בשבע 484: פחות חשמל, יותר הנחה

מצוקת משק החשמל הביאה לגיבוש הצעה מעניינת: מי שיחסוך בחשמל, יקבל הנחה של עד 20 אחוזים

ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"ב

ההפחתה של הבלו על הדלק לא מצאה חן בעיני משרד האוצר והוא כבר מתכנן 'פיצוי'

הוותיקים שבינינו זוכרים בוודאי שבעבר עשתה מדינת ישראל מאמצים ניכרים על מנת לשכנע את אזרחיה לעשות שימוש בחשמל. אולם הזמנים השתנו, וכעת מבקשת המדינה לגרום לכולנו דווקא לחסוך בחשמל, במיוחד בתקופת הקיץ הקרוב. משבר הגז המצרי הביא את משק החשמל הישראלי למצב מסוכן של רזרבות ייצור נמוכות, אשר יבוא על פתרונו רק בשנת 2013. ובינתיים מחפשת רשות החשמל, הגוף האחראי על משק החשמל, דרכים יצירתיות כדי למנוע את קריסת המערכת. בימים אלו מפרסמת הרשות הסדר חדש, אותו היא מתכוונת להנהיג בתקופת הקיץ הקרוב, אשר יבטיח לצרכנים שיוכיחו חיסכון משמעותי בצריכת החשמל בקיץ הנחה במחיר החשמל בחורף שיבוא אחריו.

כאמור, בשלב זה עדיין מדובר בהנחיות לא סופיות, כאלו אשר פורסמו לעיונם ולהערותיהם של הציבור ושל השחקנים המשמעותיים בשוק, אולם כבר כעת המתווה ברור. עבור הפחתת של בין 15 ל-20 אחוזים מהצריכה בתקופה המקבילה אשתקד, יהיה זכאי הצרכן להפחתה מתעריף החשמל בגובה של 10 אחוזים לתקופת זמן דומה. מי שילך צעד אחד רחוק יותר ויפחית את הצריכה בביתו ב-20 עד 30 אחוזים מהצריכה בתקופה המקבילה אשתקד, יהיה זכאי להפחתה מתעריף החשמל בגובה של 20 אחוזים.

מדובר בהסדר חדשני, בין השאר משום שלראשונה הוא מבטיח הנחה במחיר החשמל גם למי שאיננו מחזיק במונה תעו"ז, אותו מונה הקורא את הצריכה על פי שעות היממה. ברשות החשמל מסבירים כי "עקב החשש הספציפי למחסור בחשמל בקיץ 2012 ממשיכה ומניחה הרשות נדבך נוסף ביצירת תמריצים להפחתת צריכה בשעת מחסור. גובה ההנחה התעריפית נעשה משיקולים המאפשרים מחד מתן תמריץ הולם לצרכנים להפחתת צריכתם בשיעור משמעותי ובאופן אפקטיבי, ומאידך הטלת עלות סבירה למשק תוך התחשבות, בין היתר, בהפחתת הצריכה הצפויה כתוצאה מעליית מחירי החשמל בשנה האחרונה ביחס לשנה החולפת, ותוך התחשבות בהקטנת השימוש בדלקים וביניהם שימוש בסולר".

ההסדר החדש נשמע מעניין בוודאי לאותם קוראים אשר אוהבים את אתגרי החיסכון למיניהם, אולם הצלחה גדולה מדי שלו עלולה להכניס את משק החשמל לבעיה חדשה. ירידה בצריכת החשמל מעבר לרמה מסוימת עלולה לפגוע בתזרים המזומנים של חברת החשמל, אשר מצבה הפיננסי גרוע גם היום. ירידה כזו בהכנסות החברה תגרום לרשות החשמל להעלות את התעריפים, על מנת לאפשר לחברה לעמוד במחויבויותיה השונות, כך שחלק מההנחה המובטחת עלול להתקזז ואת מחיר ויסות הצריכה ישלם כלל הציבור. למרות זאת, אוהבי האתגרים וחובבי החיסכון שמוכנים להזיע קצת יוכלו למצוא כאן הזדמנות לחיסכון כספי כפול, פעם אחת בקיץ בשעת חיסכון הצריכה, ופעם שנייה בחורף, אז יקבלו את ההנחה המקווה.

מחסור בחשמל בגלל בעיות באספקת הגז המצרי. תחנת הכוח בחדרה פלאש 90

הזהב השחור

קו דק מאוד מפריד בין האזנה לרחשי לב הציבור לפופוליזם זול. עליית מחירי הדלק, אשר מכבידה על כיסיהם של בעלי הרכבים, אינה תופעה ישראלית. גם בארה"ב הודיע השבוע הנשיא אובמה כי ממשלו יעשה הכל על מנת להוריד את מחירו של הדלק לצרכנים: "הנחיתי לבחון כל אפשרות להשפיע ולסייע ללקוחות, בתקווה להמשיך ולהכריז על צעדים נוספים להקלה על המחירים בשבועות הקרובים". בארצות הברית מאשים הנשיא את חברות הנפט והדלק במחירים המאמירים, אולם בישראל, בה מחירי הדלק מפוקחים, מרווח השיווק של החברות קוצץ ומרכיב המס במחיר הדלק חוצה את סף 60 האחוזים, קשה לממשלה להיתלות בגורמים חיצוניים. לאור זאת החליט בסוף השבוע שעבר ראש הממשלה על הפחתה של 10 אגורות בבלו המוטל על הדלק.

