בשבע 485:טילים נגד טילים

עלות יירוט אחד של כיפת ברזל מתקרבת ל-50 אלף דולר.הטענה שהמחיר הגבוה של עלות המערכת חוסך את המחירים של הפיצויים על נזקי הרקטות,

חגי הוברמן , כ"א באדר תשע"ב

ההחלטה על חיסול ראשי 'ועדות ההתנגדות העממית' בשבוע שעבר היתה מתוך ידיעה כי בתגובה תחל מתקפת רקטות נגד ישראל, אולם סיכול פעילותם הקטלנית של השניים הצדיקה את המחיר  | סבב הלחימה השבוע בין צה"ל לארגוני הטרור מעזה הסתכם בשני הישגים בולטים לישראל: חיסולן של קרוב לעשרים חוליות שיגור, ויירוטים באחוזים גבוהים של מערכת 'כיפת ברזל', שהוכיחה את יעילותה

למעלה ממאתיים רקטות נורו לשטח ישראל בסבב העימותים האחרון עם ארגוני הטרור ברצועה. 112 רקטות נפלו בשטחי הדרום, מגדרה ועד באר שבע. אור ליום שלישי, לאחר ארבעה ימי ירי מסיבי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, הושג בתיווך מצרי הסכם הרגעה, אשר על פי דיווחים פלשתיניים מקובל על כלל ארגוני הטרור ברצועה. הג'יהאד האסלאמי, שהיה הארגון הדומיננטי בסבב ההסלמה האחרון, הודיע על נכונותו לקבל את ההרגעה והתנה זאת ב"הפסקת ההתנקשויות" מצידה של ישראל. דאוד שיהאב, דובר הג'יהאד האסלאמי, טען שההסכם מחייב את ישראל להפסיק את ההתנקשויות, ואם ישראל תפר את ההסכם "זוהי זכותה של ההתנגדות להגיב על כך". בפרסומים שליוו את הסכם ההרגעה ניכר ניסיון של הג'יהאד האסלאמי לבנות לעצמו נרטיב ניצחון, על ידי הבלטת ההישג שבהסכם ("הפסקת ההתנקשויות") ואיומים מפורשים ומוסווים לפיהם יש בידי הארגון קלפים נוספים, שבהם עדיין לא השתמש, כמו רקטות לטווח ארוך יותר.

כל בר דעת הבין שהיה זה לא יותר מתירוץ די דחוק של הג'יהאד להסביר לכך שהסכים להפסקת האש למרות כישלונו הבולט: מנהיגי הג'יהאד-האסלאמי, בעידוד גלוי מטהרן ומדמשק, לא הסתפקו לאורך ימי העימות בעובדה שהצליחו לשבש את חייהם של יותר ממיליון ישראלים. הם שיגרו עשרות רקטות לערי הדרום כדי לראות הרוג ישראלי, או אפילו הרוגים אזרחים פלשתינים כתוצאה מתגובה ישראלית חריפה – מקרים שבאופן אבסורדי הם ניצחון פלשתיני, כי התוצאה הקבועה שלהם היא גינוי כלל עולמי לישראל. את שני הדברים הם לא הצליחו להשיג. אין פלא שבישראל סיכמו את השבוע האחרון בסיפוק רב.

 
                                                                                           המשגרים כבר חוששים לחייהם. זירת החיסול בעזה
בניגוד לתקריות קודמות ברצועה, סבב הלחימה הנוכחי ברצועת עזה לא היה מקרי. כשראש הממשלה ושר הביטחון אישרו ביום שישי שעבר את חיסולו של מפקד 'ועדות ההתנגדות העממית' מוסא אחמד קייסי, היה ברור שהתוצאה המיידית תהיה תגובה של עשרות
רקטות לשטח ישראל לפרק זמן שאיש לא יכול לאמוד אותו.

ואף על פי כן, התקבלה ההחלטה. בידי מערכת הביטחון הצטבר מידע מודיעיני מוצק, שלימד שבימים האחרונים לחייו תכנן קייסי פיגוע טרור מורכב נגד מספר מטרות ישראליות בגבול ישראל מצרים. הפיגוע היה בשלבי הכנה אחרונים לקראת מימושו.

מאז הקיץ האחרון, כשמגיע מידע כזה למערכת הביטחון נגוזים כל הספקות. בצה"ל זכרו היטב איך אחמד קייסי היה מעורב רק לפני שבעה חודשים בפיגוע בכביש הגבול עם מצרים, בו נהרגו שמונה בני אדם ו-30 נפצעו. רק אחרי הפיגוע תקף צה"ל ברפיח בית ששימש כאתר פיקוד של 'ועדות ההתנגדות העממית' בו שהו בכירים בארגון. בתקיפה נהרגו מפקד הפלג המרכזי בארגון, כמאל אלנירב (אבו עווד), שני בכירים נוספים בארגון, ועוד שני מחבלים מהזרוע הצבאית של הארגון. בעקבות התגובה הישראלית החלה מתקפת טילים לעבר יישובי הדרום. קרוב ל-150 רקטות ועשרות פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל, בדיוק כמו השבוע.

