בשבע 484: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , י"ד באדר תשע"ב

שבוע החמ"ד יוצא לדרך: התנדבות, חלוקת פרסים ואירועים ארציים

שבוע החמ"ד השנתי יחל בשבוע הבא בסדרת אירועים ארציים שיימשכו עד לתחילתו של חודש ניסן. באירועים ישתתפו מעל לרבע מיליון תלמידי החינוך הדתי בישראל ויותר מ- 30,000 מורים.

במהלך פעילויות החמ"ד יתאחדו כל תלמידי החינוך הדתי, מגילאי הגן ועד י"ב, לפרויקטים ערכיים משותפים מעבר למסגרת הלימודים. במהלך השבוע יתקיימו בין השאר: 'יום חסד'  בו ייצאו התלמידים לתרום ולהתנדב; 'כנס מנהיגי החינוך' בו יתכנסו לראשונה כל מנהלי החינוך הממלכתי דתי וידונו בהישגי החינוך הדתי. כמו כן, יתקיימו אירועי אמנות, קולנוע, מוסיקה וספרות ויוענקו פרסי החינוך הדתי לבתי ספר וגנים מצטיינים. בנוסף תקיים הכנסת דיון חגיגי בנושא 'יעדי החינוך הדתי'.

יוזם שבוע חמ"ד, ראש מנהל החינוך הדתי ד"ר אברהם ליפשיץ, מסביר את הרציונל העומד מאחורי הפעילות: "בעידן של התפתחות מואצת, חשוב לנו לעצור את המרוץ, ולהזכיר לנו ולתלמידינו את הערכים עליהם מושתת החינוך הדתי. את חשיבות החסד, הנתינה, לימוד התורה והיצירה היהודית, זאת לצד השאיפה המתמדת למצוינות. שבוע החינוך הדתי הוא הזדמנות בלתי רגילה לחזק את הערכים הללו ולהציג את החזון המשותף של החינוך הממלכתי דתי", אומר ליפשיץ.

קריאת מגילה מיוחדת לחירשים וכבדי שמיעה

קריאת מגילה מונגשת עבור כבדי שמיעה, חרשים וקשישים תתקיים החל מהשנה בחג הפורים באמצעות מצגת אשר תוקרן בבתי הכנסת השונים.  כך, בדומה לשיטת 'הקריוקי', יוכלו לעקוב בעלי המוגבלויות אחר סיפור המגילה ללא כל מאמץ וקושי.

מדובר ביוזמה ייחודית מטעם ארגון OU  העולמית. הפטנט מאפשר גם לשאר חברי הקהילה אשר משתתפים בקריאה, לעקוב ביתר קלות ולא לפספס אף פסוק.                                                                                                 בתיה ג'קוב, מנהלת הפרויקט: "מדובר בתוכנית מרתקת הנעשית בשפה האנגלית ובשפה העברית, וזאת כדי לאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות לקחת חלק פעיל בחגיגות ובמצוות חג הפורים".

הצגת המגילה הייחודית תתקיים בכ-200 בתי-כנסת בצפון אמריקה וכמו כן תתקיים גם בקרב קהילות יהודיות באנגליה, אוסטרליה וישראל.

לראשונה: מתנדבי השירות הלאומי יקבלו טיפולי שיניים חינם

יוזמה חדשה לקבלת טיפולי שיניים חינם או בהנחה משמעותית לאלפי המתנדבים בשירות הלאומי, אושרה לאחרונה. על פי ההנחיה שהוציאה מנהלת השירות האזרחי-לאומי, יוכלו מעתה כל מתנדבי השירות הלאומי  לקבל טיפולי שיניים בחינם או בהנחה משמעותית במרפאות 'מכבידנט' בכל רחבי הארץ.

מיזם זה הינו צעד משמעותי נוסף של המנהלת בשיתוף עם עמותות השירות הלאומי, מתוך שאיפה לשיפור תנאי המתנדבים בשירות האזרחי-לאומי. בתוך כך, מנכ"ל המנהלת, שר-שלום ג'רבי, מוביל בימים אלו מהלך נוסף במסגרתו תוקם קרן מיוחדת לסיוע למתנדבים נזקקים, בדומה לאופן תשלומי הסיוע שמקיים הצבא לחיילים נזקקים.

מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר- שלום ג'רבי, מברך על המהלך וקורא למתנדבים ליהנות מההטבה: "בתקופה זו בה המתנדבים תורמים מעצמם לחברה, אני רואה חובה לסייע להם ולפעול לרווחתם. אנו שמחים וגאים על כך שניתנה בידינו הזכות להמשיך ולשפר את תנאי שירותם של המתנדבים, התורמים רבות לטובת הקהילה, החברה ומדינת ישראל", ציין ג'רבי.

דגל ישראל הונף מול הפגנת נטורי קרתא ליד הבית הלבן

ארי בריגס מתנועת 'רגבים' נתקל השבוע (ב') בהפגנה של נטורי קרתא מול הבית הלבן בזמן פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. בריגס החליט להגן על כבודה של מדינת ישראל ולעמוד לבדו מול המפגינים, שהיו מעוטרים בכאפיות ובדגלי פלשתין ונשאו שלטים בגנות הציונות ומדינת ישראל. בריגס ניצב לבדו בקור המקפיא כשהוא מניף את דגל ישראל בגאון.

