בשבע 484: שקיעה נוגה

הבורסה לא מתרשמת מנתוני התעסוקה והצמיחה הטובים - וממשיכה לרדת *מומחי השקעות מסבירים מדוע וממליצים על אפיקי השקעה אלטרנטיביים

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"ב

מי שעוקב אחרי שוק ההון הישראלי, ודאי שם לב לכך שבניגוד לשוקי הון אחרים במדינות בהן המשבר האירופי איננו מורגש במלוא עוזו, בישראל המגמה הכללית היא שלילית כבר זמן רב. התהייה מתגברת גם לנוכח נתוני התעסוקה בישראל כפי שפורסמו לאחרונה. רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי בבית ההשקעות 'מיטב', מציין כי "הנתונים האחרונים מראים כי שיעור המובטלים בקרב בני 15 ומעלה ירד לרמה של 5.4 אחוזים, לאחר שברבע הקודם עמד על רמה של 5.6 אחוזים. למצבת העובדים במשק נוספו כ-15.6 אלף אנשים. חדשה טובה נוספת היא העובדה שלמרות העלייה ב'כוח העבודה האזרחי' – ציבור האזרחים העובד או מחפש העבודה, העלייה במספר המועסקים היתה גדולה יותר. כלומר, על אף העלייה במספר מחפשי העבודה, נרשמה ירידה בכמות המובטלים".

גם סקירת כלכלני בית ההשקעות 'הראל' מציירת תמונה לא רעה במיוחד של מצב המשק הישראלי. התוצר גדל ברבעון הרביעי של 2011 בשיעור שנתי של 3.2 אחוזים, קרוב לצפי המוקדם, והצמיחה השנתית ב-2011 הסתכמה ב-4.8 אחוזים, בהתאם לתחזית. התוצר העסקי גדל בשיעור של 3.3 אחוזים ברבעון הרביעי וב-5.4 אחוזים ב-2011. ב'הראל' אמנם מסייגים מעט ומזכירים כי למרות ששיעור הצמיחה היה סביר, הרכב הביקושים ברבעון הרביעי היה שלילי: הצריכה הפרטית ירדה בשיעור של 4 אחוזים, ההשקעות בנכסים קבועים עלו בשיעור של אחוז אחד בלבד והיצוא ירד בשיעור של 17 אחוזים. מצב היצוא מדאיג במיוחד, מכיוון שהוא ירד גם ברבעון השלישי (בשיעור של 8 אחוזים).

מי שרוצה בכל זאת להבין מדוע שוק ההון הישראלי מדשדש, יוכל אולי למצוא את התשובה בנתונים השוטפים שמתפרסמים לאחרונה, ואשר בחודש האחרון היו חלשים יחסית. ביצוא הסחורות נרשמה חולשה ניכרת. יצוא הסחורות (בלי יהלומים, אוניות ומטוסים, במונחים דולריים) ירד ב-6 אחוזים בינואר וב-5 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. לעומת זאת, דווקא יבוא הסחורות עלה ב-12 אחוזים בינואר וב-18 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים.

ב'הראל' מציינים כי הכנסות המדינה ממסים, אחד הנתונים המעידים בדרך כלל במידה רבה על מצבו של המשק הסתכמו בינואר ב-23.1 מיליארד שקלים, שיא של כל הזמנים. אולם, כנראה שכ-3 או 4 מיליארד מתוך סכום זה מהווים גבייה חד פעמית על תשלומי הדיבידנדים המוגברים בסוף 2011, על רקע העלאת שיעורי המס על רווחי ההון. גביייה חד פעמית זו בינואר תקטין במקצת את הגבייה בהמשך 2012 וב-2013. לאור כל זאת מעריכים ב'הראל' כי צפוי דווקא מחסור של 17-16 מיליארד שקלים בהכנסות ממסים ב-2012 לעומת התכנון בתקציב המדינה, לפני גורמים חד פעמיים.

 "הסיכונים לא מתומחרים במלואם"

מי שככל הנראה לא מופתעת מתמונת שוק ההון, ואף מאמינה שהיא משקפת את הסיכונים האמיתיים הגלומים בשוק, היא איילת ניר מבית ההשקעות 'פסגות'. ניר, אשר ממליצה כבר מזה זמן על הוצאתו של חלק ניכר מתיק ההשקעות, לא נסוגה בה מההמלצה גם לאחר הירידות האחרונות בשוק, ומאמינה כי גם כעת שוק המניות הישראלי עומד בפני סיכונים נוספים שעלולים להרע את מצבו. "סיכונים אלו עדיין לא מתומחרים במלואם במחירי הנכסים בשוק ההון הישראלי. ולכן, ההמלצה להוציא חלק ניכר מתיק המניות לחו"ל עומדת בעינה גם היום", מציינת ניר ומוסיפה כי "בהינתן שהמשקיעים הישראלים ידועים ב-Home Bias שלהם, כלומר בנטייה שלהם להשקיע חלק גדול מתיק ההשקעות בשוק המקומי, ומאחר שלפתחו של שוק המניות הישראלי מרחפים מספר סיכונים שצפויים לפגוע ברווחיות החברות... נראה היה לנו נכון לתקופה זו להסיט חלק נוסף מתיק ההשקעות המקומי לחו"ל". ניר מציינת כי לא מדובר בשיעור זניח וכי "אנו ממליצים להוציא לחו"ל 50 אחוזים מתיק ההשקעות המנייתי".