התוצאה אז היתה גם פיגוע עם הרוגים וגם מתקפת רקטות על דרום הארץ. הפעם, ככל הנראה, נחסך הפיגוע. רק ככל הנראה, שכן לא בטוח שהפיגוע סוכל באופן מוחלט. בשבת שעברה, במקביל לחיסול, הורה צה"ל על סגירת כביש 12 לאורך הגבול המצרי, שבועיים בלבד מאז נפתח לתנועה, אחרי שבעה חודשים בהם היה סגור בעקבות הפיגוע בקיץ.

נכון לאתמול הכביש עדיין סגור, שכן ההתראה על הפיגוע לא ירדה. אבל גם אם חלק מהמחבלים ממשיכים במאמצים לבצע פיגוע, היכולת שלהם לממש אותו תהיה כעת קשה לאין ערוך, אם בכלל. חלק מהיכולת לבצע פיגוע הוא מימוש גורם ההפתעה. כעת גם המחבלים יודעים שבצה"ל כבר יודעים על כוונתם לבצע פיגוע. יודעים ונערכים.

הנחת העבודה השבוע היתה שהסיכול מחויב המציאות גם במחיר מתקפת רקטות על הנגב. בחשבון הדם ה'קר', מספר הקורבנות בפיגוע עלול להיות גבוה יותר ממספר הקורבנות במתקפת רקטות. המציאות הוכיחה שהחשבון האכזרי הזה נכון. בפיגוע בקיץ נהרגו שמונה ישראלים, בהם לוחם הימ"מ פסקל אברהמי הי"ד ולוחם גולני סמ"ר משה נפתלי הי"ד, ו-30 נפצעו. במתקפת הרקטות, גם אחרי יותר מ-200 רקטות, היה לישראל רק פצוע קשה אחד, והשאר פצועים קל או נפגעי חרדה.

 טרור במימון איראני

ארגון 'ועדות ההתנגדות העממית' הוקם בראשית תשס"א, במקביל לפרוץ "האינתיפאדה השנייה". מדובר בארגון טרור המהווה כיום זרוע איראנית ברצועה, ופועל בתיאום ובמימון השלטון האיראני, בשיתוף פעולה עם חיזבאללה. גורמי מודיעין בישראל מעריכים שמדובר בארגון קטן יחסית אך בעל יכולות מבצעיות גבוהות.
עלותו של יירוט אחד של כיפת ברזל מתקרבת ל-50 אלף דולר. הטענה הנגדית היא שהמחיר הגבוה של עלות המערכת חוסך בכל זאת את המחירים הגבוהים של הפיצויים על נזקי הרקטות, שלא לדבר על הצלת חיי אדם

ב'ועדות ההתנגדות העממית' פועלים במכוון לביצוע פיגועים נגד ישראל דרך חצי האי-סיני ("ציר החי"ת"). ראשי הטרור ברצועה זיהו כבר לפני זמן רב את קשיי הממשל המצרי לאכוף חוק וסדר בחצי האי סיני, בייחוד לאחר הפלת משטר מובארק. ארגונים אלו גם מסתייעים בקיומה של תשתית סייענים נרחבת בקרב התושבים הבדואים בסיני. כך בוצע גם הפיגוע בגבול מצרים בקיץ שעבר.

קייסי עסק במסגרת תפקידו בקשרי המימון שבין חיזבאללה וארגוני הטרור ברצועת עזה. לפני ארבע שנים היה מעורב בפיגוע חדירה של מחבלים למסוף הדלקים בנחל עוז, אשר במהלכו נהרגו שני אזרחים ישראלים עובדי המסוף. הוא גם היה מעורב בירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי.

ההרוג השני בתקיפה ביום שישי שעבר, מחמוד חנאני, בן 43, היה ממשוחררי עיסקת שליט שגורש לעזה. בניגוד לקייסי שהוא עזתי במקורו, מוצאו של חנאני מהשומרון, מבית פוריק שממערב לשכם, ליד היישוב קדומים. חנאני היה פעיל פת"ח לשעבר שנעצר בשנת תשמ"ח, בתחילת האינתיפאדה הראשונה, ושוחרר לראשונה בשנת תשנ"ד בעקבות הסכמי אוסלו. אחרי ששוחרר חזר לסורו, והיה מעורב בפעילות טרור. לאחר פרוץ מלחמת אוסלו המכונה האינתיפאדה השנייה עסק בהכשרת מחבלים מתאבדים. במסגרת זו שיגר מחבל עם חגורות נפץ לביצוע פיגוע התאבדות בשטח ישראל. לאחר שאחד המחבלים שנתפסו דיווח עליו, נמלט חנאני לרצועת עזה דרך ירדן ומצרים. לאחרונה שימש כחבר ועדות ההתנגדות העממית וכסגנו של אחמד קייסי. בין היתר ניסה להעתיק את פעילות ועדות ההתנגדות מעזה ליהודה ושומרון.

