בשבע 483: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ז' באדר תשע"ב

פורום רבנים חדש לפתרון בעיות צניעות של מתנדבים דתיים במד"א

לאחר שהתקבלו תלונות חוזרות ונשנות בנוגע לבעיות הלכתיות שונות עימן נאלצים להתמודד מתנדבי ועובדי מד"א הדתיים, חתם השבוע ארגון מגן דוד אדום על שיתוף פעולה הלכתי עם הרב שמואל אליהו.

מנכ"ל מד"א אלי בין שנחשף לתלונות הרבות, נפגש השבוע בצפת עם רב העיר הרב שמואל אליהו, כדי לדון בדרכים לפתרון המצב. בתום הפגישה הממושכת הוכרז כי יוקם פורום רבנים חדש בראשות הרב אליהו, אשר יסייע בפתרונות הלכתיים עבור מתנדבי ועובדי מד"א הדתיים.

הוחלט כי פורום הרבנים יתכנס אחת לרבעון עם בכירי מד"א, ויחד ילובנו נושאי ההלכה הנוגעים למתנדבים ולעובדים שומרי המצוות. מנכ"ל מד"א הבהיר כי יגובשו הנחיות שימנעו בעתיד בעיות כגון אלו. כמו כן, הוחלט כי יוקם באתר מד"א ערוץ מיוחד ובו יתפרסמו החידושים והכתבות בנושאי ההלכה הנוגעים לרפואה, ותפורסם כתובת דואר אלקטרוני שאליה יוכל הציבור להפנות שאלות הלכתיות, כשהרבנים מצידם ישיבו לשאלות.

במהלך הפגישה הועלתה גם סוגיית פעילות מד"א ביו"ש, ומנכ"ל מד"א התחייב להמשיך להפעיל את נקודות מגן דוד אדום ברחבי ההתיישבות, באותו האופן שבו מופעלים מוקדי מד"א בכל רחבי הארץ.

בסיום הפגישה בירך הרב שמואל אליהו את מד"א על היוזמה הברוכה והגדירה כפורצת דרך. מנכ"ל מד"א אלי בין מצידו אמר: "מד"א רואה בשיתוף הפעולה עם הרבנים דבר מבורך, ויעשה את המרב על מנת שכל אדם שומר מצוות יוכל לשרת במסגרת מד"א ללא בעיות הלכתיות".

מבצע משלוח מנות חרדי-חילוני של ארגוני 'צֹהר' וזק"א

הארגונים 'צהר' וזק"א יוצאים לקראת חג הפורים בפרויקט אחדות משותף. במסגרת המבצע יתארחו משפחות חילוניות בבתים חרדיים ולהיפך, ויעניקו זו לזו משלוחי מנות.

מתוך רצון להגיע לקהל נרחב ככל האפשר, נוקטים שני הארגונים במספר צעדים: ארגון 'צהר' פונה בימים אלו לאלפי הזוגות שהתחתנו דרכו במשך השנים ומגייס אותם לפרויקט, ובמקביל לכך פונה ארגון זק"א לאלפי מתנדביו ברחבי הארץ. כמו כן, הוקם מוקד טלפוני מיוחד לצורך ניהול המבצע אשר יתאם בין המשפחות על פי קרבת מקום מגורים. בנוסף לכך, יוצבו דוכני החתמה במקומות שונים ברחבי הארץ עם מתנדבים אשר יציעו לעוברים ושבים להשתתף במבצע.

יו"ר ארגון רבני 'צהר' הרב דוד סתיו מבהיר בשיחה עם 'בשבע' כי האחדות בין כל חלקי העם היא המפתח להישרדותו במשך אלפי שנים: "בחג הפורים אנחנו מבקשים ללמוד ולהכיר את הפנים שמתחת למסכות שאותן אנחנו לובשים כל השנה. לגלות את האנושיות, את הטוב, את הנשמה שנמצאת בכל אחד ואחד מאיתנו".

על רקע המתיחות שהיתה בין 'צהר' ובין הרבנות הראשית, לא מובן מאליו שארגון 'צהר' חובר לארגון חרדי. מבחינתכם זו אמירה?

