בשבע 483: על סדר היום

התוכנית שלי לא נועדה לפתור את הסכסוך אלא לחיות איתו

שמעון קטן , ז' באדר תשע"ב

נפתלי בנט

לשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע

בימים אלה אתה מקדם הצעה מדינית כ'האלטרנטיבה של הימין' לפתרון שתי המדינות. במה מדובר?

"התוכנית נשענת על עבודות של קודמים לי: אורי אליצור, עדי מינץ והרב בני אלון. אין כאן המצאת גלגל. מדובר ברעיון שעיקרו הוא מעבר מהניסיון לפתור את הסכסוך למצב של לחיות עם הסכסוך. כיום ברור גם לשמאל וגם לימין שהסכם לא יהיה. אז אפשר לא לעשות כלום, וזה לגיטימי, אבל הבעיה היא שחוסר מעש מזמין לחץ גובר בעקבות הטענות השקריות על אפרטהייד ישראלי לכאורה".

אז מה אתה מציע?

"אנחנו נמצאים בתקופה שהיא הזדמנות עבורנו. זו תקופה נדירה שבה ישראל פחות מעניינת את העולם ותקופה שבה הפלשתינים הפרו כמה פעמים בבוטות את הסכמי אוסלו: בהליכה החד צדדית לאו"ם וביחס לחמאס. זו ההזדמנות שלנו לצעד אקטיבי. ליזום ולא רק להגיב. ההצעה שלי כוללת כמה עקרונות. ראשית, החלת ריבונות על כל שטחי C באופן חד צדדי. המשמעות היא ריבונות על 60 אחוזים מהשטח. זהו השטח שבו חיים 100 אחוזים מהיהודים".

ומה לגבי הערבים ששם?

"יש שם כ-48 אלף ערבים. נציע להם אזרחות. חלקם ייענה להצעה וחלקם לא. אני מאמין שרובם המוחלט יבקש מעמד של תושבות. מבחינתם מעמד כזה הוא בגדר זכייה בלוטו. אגב, הסברתית יהיה אפקט עצום לתמונות שבהן ייראו ערבים ממתינים בתור לקבלת אזרחות ישראלית".

ומה לגבי שטחי A ו-B?

"שם נחיל אוטונומיה בעלת רצף תחבורתי, ואני לא מתכוון לגשרים ומנהרות, למעט מקרים בודדים. ברוב המקרים אין צורך בכך. הרי כבר היום ניתן להגיע כמעט מכל נקודה לכל נקודה בלי לעבור במחסומים. לגבי כמה נקודות בעייתיות ספציפיות נצטרך לגבש פתרון יצירתי, אבל הכבישים המרכזיים ימשיכו לשמש את שתי האוכלוסיות. בכך אנחנו גם מנטרלים את טענת האפרטהייד".

ואתה לא חושש שהחיכוך שבהם יהפוך מוקד טרור?

"הטרור יימנע בזכות הנוכחות של צה"ל שתימשך בשטח כולו. הרעיון בעיקרו הוא כמעט להשאיר את המצב כפי שהוא היום, למעט המעמד המשפטי".

מה עוד בתוכנית שלך?

"עיקרון חשוב - אף פליט פלשתיני או צאצא של פליטים לא ייכנס ליו"ש. זה הבדל משמעותי בין מדינה פלשתינית מינוס לבין ההצעה הזו. הם ימצאו את פתרונם בפזורה הפלשתינית. מדובר בשישה עד שמונה מיליון איש, שחלקם הגדול עדיין מוגדרים כפליטים ובמדינות ערב רבות מעמדם נחות וזכויותיהם נשללות. אם נאפשר לאוטונומיה לפתוח להם את שעריה הם ישטפו פנימה במיליונים, וזה יהיה אסון דמוגרפי. זו תהיה טעות בלתי הפיכה. את המיליונים לא נוכל לגרש. לכן חשוב שהפתרון לא יכלול כניסת פליטים. בנוסף לכך, הוא יקבע את הנתק בין עזה ליהודה ושומרון, שני חלקים שלא יהיה ביניהם מה שמוגדר 'מעבר בטוח'. עזה מתחברת בהדרגה למצרים, ולנו, אחרי שגירשנו 8,000 יהודים מבתיהם, מגיע שלפחות 'נהנה' מדבר אחד בסיפור הזה".

המהלך הזה לא יביא לקץ הסכסוך כי הוא הרי חד צדדי, ומבחינת העולם תישאר הלגיטימציה למאבק פלשתיני אלים נגדנו.