למרות שהחיסול היה של מפקד ועדות ההתנגדות, הגורם הדומיננטי בירי הרקטות השבוע היה דווקא הג'יהאד האסלאמי, שלקח על עצמו את הפטרונות על הלחימה בצה"ל. ארגון החמאס, לכל אורך העימות, לא היה שותף לירי הרקטות, הגם שלא מנע מארגונים אחרים לירות. גורמים צבאיים אומרים שהרקטות לטווחים הארוכים והבינוניים שוגרו על ידי ארגון הג'יהאד האסלאמי בעוד הירי לטווחים הקצרים יותר בוצע על ידי 'ועדות ההתנגדות העממית'. רוב הרקטות, שנורו לטווחים ארוכים (סביב 40 ק"מ), היו רקטות 122 מ"מ (גראד משופר).

 צה"ל והשב"כ סוגרים מעגל

שתי הצלחות ישראליות מרשימות היו בסבב הנוכחי. בשיח הציבורי עסקו כולם בהצלחתה של כיפת ברזל, ופחות דובר על היירוטים הרבים שביצע צה"ל לעבר חוליות משגרי הרקטות. כבר בבוקר השבת שעברה, כשאך החל העימות, הצליח חיל האוויר לפגוע בשש חוליות מחבלים בצפון ובמרכז הרצועה שעסקו בהכנות אחרונות לביצוע ירי רקטות לשטח ישראל. ביום ראשון בבוקר חיסל כלי טיס של חיל האוויר בצפון רצועת עזה מחבל שעסק בהכנות אחרונות לשיגור רקטת גראד לעבר העיר אשדוד. אותו מחבל היה אחראי לירי שבוצע באותו בוקר לעבר אשדוד. במוצאי שבת הותקפו, ולדברי דובר צה"ל גם הושמדו, בורות בצפון רצועת עזה אשר מהם שוגרו רקטות לטווחים של כ-40 ק"מ. בהמשך הותקפו והושמדו חמישה אתרים לשיגור רקטות ברצועה. אור ליום שלישי, סמוך לשעה עשר בלילה, תקף כלי טיס של חיל האוויר חוליית מחבלים שעסקה בהכנות אחרונות לביצוע ירי רקטה לטווח בינוני בצפון רצועת עזה. מדובר בחוליה שהיתה אחראית לירי רקטות בתחילת השבוע. במקביל הותקפו עוד שני אתרי ירי רקטות בצפון הרצועה. באותו יום זוהתה גם חולייה אשר עסקה בשיגור רקטה לכיוון ישראל מאזור מיושב בצפון רצועת עזה. לאחר השיגור נצפו שני אנשים אשר הגיעו לנקודת השיגור וכלי טיס של חיל האוויר ביצע ירי לעברם. בצה"ל הסבירו כי כתוצאה מהירי נפגעו ככל הנראה אזרחים שאינם מעורבים בלחימה. כלי התקשורת הפלשתיניים דיווחו על אב ובתו שנהרגו.

הפגיעות הוכיחו את הצלחת שיטת 'סגירת המעגל' כפי שהיא מכונה בצה"ל: שיתוף הפעולה בין צה"ל והשב"כ, המביא ליכולת לזהות את החוליה בשטח, להעביר את המידע בזמן אמת לכלי הטיס התוקף, לאמת את המידע המודיעיני על מנת שלא ייפגעו חפים מפשע, לירות – ולפגוע, וכל זאת בסדרי זמן של עשרות שניות לכל היותר. על פי נתוני צה"ל, במהלך ימי ההסלמה תקף צה"ל 19 חוליות שיגור, כאשר 14 מהן נפגעו עוד לפני ששיגרו רקטות לעבר ישראל.

כבר מיום חמישי בערב, עוד לפני הסיכול, הפעיל חיל האוויר טיסות מודיעין מתמשכות בשמי הרצועה, טיסות המספקות תמונה מבצעית בזמן אמת. ביום שני, בתום היום הרביעי ללחימה, ספר הג'יהאד האסלאמי יותר מ-28 מאנשיו שנהרגו, בהם כמה פעילי שטח בולטים בתחום שיגור הרקטות, בלי שהצליח לגבות מנגד מחיר מישראל.

