בשבע 484: מחלוקת בין ישראל לארה"ב: מתי לתקוף באיראן

ועידת איפא"ק, השדולה הפרו ישראלית בוושינגטון, זימנה לראשי מדינת ישראל הזדמנות לפגוש בראשי הממשל האמריקני,

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"ב

.נשיא ארצות הברית מדבר בקול אחד נגד מתקפה באיראן, אולם שר ההגנה שלו מדבר בקול שונה. הקו שהוביל אובמה במהלך השבוע האחרון היה מתן דגש על המאמץ הדיפלומטי בנושא האיראני. בנאום בפני ועידת איפא"ק דיבר אובמה על הצורך של ישראל להגן על עצמה ועל כך שכל האופציות על השולחן, אך הדגיש כי כעת יש לתת זמן ולראות כיצד הסנקציות משפיעות על המשטר האיראני.

מנגד, התייצב שר ההגנה האמריקני בפני ועידת השדולה היהודית איפא"ק, ואמר כי אם ייכשלו המאמצים הדיפלומטיים לעצור את תוכניתה הגרעינית של איראן, ינקטו כוחות הביטחון של ארצות הברית בפעולה צבאית לעצירת התוכנית. "האלטרנטיבה האחרונה לאחר שכל האפשרויות האחרות ייכשלו, תהיה פעולה צבאית. שלא יהיו טעויות - אנחנו נפעל אם נהיה חייבים", אמר פאנטה.

אבל מעבר לחילוקי הדעות הללו, מתברר כי המוטיב המרכזי שחזר בפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא אובאמה היה, לפחות מהצד האמריקני, כי הדיבורים על הסוגייה האיראנית מובילים לעלייה במחירי הנפט, ופוגעים לטענת אובאמה במאמץ הדיפלומטי לפתור את המצב מול איראן. במערכת המדינית בישראל סבורים, כי הטענה הזו מבטאת בעיקר את העובדה שכל התבטאויותיו של הנשיא האמריקני בנושא האיראני נובעות מלחץ הבחירות בארה"ב, ומלחץ גדול עוד יותר שעליית מחירי הנפט תפגע בו ביום הבוחר.

בפגישה בין השניים הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו תסכול עמוק מהעובדה שהאיומים האמריקניים שמתרכזים בנושא הדיפלומטי, מעבירים לדעתו מסר של חולשה לממשל האיראני, בעוד אובאמה טען שזו הדרך היחידה כעת להתמודד עם התוכניות של הממשל בטהרן. בין השניים נרשמה מחלוקת נוספת, סביב השאלה מהי הנקודה שבה כן יש לצאת למתקפה צבאית. אובמה לא מוכן כרגע לשים את האצבע על נקודה כזו, בעוד נתניהו רוצה להבטיח שברגע שתצליח איראן לייצר פצצה גרעינית, יהיה זה האות למתקפה על מתקני הגרעין שלה.

הפגישה נמשכה זמן רב מהצפוי, ועוד לפניה צולמו שני המנהיגים מוסרים הצהרות, כשהם מחייכים זה לזה ומנסים לפוגג את המתח הרב ביניהם. אובמה הצהיר כי ארצות הברית לא תשלים עם נשק גרעיני בידי איראן ושב על מחויבותה לביטחון ישראל. עם זאת הוא כבל את נתניהו כשאמר: "ישראל וארצות הברית מעדיפות פתרון דיפלומטי ומבינות את המחיר של כל פעולה צבאית", ואילץ את נתניהו להנהן למצלמות בהסכמה. ראש הממשלה אמר בתגובה כי הוא מעריך את השותפות בין ישראל לארצות הברית ואת תמיכתו של הנשיא אובמה, אך הוסיף כי לישראל הזכות להגן על עצמה. נתניהו מרוצה לפי שעה מהישג אחד: ישראל מצליחה לשכנע את הקהילה הבינלאומית בצורך לפעול יחד נגד תוכנית הגרעין של איראן - דבר שלא נרשם בעבר.

נתניהו: סבלנותנו כלפי איראן הולכת ופוקעת

כמו בכירי הממשל האמריקני, שמר גם בנימין נתניהו את ההצהרות המשמעותיות לנאומו בפני וועידת איפא"ק. "איראן היא היוזמת והמבצעת של טרור עולמי. ראשיה טוענים שהפיגוע במגדלי תאומים הוא קנוניה אמריקנית, וזו עוד חוצפה כמו חוצפת הכחשת השואה. כל זה קורה כשלאיראן אין מטרייה גרעינית. תארו לכם איזו סכנה תצמח מטהרן לעולם כולו אם וכאשר המשטר שם יחזיק בפצצה. ראש ממשלת ישראל לעולם לא יתן לזה לקרות - הסבלנות שלנו הולכת ופוקעת. ישראל חיכתה בסבלנות להתערבות הקהילה הבינלאומית. אף אחד לא יכול להרשות לעצמו לחכות יותר", אמר ראש הממשלה והבהיר כי הוא אינו מתכוון להציב בפני הממשל קווים אדומים אך מבהיר שיש לפעול.

