ולמצוא פתרונות יצירתיים כמענה למקרי השוד. בני קצובר, יו"ר הוועד, מספר על שני אמצעים חדשים שכבר מופעלים בשטח וזוכים להצלחה רבה. האמצעי הראשון הוא רכב עם מתנדבים שנוסעים במרחק מה מאחורי נשים הנוסעות בכבישי השומרון. המתנדבים מצויים בקשר טלפוני רציף עם הנהגת, ומוודאים את שלומה בכל שלב של הנסיעה.

פתרון שני, שגם הוא זוכה להצלחה לא מבוטלת, הוא שימוש בבובה של חייל, היושבת ליד הנהג ומרחוק נראית כמו חייל אמיתי. הבובה לבושה במדים, נחגרת בסמוך לנהג או הנהגת, בדיוק כמו טרמפיסט, ומטרתה להקנות בטחון ולהטעות את השודדים הערבים. ביישוב הר ברכה כבר יש תורנות סביב השימוש בבובה.

לדברי קצובר, "הדבר הזה מיועד בעיקר כדי להעביר מסר לכוחות הביטחון, שאנחנו מפצירים בהם לקחת את נושא הביטחון עוד יותר ברצינות ממה שהיה עד כה. מבחינת המשטרה כבר נחלנו הצלחה, והלחץ הביא להגברת הפעילות ולמעצר חלק מחברי כנופיית גנבי הרכב".

השופט הערבי נגד הלינץ'

לא רק ביהודה ושומרון מרגישים הערבים את הרפיון הביטחוני. בסוף השבוע שעבר הותקפו שני חיילי צה"ל על ידי 12 פורעים ערבים בעיר חיפה, וביצעו בהם לינץ' של ממש. שישה מהפורעים ניסו לטעון להגנתם לאחר מעצרם, כי מדובר בטעות בזיהוי וכי חשבו שהחיילים ניסו להתגרות בהם. הפעם ידו של החוק היתה קשה, בניגוד למציאות היומיומית ביהודה ושומרון. שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, האריך את מעצרם והבהיר את דעתו לגבי הלינץ', שאינו בגדר הפלילי בלבד. "האירועים שתוארו לעיל מתאימים למשטרים אפלים של מדיניות חשוכות ולא למדינה דמוקרטית כמדינת ישראל. על בתי המשפט להבהיר שיש לעקור מן השורש כל אירוע אלים, ובמיוחד כאשר מדובר באירוע אלים על רקע לאומני", כתב השופט בהחלטתו, על אף זהותו הלאומית.

עוד הדגיש השופט כי "אם החשדות יתבססו וגורמי התביעה יחליטו להגיש כתבי אישום כנגד החשודים או מי מהם, על בתי המשפט, במידה והחשודים יורשעו, להטיל עונשים כבדים המתבטאים בשנות מאסר ארוכות, וזאת בכדי להבהיר שמעשים כאלה לא ייעשו במדינת ישראל ולא באף מקום אחר בעולם".

השופט אף ציין כי האירוע המזעזע העלה בראשו את התמונות הקשות מהלינץ' שביצעו עשרות פלשתינים מרמאללה בשני חיילים שטעו בדרכם ונכנסו לעיר.

בוועדי המתיישבים אומרים שהתגובה של השופט פלאח, מוכיחה כי כשהמערכת מעוניינת לפעול ביד תקיפה נגד הפורעים, כל האמצעים כשרים. הם גם מביעים תקווה שידו הארוכה של החוק תטפל גם בפורעים הערבים ברחבי יהודה ושומרון.