לשליח ערוץ 7 חזקי עזרא, סיפר בריגס:"עברתי מכאן הבוקר וראיתי נטורי קרתא שמפגינים נגד ישראל, והחלטתי לעמוד במקום עם הדגל שלנו בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו בפנים. מאוד קשה לראות את נטורי קרתא מפגינים כך. אני אמשיך להניף את דגל ישראל עד לסיום הפגישה", אמר בריגס. בתוך כך, נמסר כי בתום הפגישה העניק נתניהו לנשיא ארצות הברית שי צנוע ברוח ימים אלו ועל רקע החשש מאיראן - מגילת אסתר. נתניהו סיפר לאובמה את סיפור המגילה והשווה בין הימים ההם לזמן הזה.

ארון קודש לזכרו של תלמיד ישיבת אמי"ת צפת שנהרג בתאונת דרכים

תלמיד ישיבת אמי"ת צפת, אביתר סבן ז"ל, נהרג בתאונת דרכים לפני פחות משנה. השבוע, במלאת 11 חודש למותו, נערכה בישיבה בה למד אזכרה וחנוכת ארון קודש חדש לזכרו.

חבריו של אביתר, אשר סיימו את הלימודים לפני שנה, הגיעו לאזכרה מישיבות הסדר, מהמכינות ומשירותם הצבאי. רבני הישיבה, הרב רוזנבאום, הרב בן עבו והרב עזרא שיינברג ראש ישיבת אורות האר"י, נשאו דברים לזכרו. את האזכרה חתם האב, זאב סבן.

אביתר ז"ל היה בן הזקונים במשפחה. אמו, שולמית , הינה מניצולי האסון במעלות. במשך השנה התהדק הקשר בין המשפחה לבין החברים בישיבה, ולכן המשפחה בחרה להנציח את הבן בתרומת היכל וארון קודש לישיבה.

הפסוק שנבחר לעטר את ההיכל החדש הינו: "שוועתנו קבל ושמע צעקתנו יודע תעלומות", משירת 'אנא בכח', פסוק המקבל משנה תוקף בקרב בני המשפחה מאז פטירת הבן. ראש הישיבה  הרב יורם רוזנבאום לימד את עניין הפיוט 'אנא בכח' ולסיום ניגנה להקת הישיבה את השיר 'אנא בכח' ועוררה התרגשות רבה בקרב הנוכחים. אביתר אהב לנגן ולזכרו רקומים על הפרוכת שני כלי נגינה, והפסוק "ויהי כנגן המנגן ותהי עליו יד ה'", פסוק המאפיין גם את רוח הישיבה, המשלבת נגינה ועיסוק רוחני.

 

מבזקים:

ועדת החינוך של הכנסת מצדיעה לזוכי חידון התנ"ך למבוגרים

השבוע (ב') התקיימה ישיבה חגיגית בוועדת החינוך של הכנסת לכבודם של זוכי חידון התנ"ך למבוגרים. הישיבה נערכה במעמד שר החינוך, ח"כ גדעון סער, יו"ר ועדת החינוך ח"כ אלכס מילר, חברי כנסת וחתן התנ"ך למבוגרים שמואל עמרוסי וסגניו ליאור מאיר וצבי בזק. 

אליפות השומרון בג'ודו

בשבוע שעבר נערכה לראשונה אליפות  השומרון בג'ודו. באליפות השתתפו מעל ל-150 חניכי ג'ודו מהישובים: צופים, תפוח, קריית נטפים, ברקן, חיננית, רבבה, פדואל וקרני שומרון. במהלך האליפות הוענקו לשחר שגיא אלופת ישראל, מלגה וגביע הספורטאית המצטיינת של השומרון לשנה זו.

פרופ' מינה וסטמן – אשת השנה של 'אמונה'

בתואר אשת השנה של 'אמונה' לשנה זו זכתה פרופ' מינה וסטמן. התואר יוענק לה באירוע השנתי שעורכת תנועת האישה הדתית-לאומית, לציון יום האישה הבינ"ל, במשכן הכנסת. מינה וסטמן מכהנת כפרופ' מן המניין וראש החוג להתנהגות ארגונית באוניברסיטת תל-אביב, ועומדת בראש המועדון לנשות עסקים וקריירה ב'אמונה'.

 הבחירות הפנימיות במפד"ל

לאחר חצי שנה של דיונים, ועדת המפקד בראשות הרב טרופר מפרסמת את התקנות לקראת הפריימריז במפד"ל. על פי ההחלטה, יו"ר המפלגה יוצב במקום הראשון ברשימה, כשלאחריו שני הנבחרים שהגיעו ראשונים בפריימריז. במקום הרביעי תוצב אישה ובמקום החמישי צעיר מתחת לגיל 40. המקום השישי ייבחר על ידי הועידה הארצית. ביום ראשון הקרוב תתכנס הועדה לאשר את המסקנות.