"יש כאן אמירה עמוקה ומדובר בשיתוף פעולה אמיתי. בעקבות השנה האחרונה, בה חילוקי הדעות והעוינות התעצמו בחברה הישראלית, אנחנו מבקשים להראות שהמכנה המשותף בעם ישראל לא רק שהוא גדול יותר, אלא הוא הסוד לקיומנו כעם. אנחנו לא באים לעמעם את המחלוקות שהיו וכנראה עוד יהיו בעם שלנו, אלא להעמיד אותן בפרופורציה הנכונה".

המבצע מיועד לחיבור בין הציבור החרדי והחילוני. מה בנוגע לציבור הדתי-לאומי? הוא לא זקוק לחיבור כזה?

"בהחלט. כולנו זקוקים להעמקת החיבור, אלא שהמבצע הזה צמח בצורה מאוד נקודתית מהאירועים שהתרחשו במדינה. כמובן נקבל בשמחה השתתפות של משפחות מהציבור הדתי-לאומי שתהיינה מעוניינות לקחת חלק".

הרב סתיו מעדכן כי מאז תחילת המבצע כבר הספיקו להירשם לפרויקט מאות משפחות, באותו יחס משני הציבורים, החרדי והחילוני. "משני צידי המתרס מעוניינים להשתתף, וזה מרגש. כנראה עם ישראל רוצה באחדות", אומר הרב סתיו.

משפחות רבות משני הצדדים מעוניינות להשתתף. דוכן הרשמה לפרויקט

כנס רבנים משיבים של אתר 'ישיבה'

כנס מיוחד התקיים השבוע (ב') בירושלים לרבנים המשיבים מטעם אתר 'ישיבה'. הכנס הסגור לקהל הרחב נועד לצורך דיון פנימי בין הרבנים בנוגע לפעילותם באתר. בין המשתתפים היו: הרב זלמן מלמד רב היישוב וישיבת בית אל, הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן, הרב שמואל אליהו רב העיר צפת, הרב יהודה עמיחי ממכון התורה והארץ, הרב חגי בר גיורא נציג הרבנות הראשית, הרב גדעון וייצמן נציג מכון פוע"ה, ורבנים רבים נוספים המשיבים אף הם באתר 'ישיבה'.

תוך כדי המענה לשואלים באמצעות רשת האינטרנט, מתעוררות לעיתים סוגיות ודילמות שונות עימן נאלצים הרבנים להתמודד. בין מגוון הנושאים שהועלו בכנס, דנו הרבנים בשאלה העקרונית למי מיועדת התשובה - לאדם הפרטי ששלח את שאלתו, או לעוד אלפי גולשים נוספים שנחשפים אליה אף הם. כמו כן נידונה בכנס השאלה האם תשובת הרב צריכה להקיף את מכלול האפשרויות ואת מכלול שיטות הפסיקה (ספרדים, אשכנזים וכדומה) או שהיא צריכה להשיב בקצרה ובאופן נקודתי בנושא שבו הרב נשאל.

הרב יהודה עמיחי ורבנים נוספים טענו שיש צורך להדגיש לציבור שהפסיקה היא לשואל בלבד, ואין להקיש ממנה למקרים אחרים. לעומתם, טען הרב יעקב אריאל כי זה אופיה של המדיה שבה עוסקים: "אינטרנט אינו ספר שו"ת, ואנשים יודעים להתייחס אליו באופן שכזה. אין להאריך בתשובות וגם לא על כל שאלה צריך להשיב. מי שרוצה לשאול שאלה דחופה מאוד צריך לפנות אל הרב לבירור התשובה".

הרב זלמן מלמד התייחס לתחום המענה על שאלות אישיות, וטען כי ישנם מקרים שבהם על הרב להפנות את השואל לאיש מקצוע: "יש דברים שאינם בתחומו של הרב, ויש לדעת זאת".

בכנס הוצג בפני הרבנים גם מיזם חדש: 'בית ההוראה לאישות וטהרת המשפחה', הפועל במסגרת האתר. בית ההוראה נותן מענה אינטרנטי לשאלות דחופות תוך שלוש שעות בלבד. הרב שמואל הולשטיין, המשיב בבית ההוראה, תיאר כי מגוון השאלות שמגיעות הוא גדול, בניגוד לתפישה הרווחת כי שאלות בעניינים אלו לא ניתן להפנות באינטרנט. רוב מוחלט של התשובות לא מתפרסם לציבור הרחב מטעמי צניעות, אך רבים מודים על השירות החשוב הניתן להם.