תקיפות אלו, גם אם לא עצרו את ירי הרקטות, גרמו לאובדן ביטחון בקרב משגרי הרקטות. מחבל שיוצא לשגר רקטה כבר לא משוכנע שיחזור הביתה בשלום. ככל הנראה היתה לכך השפעה על הסכמת הג'יהאד האסלאמי להפסקת האש.

לפלשתינים היו גם נפגעים מהירי של עצמם. ביום שני שוגרו שתי פצצות מרגמה לעבר מעבר כרם שלום. הפצצות נפלו בצידו הפלשתיני של המעבר ופגעו במשאיות שהעבירו סחורות מישראל לרצועה. הם גם פגעו ברכבו הפרטי של מנהל המעבר הפלשתיני. למרבה האבסורד, למרות הפגיעה המשיך המעבר בפעילות שגרתית של העברת סחורות מישראל לרצועת עזה.

 הקרדיט לעמיר פרץ

ההצלחה השנייה שהשבוע דובר בה רבות היתה הצלחת 'כיפת ברזל'. לפי נתוני צה"ל, המערכת יירטה 56 רקטות לטווח הבינוני, מתוך 71 שנורו לאזורים שעליהם היא מגנה. שיעורי היירוט היו יותר מ-75 אחוזים. כל הטילים שיורטו עמדו ליפול בשטח בנוי. אחד ההישגים של מערכת כיפת ברזל הוא המכ"ם שלה מתוצרת אלתא, חברת הבת של התעשייה האווירית. מערכת מכ"ם זו יודעת להבחין איזו רקטה מאיימת על אזור מיושב ואיזו תיפול בשטח פתוח. למעשה, רק בשני מקרים נכשלה 'כיפת הברזל' ביירוט בגלל תקלה טכנית, במקרה אחד כשרקטה פגעה בלב באר שבע ביום ראשון, ופגיעת הגראד באשדוד ביום שני.

ניסיון השבוע האחרון הוכיח את צדקת הטענה שעדיף להשקיע בכיפת ברזל, שעל פיתוחה החליט עמיר פרץ בהיותו שר ביטחון, במקום במקלטים ובמיגוניות. המקלט או המיגון נותנים מענה נקודתי. מי שנמצא במבנה - ממוגן, מי שברחוב - לא. כיפת ברזל, הגם שהיא יקרה יותר, נותנת הגנה לכולם.

כיום יש בידי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר שלוש סוללות כיפת ברזל מבצעיות. אחת מגנה על באר שבע, אחת על אשדוד ואחת על אשקלון. בתוך כחודש תצטרף למערך סוללה רביעית. סוללה חמישית תהיה מוכנה בתחילת שנת 2013. בתוכנית להשלים שבע סוללות עד לסוף 2014. עם זאת, לפי ההערכות, כדי לכסות את כל הארץ זקוקה ישראל לכ-13 סוללות. מעבר לכך, צריך גם כמות גדולה של טילי יירוט שיידרש הון כדי לייצר אותם. עלותו של יירוט אחד של כיפת ברזל מתקרבת ל-50 אלף דולר. הטענה הנגדית היא שהמחיר הגבוה של עלות המערכת חוסך בכל זאת את המחירים הגבוהים של הפיצויים על נזקי הרקטות, שלא לדבר על הצלת חיי אדם.

בחיל האוויר לא אהבו בהתחלה את כיפת ברזל. חיל האוויר הישראלי הוא החיל היחיד בצה"ל שעדיין אמון על תפישת "ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה". אלא שהשבוע זוהו מאמצים של ארגוני הטרור ברצועה לפגוע בבסיסי החיל בדרום. בצה"ל אומרים שבמקרה של מלחמה שבה יותקפו גם בסיסי חיל האוויר, יוצבו הסוללות קודם כל להגן על הבסיסים, לפני שיוצבו להגנה על ריכוזי אוכלוסייה.

בצה"ל אומרים גם שאחוז היירוטים הגבוה של המערכת עשוי להגביר את העניין של מדינות אחרות בה. נציגי כמה צבאות זרים כבר בחנו את המערכת בחודשים האחרונים ועוד כמה ביקורים צפויים בתקופה הקרובה כדי לבחון אותה. איטליה, למשל, התחייבה לקנות את המערכת בתמורה לקניית מטוס האימון האיטלקי בידי חיל האוויר.

בנושא אחד, כך נדמה, אין מחלוקת: סבב האלימות השבוע לא היה האחרון. הוא רק אחד מסבבי הלחימה הבלתי נפסקת עם ארגוני הטרור ברצועה, שלא ייפסקו כל עוד צה"ל לא ישיג הכרעה חד-משמעית.