ניר חוששת משורה ארוכה של גורמים, אשר להערכתה עלולים לפגוע במצבן של החברות הישראליות. בין השאר היא מציינת בהקשר זה את דו"ח הריכוזיות, המחאה החברתית, הדרישה להגדיל את הלימות ההון של הבנקים, ההחלטה להפחית את תקרת דמי הניהול לקופות הגמל ולביטוחי המנהלים, האיום האיראני וגורמים נוספים.

בשביל מי ששואל את עצמו לאן להוציא את הכסף, ניר מספקת גם תשובה, לפחות חלקית: שוק המניות האמריקני. "ההמלצה לתת משקל עודף להשקעה בשוק המניות האמריקני התבססה על מספר גורמים, ונציין שלושה מהם", כותבת ניר. "אחד, חיפשנו שוקי הון שפועלים במשקים בהם הצמיחה הפנימית טובה, שכן בעת שבה הכלכלה העולמית מאטה את מרוצתה, קשה לבסס צמיחה על יצוא. שניים, חיפשנו שוקי הון שבהם יחסי הסיכוי-סיכון טובים. שלוש, חיפשנו שוקי מניות שבהם קיים מגוון של חברות שמייצרות מוצרי בסיס, שנוטים להיפגע פחות, אם בכלל, בתקופות של האטה כלכלית ועוד. לאחר שבחנו שורה ארוכה של משקים, הגענו למסקנה כי המשק האמריקני עומד בקריטריונים השונים שהצבנו".

גורמים בשוק ההון מציינים כי גל הרפורמות האגרסיבי, השוטף את הכלכלה הישראלית, בצירוף המודעות הצרכנית הגוברת, יקשו על התמודדותו של שוק ההון המקומי עם קשיי השנה הצפויה. בשיחה עם 'בשבע' ציין בכיר בחברה כלכלית גדולה כי "קובעי המדיניות צריכים לחשוב אם זה הזמן המתאים ביותר למלחמה בריכוזיות, פתיחת השוק לתחרות מול יבוא מתחרה ומלחמה בריכוזיות בענף הסלולר. מצבן של רבות מהחברות הישראליות איננו מזהיר בכל מקרה והגזירות החדשות עלולות להביא עוד ועוד חברות אל סף פשיטת הרגל".

 

פרשנות

 חורף בשוק הדירות

 איציק פלגר

כל מי שניסה בשבועות ובחודשים האחרונים לשכור דירה, בוודאי שם לב לכך שמחירי השכירות ממשיכים להאמיר. עסקאות לשכירות דירה נסגרות בשבועות האחרונים במחירים הגבוהים ב-10 אחוזים ויותר מהמחירים של עסקאות דומות אך לפני שלושה חודשים. הסיבה הכמעט בלעדית למצב שנוצר היא הקיפאון בשוק הדירות למכירה, אשר יוצר לחץ גדול בשוק הדירות להשכרה.

משני הצדדים עומדים קונים ומוכרים, אלו משוכנעים שבמהלך השנה מחירי הדירות יירדו ב-80 עד 100 אלף שקלים, ואלו משוכנעים מנגד כי המחירים דווקא יעלו בתקופת הזמן הזו. בין לבין זקוקה כל משפחה לקורת גג מעל לראשה, ודאי בחורף הקשה שאנו חווים בימים אלו. כך נוצר לחץ גדול בשוק השכירות הפועל באופן כמעט בלעדי לטובת המשכירים, על חשבון השוכרים. החשבון שעושים הקונים הפוטנציאליים הוא ההפרש בין ההוזלה שהם לה מקווים מחד, מול מחירי השכירות לשנה מאידך. כל עוד ההפרש גדול מספיק הקיפאון בשוק עלול להימשך.

אחד הדברים המפתיעים שקרו לשוק בחודשים האחרונים הוא הקיפאון העמוק שאליו נכנסו גם שוק הדירות מיד ראשונה וגם מיד שנייה. ישראלים ידועים ככאלו אשר נוטים למצמץ מהר ונמנעים מלשבת על הגדר תקופה ארוכה. אולם בתקופה האחרונה ניתן לראות קבלנים שנמנעים מלהוריד מחירים גם כאשר המשמעות היא הישארות עם מלאי גדול של דירות מוכנות.

כרגע עיני כל הפעילים בשוק נשואות לתקופה שלאחר חג הפסח, ערב חופשת הקיץ, התקופה החמה של עסקאות הנדל"ן באופן מסורתי. אם השוק יפשיר בתקופה הזו ועסקאות תתחלנה להיחתם, ייתכן שהשוק כולו יחזור למצב נורמלי. אולם אם הקיפאון יימשך גם לאחר חג הפסח ולקראת הקיץ, השוק צפוי להיכנס למשבר שהיציאה ממנו עלולה להיות ארוכה, קשה וכואבת. ייתכן שדווקא מגזרת הדירות מיד ראשונה תבוא הישועה לאחר הפסח, אולם כעת עוד מוקדם להתנבא.

הכותב הוא יועץ נדל"ן באזור ירושלים