נתניהו הוסיף והדגיש בפני אנשי השדולה את השינוי שחל במצבו של העם היהודי החי בארצו, אל מול המצב שהיה בתקופת מלחמת העולם השנייה. נתניהו הציג עותק מקריאתו של הקונגרס היהודי העולמי לארצות הברית במלחמת העולם השנייה להפציץ את מחנה ההשמדה אושוויץ - שנענתה בתגובה כי הפצצת אושוויץ תגרום להקצנה של המשטר הנאצי. "שנים שאנו מתריעים, והעולם נוהג כמו ב-1944 - אז הם אמרו 'אין אושוויץ', היום אומרים בעולם כי אין סכנה גרעינית מאיראן", אמר ראש הממשלה, "2012 לא תהיה כמו 1944. העם היהודי שונה כיום: יש לנו מדינה משלנו, והמטרה היא להגן על החיים היהודיים ולשמור אותם בטוחים".

כאמור, נתניהו ניצל את הבמה האוהדת של ועידת אייפ"ק, ופתח אפשרות גם לנואמים אחרים להתבטא בתקיפות יתר נגד איראן ובעד מתקפה צבאית. המועמדים לראשות המפלגה הרפובליקנית יצאו כאיש אחד בעד מתקפה על מתקני הגרעין, שלדעת צריכה להיות יוזמה אמריקנית.

בשולי הדברים, חשוב לציין כי ביום שלישי הודיע האיחוד האירופי כי הוא מתכוון לחדש את השיחות הדיפלומטיות עם הממשל בטהרן על תוכניתו הגרעינית.

גם הפעם: ישראל מבקשת לשחרר את פולארד

נושא נוסף שעלה בפגישת נתניהו עם אובמה, היה הדרישה לשחרורו של המרגל הישראלי יהונתן פולארד, הכלוא בארצות הברית למעלה מ-26 שנים. נתניהו עצמו העלה את הנושא בפני אובמה, אך ככל הנראה לא זכה לתגובה ממשית.

מי שנטען כי שכח את הנושא הוא הנשיא שמעון פרס. חזקי עזרא, שליח ערוץ 7 בפמליית ראש הממשלה בוושינגטון, דיווח כי הנשיא פרס סירב להתייחס לשאלה אם הזכיר את נושא פולארד בפגישתו עם אובמה, והסכים רק לומר: "העליתי בפני האמריקנים לא פעם את עניין פולארד, אבל יש להם את העניינים שלהם". פרס, שהבין כנראה שדבריו מאכזבים, שיגר מסר לאסתר פולארד, רעייתו של יהונתן, ובו הבהיר כי העלה את נושא שחרור בעלה בפני אובמה.

 

מבזקים

הורים לחיילי הנדסה קרבית מוחים על החלטת צה"ל לקיים את טקס סיום הטירונות של בניהם במהלך יום הפורים עצמו, זאת למרות הקושי הרב שנגרם עקב כך למשפחות. לטענתם, בתגובה לפניותיהם לסגל הבסיס נענו כי לא ניתן לשנות את מועד הטקס בזמן קצר כל כך.

הכנסת דחתה בקריאה טרומית את "הצעת חוק התפתחות טבעית בערי יהודה ושומרון" של יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), לאחר שהממשלה התנגדה לחוק. ההצעה ביקשה לחייב את הממשלה לאשר בנייה ביישובי יש"ע בהתאם להתפתחות הטבעית. חברי ליכוד שנכחו במליאה התנגדו להצעה. חבר הכנסת דודו רותם הצביע בעד למרות חברותו בקואליציה. יו"ר הכנסת ריבלין נמנע. חברי 'הבית היהודי' לא השתתפו בהצבעה. השר הרשקוביץ סירב לייצג את הממשלה בהתנגדותה להצעה, ובמקומו עשה זאת השר בני בגין.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שיגר מכתב לשר בני בגין בו הוא מרעיף עליו שבחים על עמידתו האיתנה לשלמות הארץ ועל הובלת ההסכם להעתקת מגרון למקום סמוך. דיין אף תוקף את המתנגדים למו"מ שהתעקשו על חקיקה שתסדיר את הישארות היישוב במקומו. במטה המשותף אומרים מנגד, כי לעת הזו חלף זמנה של "שיטת ההסדרים".

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להטיל על ח"כ אחמד טיבי "נזיפה חמורה", לאחר שדחתה את הסבריו אודות נאומו במסגרת "יום השאהיד" אשר פורסם לאחרונה, בו הילל את זכר המחבלים ה'שאהידים'. חברי כנסת מהימין זועמים על ההחלטה ותוהים האם זהו העונש הראוי על ביזוי הכנסת ותמיכה בטרור.

מערכות הגשמים בחודש האחרון שיפרו באופן ניכר את מאזן המשקעים בעונת גשמים זו בשקלול ארצי, כך אומרים ברשות המים. מפלס הכנרת עלה במהלך חודש פברואר ב- 74 ס"מ ועומד כיום על רום של 212.08- מ', 3.28 מטר מתחת לקו האדום העליון (כנרת מלאה).

תושבי היישוב חרשה שבמערב בנימין הודיעו לחטיבה המרחבית כי לא יסכימו להצבתן של חיילות במשימת אבטחת ישובם. התושבים, אשר טוענים כי מאז ומעולם כל המשימות ביישובם בתחום זה בוצעו על ידי גברים בלבד, נערכים לאבטחה עצמית ומוחים על החלטת הצבא להתעמר בהם.