 

עלייה המונית לקבר הרב צבי יהודה קוק זצ"ל

בימים אלה נשלמות ההכנות לקראת העלייה לקברו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל, במלאות שלושים שנה לפטירתו. עלייה המונית לקברו שבהר הזיתים תתקיים בתענית אסתר, ביוזמת גופי הציונות הדתית שנערכים לקליטת אלפים רבים.

מדי שנה עלו לקברו של הרב קבוצות תלמידים ובוגרים, אולם השנה, לרגל שלושים שנה לפטירתו, מתאחדים גופי הציונות הדתית לצורך ארגון עלייה המונית של כלל בני הציונות הדתית למקום.

הרב אלי בן דהן, תלמידו של הרב צבי יהודה ומהפעילים להנצחתו, קורא לכל בני הציונות הדתית לעלות יחדיו לקבר הרב ולהתחבר למורשתו. "דווקא היום, שלושים שנה לאחר מותו, אנחנו נוכחים לגלות עד כמה תורתו בענייני המדינה והעם חשובה ואקטואלית. יש להשיב לרב צבי יהודה את מקומו הראוי בציונות הדתית. כולנו חייבים לרב את כל אותם יסודות איתנים שהוא העניק לנו כחברה דתית-לאומית בפרט וכעם יהודי בכלל", מדגיש בן דהן.

למעוניינים יועמד מערך הסעות ממוסדות החינוך ברחבי הארץ. העלייה ביום רביעי, י"ג באדר, בהר הזיתים, אל מול הר הבית.

 

השמיניסטים למנהיגים: "קצנו בפלגנות"

הפורום המייסד של חטיבת השמיניסטים בתנועת 'רעננים - צעירי הציונות הדתית', יצא השבוע לדרך. נציגי השמיניסטים מהתיכונים ברחבי הארץ התכנסו בשבוע שעבר והחליטו לפעול לקראת כנס שמיניסטים ארצי העתיד להתקיים לפני חג הפסח. מייסדי החטיבה מבקשים לייצר תשתית להקמת התארגנות ארצית של שמיניסטים בציונות הדתית, דבר שלא היה קיים עד כה.

בתוך כך, שיגרו חברי החטיבה הצעירים מכתב לחברי הכנסת מהציונות הדתית. במכתב ביקשו ש"נבחרי הציבור יהוו בהתנהלותם דוגמא אישית לצעירים על ידי שילוב הכוחות גם בתחום הפוליטי-ציבורי". יאיר קלר, שמיניסט מישיבת נחשון, אמר בכינוס: "נמאס לי מהפלגנות, באתי לפעול לאחדות". יוני שטבון, יו"ר תנועת 'רעננים', אמר כי "המגמה בה השטח והצעירים מבקשים להתאחד ולהיות שותפים בפעילות ציבורית משמעותית, חייבת להקרין גם על אנשי הציבור שלנו".

 

מבזקים:

'חבורות יואב' לזכרו של יואב פוגל הי"ד

יוזמה חדשה לעילוי נשמתו של יואב פוגל הי"ד: הקמת 'חבורות יואב' ברחבי הארץ. לאחר הרצח הוקמה 'חבורת יואב' על ידי חבריו מאיתמר, שהחליטו להנציחו בלימוד התורה שכה אהב. מדי שבוע הם התכנסו ולמדו יחדיו. כעת הם מבקשים להרחיב את השורות ולקבץ 'חבורות יואב' נוספות בכל הארץ. חוברות הלימוד, שכתב וערך הרב יוסף אלנקווה, יופצו לכל המעוניינים.

 

ישיבת נתניה זכתה באליפות הארצית בכדורגל ובכדורסל

נבחרות הכדורסל והכדורגל של ישיבת בני עקיבא נתניה זכו במקום הראשון באליפות הארצית של מוסדות החינוך במינהל ההתיישבותי במשרד החינוך. בטורנירים השתתפו עשרות מוסדות, ועל כולם גברה יב"ע נתניה.

 

ישיבת הסדר חדשה בראש העין

השבוע הוקמה בראש העין ישיבת הסדר חדשה – 'אורות משה', על שמו של הרב משה בוצ'קו זצ"ל, ראש ישיבת ההסדר 'היכל אליהו' בכוכב יעקב. ראש הישיבה, הרב גלעד חלא, אמר השבוע כי "מה שמייחד את הישיבה הוא קודם כל הליכה בדרכו של הרב בוצ'קו, בפשטות, ביושר ובלימוד תורה מתוך מידות".