מהו מס הבלו? 'בלו' היא מילה שמקורה בספר עזרא, באיגרת ששלחו שרי יהודה למלך פרס. באגרת הם התלוננו על עולי הגולה, ובין השאר טענו כי "מנדה בלו והלך לא ינתנון ואפתם מלכים תהנזק", כלומר העולים אינם נותנים את המיסים המכונים 'מנדה', 'בלו' ו'הלך'. השם 'בלו' אומץ בחדווה על ידי שלטונות המס של מדינת ישראל, על מנת לתאר מס עקיף בשיעור קצוב המוטל על מוצרים שונים. עם השנים בוטל הבלו על מוצרים רבים וכיום הוא מוטל רק על הדלק. לאחר הפחתת הבלו בסוף השבוע האחרון, עומד הבלו על 2.873 שקלים לליטר. סך כל המיסים המוטלים על הדלק, בלו ומע"מ, מהווים בחודש הנוכחי 51 אחוזים ממחירו של ליטר בנזין בתחנה.

מי ששיעור המס על הדלק נראה לו מוגזם, מתבסס בוודאי על תחושות בטן, אולם מתברר שישראל כלל איננה חריגה בנושא זה. משקל המיסים הממוצע באירופה הוא 55.3 אחוזים ממחיר הדלק. כמו כן, מהנתונים עולה כי בשנה האחרונה שיעור מס הדלק הממוצע באירופה ירד בכ-2.9 אחוזים, ואילו בישראל ירד השיעור בכ-3.5 אחוזים. המדינות באירופה שבהן מוטל המיסוי הגבוה ביותר על הדלק הן בריטניה ואירלנד: שיעורו בהן גבוה מ-59 אחוזים ממחיר הדלק. מיסי הדלק הנמוכים ביותר באירופה מוטלים בלוקסמבורג - 46.6 אחוזים.

לאור זאת, החלטתו של ראש הממשלה להוריד את המס על הדלק לא התקבלה בברכה על ידי כמה גורמים. באוצר ובבנק ישראל היו מי שראו בה ביטוי לחוסר משילות וכניעה בלתי מוצדקת ללחצים. באוצר טענו כי מדיניות של הורדת מחירי הדלק איננה רצויה, משום שמשמעותה היא עידוד השימוש ברכב, זאת בשעה שמדיניות נכונה מעודדת שימוש דווקא בתחבורה ציבורית. על מנת להבהיר לשרים את משמעות ההחלטה לקצץ את הבלו מתכוונים באוצר כבר בזמן הקרוב להגיש לשרים את 'החשבון' בדמות החלטה על קיצוץ רוחבי בתקציבי משרדיהם. באוצר כבר הבהירו כי סירובם של השרים להיענות לדרישה, יביא לביטול ההפחתה ולהשבת הבלו לרמתו הקודמת.

 סדר כלכלי

רחל קסנר

פורים מאחורינו ופסח לפנינו. יחסית לחודשים אחרים, את תקציב חודש ניסן אנחנו מכפילים בסעיפים שונים כמו חומרי ניקוי, מזון, ביגוד, בילויים, מתנות ועוד. כמובן שיש לקחת זאת בחשבון בבניית התקציב השנתי. בנוסף לכך, אנסה להאיר כמה נושאים בנוגע להתנהלות הכלכלית לקראת החג.

חומרי ניקוי: עכשיו מתחילים מבצעים גדולים ולנו אסור להתבלבל. אמנם כדאי לקנות את מלאי חומרי הניקוי בתקופה זו. אבל רק מה שצריך, ומה שזול באמת. לא חייבים ולא כדאי לקנות 3 במבצע של 2+1 אם הצריכה השנתית היא של מיכל אחד. בנוסף לכך, לא צריך למלא ארונות בחומרי ניקוי ייחודיים לכל רהיט. בדרך כלל, שניים-שלושה חומרים שונים מאפשרים ניקיון טוב של כל הבית.

מזון הוא נושא מורכב. ראשית, אזכיר לכולנו להפסיק לקנות מוצרי חמץ ולחסל את המלאי שיש בבית. שנית, לזכור שמזון שנותר ואינו חמץ לא צריך לזרוק לפני פסח.

מזון לפסח: רשתות השיווק הגדולות יודעות שאנחנו עורכים מסע קניות מפרך. התחרות גדולה וגורמת להוזלות משמעותיות. אחרי השוואת מחירים, כדאי לנצל את ההוזלות גם לטובת המשך השנה. יינות ומיץ-ענבים, לדוגמה, זולים מאוד בתקופה זו. כדאי לערוך בדיקה ולקנות בהתאם.

לקראת פסח קונים המון, רק שלא יחסר. אבל בפועל אנחנו קונים הרבה יותר מדי. לטובת השנים הבאות, כדאי מיד לאחר החג לערוך רישום כמויות של המוצרים השונים שצרכנו השנה וכן מספר האורחים שהגיעו. כך יהיה לנו מושג בשנים הבאות כמה באמת צריך ולא ניאלץ לקנות שוב יותר מדי.

הערה לסיום: תלושי שי נועדו לעזור לנו לעבור את תקופה החגים בשלום. מאוד מפתה להיעזר בהם כדי לפרגן לעצמנו במתנה, אבל חשוב לזכור שלא נכון לעשות זאת אם נכנסים לחובות. עדיף להיעזר בתלושים לטובת הקניות לחג.

 

הכותבת היא יועצת לכלכלת משפחה