בשבע 484: המלחמה בין ברק ואשכנזי פגעה בביטחון המדינה

המלחמה בין שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ניצתה השבוע מחדש בכל עוזה

חגי הוברמן , י"ד באדר תשע"ב

, עם פרסום הידיעות על הנאמר בטיוטת דו"ח מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס על פרשת הרפז, שנמסרה לכל המעורבים בפרשה. נדגיש, כי מדובר בטיוטה שהופצה לצורך קבלת הערות המבוקרים, ולא בדו"ח הסופי.

בדו"ח המקיף, המשתרע על פני כ-200 עמודים, מתאר המבקר את אווירת המלחמה הקשה ששררה בין לשכות אשכנזי וברק, שלא השכילו לכבות את הלהבות ולהסדיר את מערכת היחסים המביכה והמעורערת ששררה ביניהן, ואשר גרמה, לדעת המבקר, נזק למדינה.

בניגוד לטענות מצד מקורבי אהוד ברק כאילו ניסה אשכנזי לבצע 'פוטש' לדרג המדיני ולהכשיל את מינויו של גלנט לרמטכ"ל, המבקר קובע שאשכנזי וסביבתו לא כתבו את המסמך של בועז הרפז, לא זייפו אותו ולא התכוונו להדליף אותו לתקשורת. בנושא המסמך המזויף לא נמצאו ראיות נגד אשכנזי המצריכות פתיחה בחקירה פלילית.

עוד קובע המבקר, בטיוטת הדו"ח, כי אשכנזי לא ביקש מברק לכהן שנה חמישית בתפקיד, ולא התערב בזהות הרמטכ"ל שעשוי להחליפו. אשכנזי סופג ביקורת על קשריו עם הרפז, שזייף את המסמך, וכן על כך שלא העביר את המסמך המזויף, שהיה ברשותו במשך כארבעה חודשים, לפרקליט הצבאי הראשי או לאלוף גלנט עצמו, אלא הראה אותו לשני אלופים מכהנים: גדי אייזנקוט ובני גנץ. אשכנזי מואשם בכך שהרפז היה מעורב בנעשה בצה"ל, בחש במינויים שונים במטכ"ל ועסק בין היתר בחיפוש חומר על שר הביטחון ברק, חומר אותו העביר לכאורה לעוזרו של אשכנזי, אל"מ ארז וינר.
לגבי שר הביטחון נקבע שברק פעל נגד אשכנזי בכך שלא אישר את המלצותיו למינויים של קצינים בכירים. לעומת זאת מינה ברק קצינים בכירים כשהוא עוקף את הרמטכ"ל. לדוגמה: מינויו של האלוף יאיר נווה לתפקיד סגן הרמטכ"ל, שנעשה בשלהי כהונתו של אשכנזי (ולאחר היבחרו של גלנט לתפקיד). אשכנזי, ששימש כרמטכ"ל, לא קיבל עדכון רשמי על כך שיש לו סגן חדש. על ההחלטה למנות את אלוף יאיר נווה לסגן הרמטכ"ל במקומו של בני גנץ, למד הרמטכ"ל מסגנו לשעבר, אלוף (מיל') דן הראל, עמו נווה התייעץ. יצוין כי ברק, בניגוד לאשכנזי, לא העביר למבקר את כל החומר וההקלטות שברשותו.

המבקר התרשם, כי אשכנזי ידע על פעילות איסוף החומר נגד ברק, שנעשתה בידי הקרובים לו ביותר - עוזרו אל"מ ארז וינר ואשתו רונית אשכנזי, באמצעות ידידו סא"ל (במיל') בועז הרפז. המבקר גם סבור כי מרגע שהעביר הרפז את המסמך המזויף לאשכנזי היה על אשכנזי, שסבר שהמסמך אמיתי, להעלות את העניין לפני ברק.