"האירוניה היא שדווקא איפה שאנחנו נמצאים לא יוצר תמונות ורעש עולמי. דווקא המקום שיצאנו ממנו, עזה, מעורר רעש בעולם, כדוגמת המרמרה ומבצע 'עופרת יצוקה'. אזור יו"ש לא מייצר רעש. השמאל ניסה להשפיע על המוטיבציה של הפלשתינים שלא ירצו לפגוע בנו. זה גדול עלי ולכן אני רוצה רק לנטרל את היכולת שלהם לפגוע בנו. כפי שאמרתי בהתחלה, במקום לפתור את הסכסוך, לחיות עם איתו".

אנחנו מסוגלים למהלך דרמטי כזה?

"המהלך הזה צריך להיות הדרגתי. יש גם תוכנית ביניים שבה יסופחו קודם השטחים הביטחוניים הכוללים את האזורים שולטי נתב"ג וגוש דן, בקעת הירדן, ים המלח ועוטף ירושלים. השטח הזה כולל כשלושים אחוזים מיו"ש ובתוכו רק כעשרת אלפים ערבים. אפשר להתחיל בצורה הדרגתית את התהליך, כמענה למהלכים החד צדדיים של הפלשתינים. איימנו שאם הם יפעלו נגיב, הם פעלו ולא הגבנו. אולי זו ההזדמנות".

ומה עם העולם?

"הכל שאלה של תזמון. עכשיו העולם עסוק. ארה"ב לפני בחירות, המזה"ת גועש ואנחנו לא מעניינים אף אחד. חייבים לשבור את תקרת הזכוכית הזו של הסיפוח. הזהירו אותנו מסיפוח הגולן ולא קרה כלום; הזהירו אותנו מספטמבר וגם לא קרה כלום. צריך להפסיק להבהיל את עצמנו. בינתיים אני מקבל התעניינויות מגורמים בארה"ב, ובשבוע הבא אציג את התוכנית בוושינגטון בפני עשרות פוליטיקאים יהודים ולא יהודים שמבקשים לשמוע פרטים. זה יהיה כמובן סביב ועידת איפ"ק".

ההצעה שלך אמורה לצייר את סוף הסכסוך, או שהיא שלב ביניים? במילים אחרות – האם משמעותה קץ חזון ארץ ישראל השלמה?

"אני לא יודע מה יהיה סוף הסכסוך. אני מציע מתווה ביניים שייתכן ויימשך גם חמישים שנה. שר בכיר בליכוד אמר לי שמפריע לו שמכלל הן הוא למד את הלאו, אבל אני לא אומר את הלאו. ייתכן שבעתיד ניתן יהיה לספח שטח נוסף".

השמאל תוקף אותך מאוד על התוכנית הזו. אתה מבין מדוע?

"האמת היא שחשבתי שיתעלמו, אבל כשתקפו חשבתי והבנתי את הסיבה. הם מרגישים שגנבו להם את הגבינה, שפתאום אין להם מונופול על הצעת פתרונות. הם הרי מנהלים את תעשיית יוזמת ז'נבה ויוצאים לפינוקים ברחבי העולם כי הם אלה שלכאורה יש להם פתרון, ופתאום מתברר שהם לא לבד. הרעיון הזה לא מושלם ולא מתיימר להיות מושלם. המושלם מבחינתנו היה שהם יתאדו ומבחינתם שאנחנו נתאדה, אבל אף אחד לא הולך להתאדות כאן. ולכן מתוך טווח האפשרויות שבין מדינה פלשתינית לסיפוח כללי כפי שמציע אורי אריאל, הצעה שלדעתי אינה הגיונית, אני חושב שמדובר בפתרון הכי סביר".

ובזירה הפוליטית שלנו אתה רואה מישהו שיוכל לקדם מהלך כזה?

"אנחנו במצב מעניין. כמעט לכל מפלגה מימין ומשמאל יש רעיון מדיני, ודווקא למפלגת השלטון, הליכוד, אין. שואלים אותם מה הליכוד אומר בעניין הפלשתיני והם מגמגמים. מבחינתי הדבר הרצוי הוא שהליכוד ייקח את הרעיון, גם אם לא במדויק, ויקדם אותו. יש להם כאן משהו שאיתו אפשר ללכת לציבור. היו שרים בכירים בליכוד שדיברו על סיפוח, אבל הם פוחדים כי הפריימריס מתקרבים וביבי חזק והם חוששים ממנו. משמעות קידום רעיון כזה היא לצאת נגד ביבי".

אפשר לנחש שאתה הולך עם התוכנית הזו לפוליטיקה?

"אני לא יודע. או שכן או שלא. אם הליכוד ייקח את זה אין צורך שאיכנס. לפעמים בפוליטיקה אם מישהו מאיים, כדי לנטרל אותו מאמצים אותו".