בשבע 484: מתיק טבעי

בתחפושת של ספר מתנה מצליח 'דבש מסלע' להעביר עקרונות ברסלביים בצורה קלילה אך לא מתפשרת

דודו כהן , י"ד באדר תשע"ב

במבט ראשון 'דבש מסלע', הנושא את ההכרזה "דבש מתורתו של רבי נחמן מברסלב", עלול לבלבל. לפי העטיפה, העיצוב והעריכה, הוא נראה סוג של ספר-מתנה שהקסם שלו נעוץ בעיקר באיורים היפים ופחות בתוכן עצמו. בהמשך, כשמתחילים יותר לצלול לתוכו, הוא נראה כמו ספר ניו-אייג' שבונה תילי-תילים של רעיונות סביב אמרותיו של רבי נחמן. אבל לאחר מכן, כשהצלילה הופכת משמעותית יותר, מבינים שיש כאן משהו אחר לגמרי. מדובר, למעשה, בספר שהתחפש. זה אמנם ספר שמשדר ניו-אייג'יות, שהופך כביכול את היהדות למין פולקלור נעים, מלטף ולא מחייב (כמיטב מסורת הוצאת 'ידיעות ספרים' בחלק מהמקרים), אבל בסופו של דבר הוא גם כולל בתוכו את עקרונות היהדות כפי שהם באמת. האיורים והעיצוב הגרפי הקליל אולי הפכו את הקנקן למשהו שיכול למשוך גם שוחרי מנטרות וחובבי ניו א'ייג, אבל אחרי שהם יסיימו להתלהב מהקנקן, הם יגלו שמה שיש בו לא מבצע פשרות מבחינת היהדות, מבחינת ההלכה וכמובן מבחינת הזרם הברסלבי. הם יגלו שם אמיתות אמנם לא מטיפניות, אבל מצד שני נחרצות למדי. כן, כולל למשל דגשים חד משמעיים על חשיבות טהרת המשפחה.

למעשה הכותב, אברהם ציון סייג, מצליח לקפל את עיקרי אמונתו בעטיפה של ממתק: חשיבות ההתבודדות לטעמו, ציטוטים לרוב מהגמרא, משמעות ומעלת הצניעות, לקיחת דברים בפרופורציות, משמעות הזוגיות, חשיבות השמחה וכן הלאה. מן הסתם לא מדובר בספר תורני מעמיק. הוא מיועד בעיקר להיכרות חווייתית עם השיטה הברסלבית (והיהודית בכלל), אבל באותה נשימה ניתן לומר שגם מי שכבר מכיר את העקרונות יוכל ליהנות שוב מאופן הצגתם ומהמאמרים השונים, שמזכירים לנו היטב את הדברים החשובים ביותר בחיים, שאנו משתדלים לשכוח מדי יום.

באופן אישי, יש לומר, אני לא מתחבר לתפישה הברסלבית, האבסולוטית לעיתים קרובות מדי. אבל בספר הזה לא מצאתי את אותם דברים שמרתיעים בדרך כלל (היחס לאומן-ראש-השנה, הטענה שמי שלא מחובר לצדיק לא יבצע את תיקונו ביעילות וכן הלאה). 'דבש מסלע' מביא, קרוב לוודאי, את תורתו של רבי נחמן באספקטים חיוביים בלבד - בלי הפחדות, בלי ניכוס של היהדות, בלי "לעתיד לבוא כל העולם יהיו ברסלב", בלי הבטחות ערטילאיות על ביקורים באומן וכו' - ועם הרבה אמונה תמימה וזכה. זו, מבחינתי, הפנימיות היפה והטהורה של ברסלב.

'דבש מסלע', אברהם ציון סייג, ידיעות ספרים