בשבע 485:אקשן חינוכי

כוכבי 'כנגד כל הסיכויים', ילדים עם קשיים התנהגותיים, מוכיחים שקולנוע יכול לבדר, אך גם לשמש כלי חינוכי רב עוצמה

אמציה האיתן , כ"א באדר תשע"ב

'כנגד כל הסיכויים', 'ניצוצות של קדושה'

תשאלו את ילדיכם האם היו רוצים להשתתף כשחקנים בסרט. התשובה בדרך כלל תתחלק בין אלה שקופצים בהתלהבות לבין המתביישים, שלא מוכנים כלל להצטלם. הקבוצה הראשונה היא כמובן הגדולה יותר. מי שיכול להעיד על כך הוא יגאל הושיאר, המנהל הנמרץ של 'ניצוצות של קדושה'. מאות ילדים פונים אליהם כדי להשתתף בסרטים הרבים שיוצאים מתחת ידיהם, אבל לא את כולם ניתן לשלב.

פרויקט ייחודי שנועד לתת מענה לצורך של הילדים, אבל הרבה יותר מכך – מענה חינוכי חיובי, נולד גם הוא בבית היוצר של 'ניצוצות של קדושה'. מדריך מטעם החברה מעביר חוגי תקשורת במוסדות שונים באזור (מדובר בצפון הארץ, אם אתם מתעניינים), כאשר הילדים המשתתפים בחוג מהווים חלק מכוח העבודה והמשחק של הסרטים החדשים.

אחד המיזמים מהסוג הזה הגיע לא מזמן לשלב הסופי המאוד מרגש. מאות מתלמידי מגדל העמק, יחד עם ראש העיר ומכובדים אחרים, צפו יחד בסרט שהופק בעזרתם האדיבה של תלמידי בית ספר 'עילאי' בעיר. מדובר במיזם מרגש במיוחד, לנוכח העובדה שבית ספר עילאי נועד לתלמידים דתיים וחרדים מאזור הצפון הסובלים מבעיות התנהגותיות, ולא ממש מצליחים להשתלב במוסדות הרגילים. התהליך שעברו בעבודה על הסרט מהווה הצלחה חינוכית, ויכול להיות דוגמה לכל מחנך שמחפש כיצד להגביר את המוטיבציה אצל התלמידים שלו.

כמו באלבומים של המוזיקה, גם כאן ניתן לראות כפל משמעות בשם של הסרט – 'כנגד כל הסיכויים'. תלמידים שנחשבו לא מזמן לבעייתיים הפכו להיות שחקנים וגיבורים בסרט קולנועי המופץ לציבור הרחב. ויותר מכך, הם שיחקו בסרט לצד שחקנים מוכרים בקרב הצופים הדתיים, ובזאת הפכו באופן רשמי ל'סלבריטאים'.

הסרט מספר על תלמידי בית ספר שנתקלים בשעון עתיק שיכול להעביר אותם לתקופה מוקדמת, הרבה לפני שנולדו. המבנה הזה די נפוץ בסרטים לילדים, והבוגרים שבינינו ודאי זוכרים בנוסטלגיה את דאג וטוני עם הצווארון המוגבה, שהגיעו באמצעות 'מנהרת הזמן' לתקופות שונות בהיסטוריה. אך הפעם ילדינו הצדיקים לא הולכים סתם ללמוד היסטוריה אלא עוברים לתקופה שאחרי השואה, כדי להציל ילדים יהודיים שהגיעו שלא בטובתם לבית מחסה אשר בו מנסים להעבירם על דתם.

יש בסרט הרבה מתח ופעולה, אבל לא מעט מסרים יהודיים חינוכיים, שלעיתים נשמעים אף יותר מדי דידקטיים בפיהם של הילדים הרכים. השחקנים הצעירים באמת חמודים ומורגשת ההשקעה שלהם יחד עם ההשקעה ההפקתית של הסרט הארוך. הרשו לי להיות מעט קטנוני ולתמוה מדוע הגיבור החובש כיפה סרוגה לראשו לאורך כל הסרט, עובר לכיפה שחורה בסצינת הסיום, המתרחשת כמובן בבית כנסת הומה?

לאחר שהשלמנו את פינת הקטנוניות לא נותר אלא להמליץ על הפרויקט המיוחד הזה, המיועד לילדים הגדולים, שלא פוחדים לראות אקשן וגם מסוגלים להבין את מורכבות המסרים העוברים בסרט. ואם אתם רוצים לחזק את ילדיכם או תלמידיכם, הנה לכם פתרון מוצלח – צלמו אותם לסרט.

הצלחה חינוכית. 'כנגד כל הסיכויים'

seret@etrog.tv