בלשכת שר הביטחון ברכו על פרטי הטיוטה. לדברי ברק, "הטיוטה הצביעה על שרשרת מעשים חמורים ביותר שנועדו לשבש סדרי שלטון ומשפט. מעשי צמרת צה"ל שנבחנו על-ידי המבקר הטילו קלון על ערכי הצבא".

הרמטכ"ל לשעבר לא נותר חייב, כאשר עקץ את ברק במהלך טקס לקריאת רחוב על שמו באור יהודה. "כפי שאתם יודעים, אני מעולם לא ברחתי מכלום - לא בשדה הקרב ולא מביקורת", הכריז אשכנזי. "יש דברים שצריך לתקן, עשינו כמה טעיות, אך הדבר הכי חשוב בעיניי הוא הלקחים שנפיק על מנת שבעתיד לא יהיו מערכות יחסים כאלה בין לשכות, בין שר ביטחון לבין רמטכ"ל".

הצעת חוק: קנס כספי כבד לפרסומות מבזות נשים

רבקי גולדפינגר

תחת הכותרת "ביזוי נשים בפרסום ובתקשורת" התקיים השבוע (ג') בכנסת דיון מיוחד סביב סוגיית השימוש בגוף האישה לצורכי פרסום. באירוע, שנערך לקראת יום האישה הבינלאומי, השתתפו בין השאר אנשי תקשורת ופרסום וכן יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, ח"כ גילה גמליאל -סגנית שר לקידום צעירים, גילה אשרת יו"ר ויצו ישראל ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חברת הכנסת ציפי חוטובלי .

באירוע, שעסק בהצגת הנשים בתקשורת ובפרסומות, הודיעה ח"כ חוטובלי, כי בימים אלו הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק המטילה קנס כבד של עד כחצי מיליון שקלים על גוף תקשורת שיציג פרסומת המבזה או משפילה נשים, לרבות פרסומת המציגה את גופן של נשים או חלקים ממנו כאובייקטים ללא קשר למוצר המפורסם.

בשיחה עם 'בשבע' מתריעה חוטובלי כי כיום רוב רובם של הפרסומים המשתמשים בנשים אינם עוסקים באמת בנשים, אלא באים מתוך גישה הרואה באישה ובגופה אובייקט בלבד. חוטובלי קוראת להפסיק עם היחס הפוגעני לאישה: "הציבור הישראלי התעייף, שטפו לו את המוח במיניות, הכול רדוד ושטוח והוא מתייחס לכך כאל עובדה מוגמרת. המאבק הזה נשאר בידיים של ציבור מאד מצומצם, וכדי לחולל שינוי אמתי יש לפעול בכמה מישורים ובהם גם הפן החוקתי".

חוטובלי מספרת כי בסקר שערכה ויצ"ו לאחרונה בקרב בנות 15-18, התשובה הנפוצה ביותר לשאלה 'מה תרצי להיות כשתהיי גדולה' הייתה -  דוגמנית. "בכל שנה ביום האישה כולם מדברים על הבעיה, אבל הגיע הזמן לפעול. מדובר במהפכה חוקתית שתבטיח שיפור משמעותי במעמדן של נשים בחברה הישראלית", אומרת חוטובלי.

"אחרי שעסקנו הרבה, ובצדק, במקומות בהם נשים אינן זוכות לייצוג, הגיעה העת לטפל גם באותם מקומות שהאישה אמנם מוצגת, אך הצגתה מבזה ומשפילה. זו מציאות חברתית פסולה, המודדת נשים לא על פי ההישגים שלהן והאישיות שלהן אלא רק על פי גופן ויופיין. משרדי הפרסום הם אמנם לא משרד החינוך", מציינת חוטובלי, "אבל אני מצפה שלפחות יפגינו קצת אחריות ולא ישדרו תכנים שמבזים ומשפילים נשים". ח"כ חוטובלי מדגישה כי גם אם תהליכי החקיקה והאכיפה לא יהיו פשוטים, יש לפעול למיגור התופעה ולשינוי השיח במרחב הציבורי.