בשבע 484: מהודו ועד ארגנטינה

יהודה גלאנץ, האיש והמבטא, חוזר בגדול עם אלבום קצבי, שמח ומלא שילובים מקוריים

אמציה האיתן , י"ד באדר תשע"ב

יש לי נושא מעניין למחקר, ואני מעניק אותו בחינם לכל חוקר בתחום המוזיקולוגיה והתרבות היהודית. "הקשר הנסתר בין שם האלבום לבין המסר השיווקי של היוצר"  הוא שם המחקר, ומי שקרא את המדור של השבוע שעבר כבר יוכל להבין למה הכוונה. התייחסתי לאלבום 'אתה המלך' של מידד טסה ולאינטרפרטציה המופרעת שלי שהמלך הוא בעצם מידד טסה בכבודו ובעצמו. קחו למשל את 'אחד יחיד ומיוחד' של אוהד מושקוביץ, 'למנצח' של משה לוי, 'מלא שירה כים' של ניר סרי, 'נעשה ונצליח' של פרחי ישראל או 'נער הייתי' של יונתן שיינפלד. כל השמות האלה נלקחו מתוך הפסוקים והטקסטים שבאלבום, אבל מחשבה שנייה יכולה למצוא בהם מסר סמוי של האמן והיוצר, או שמא של המשווק.

גם האלבום שמתארח אצלנו השבוע יכול להצטרף לקטגוריית השמות הכפולים. זהו אלבום חדש של היוצר הוותיק יהודה גלאנץ, ושמו בישראל 'חי וקיים'. שם האלבום לקוח מתוך השיר השלישי – 'דוד מלך ישראל חי וקיים', אבל הוא בהחלט מתאים למי שיצר את האלבום, דמות מקורית ומאוד מיוחדת – יהודה חוליו גלאנץ. ה'חוליו' שבשמו מעיד על המקור הדרום אמריקאי שלו, אבל כל מי ששומע את המבטא, לא זקוק להוכחות נוספות. כמעט עשור עבר מאז שהוציא את האלבום 'מוכרחים לרקוד' (למרות שאסור לשכוח את 'נומדה', שהוקלט בהופעה חיה בראשון לציון) ושמחתי לשמוע שגלאנץ עדיין 'חי וקיים', ולא רק חי, אלא אפילו יוצר, באותה עוצמה מקורית שאנחנו זוכרים עוד מהשירים 'נעלה לבית המקדש' ו'רק לצעוק אל השם'.

הכי כיף להמליץ על אלבום בלב שלם, לאחר שממש נהניתי לשמוע אותו, ופשוט חגגתי עם כל שיר ושיר. מאז שהגיע אלי כבר הספקתי 'לחרוש' את האלבום, ועליו אפשר להגיד את מאמר המשנה "ככל שמזקינים – דעתם מתיישבת עליהם". גלאנץ ממשיך להפתיע בשילובים מקוריים של מזרח ומערב, קלאסי ואתני, דרום אמריקני ואפילו מזרח אסייתי. יש לו בשירים קצב מדליק שמזיז אותך גם בלי שתרצה. הוא משתמש בכלי נגינה פחות מוכרים לציבור הרחב, לא פוחד להשתטות היכן שצריך, ובעיקר – שמח ומלא תקווה. נדמה לי שזו הפעם הראשונה שמישהו מלחין את ברכת הבית, ובאמת מפתיע שזה עדיין לא קרה. בתוך שיר הנושא 'דוד מלך ישראל חי וקיים', גלאנץ משלב אפילו קטע חזנות קטן מאוד אבל מרומם.

כנראה שאין דבר מושלם לגמרי, ובמקרה הזה לא הבנתי מדוע הוא לא כותב את מילות השירים בחוברת המצורפת. אבל במקום להכביר במילים אתם מוזמנים לרוץ ולרכוש את 'חי וקיים' של יהודה גלאנץ. מובטחת לכם הנאה צרופה ושמחה גדולה.

לא מפחד להשתטות. גלאנץ

seret@etrog.tv