בשבע 485:חדשות

תושבי ניצן: אנחנו שואלים "למה" ולאיש אין תשובה

רבקי גולדפינגר , כ"א באדר תשע"ב

ירי הטילים השבוע אמנם לא גבה קורבנות בנפש, אולם פגע ושיבש את שגרת חייהם של מיליון בני אדם בישראל. מאתיים אלף תלמידים הסתגרו בבתיהם ומבוגרים רבים נאלצו להיעדר מעבודתם. הדי הפיצוצים והאזעקות העולות ויורדות נשמעו שוב ושוב ויצרו חרדה בקרב רבים. הורים לילדים קטנים תיארו מצוקות שהתעוררו אצל ילדיהם בעקבות המתיחות הביטחונית. תופעות של ילדים שחזרו להרטיב במיטתם, ילדים שסירבו לצאת מהמרחב המוגן במשך ימים שלמים, ילדים שהחלו לגמגם ועוד התגלו באזורים המופגזים. ביום ד', לאחר חמישה ימים של לחימה, התחדשו הלימודים בבתי הספר ובגנים בדרום, ויותר מ-200 אלף תלמידים שבו לחבוש את ספסל הלימודים, לפחות עד סבב ההסלמה הבא.

גם מפוני גוש קטיף המתגוררים באתר הקראווילות בניצן נמצאים בטווח הטילים המשוגרים מרצועת עזה. ביתם הזמני אשר עשוי מחומר קל איננו מסוגל להוות הגנה, ובשל כך בכל עשרות ההתראות לירי שהיו במהלך השבוע האחרון, נאלצו התושבים לרוץ במהירות יחד עם כל בני משפחותיהם אל תוך מיגוניות מאולתרות שהוצבו ברחבי יישובם. יצוין כי המרחבים המוגנים העומדים לרשות המגורשים באתר הן ה'ביוביות', אותם צינורות בטון שהונחו במקום באופן ארעי לצורך הגנה.

התושבים במקום הביעו השבוע את מורת רוחם מהמציאות הביטחונית באזור. "המצב שאנחנו מסתתרים בתוך צינור של ביוב מחשש מטילים שיורים מחבלים מעזה הוא לא נתפש", אומרת אחת התושבות ל'בשבע'. "כשיצאנו מהגוש, הובטח לכולם קבל עם ועדה שאם יירו מעזה אפילו טיל אחד, ניכנס בהם בכל הכוח. והנה אנחנו כיום במציאות שבאר שבע, אשקלון ואשדוד מופגזות במאות טילים ולא נעשה דבר", היא מלינה.

בעקבות ההסלמה שיגרו התושבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכתב ובו הם דורשים להגיב לירי המסיבי מרצועת עזה בתשובה ברורה של חזרה לאדמה שממנה נעקרו לפני למעלה משש שנים. המכתב שנכתב בידי אביאל טוקר (39), תושב נצר חזני לשעבר, הובע "בשם רבים מחלוצי גוש קטיף ובני הדור השני".

"מכתבי זה נשלח אליך לאחר שבת סוערת בה מצאנו את עצמנו מעירים שוב ושוב את ילדינו הרכים ורצים עימם ל'ביוביות', צינורות הבטון שהונחו באתר הקראווילות כאמצעי מיגון", כתב טוקר לרה"מ. "כיום, כשטילי האויב מגיעים כבר לאשדוד ובאר שבע, ברור לכל כי היציאה מחבל עזה היתה טעות ביטחונית גסה ומאז מדינת ישראל ממגנת את אזרחיה לדעת. ואנו שבויים בחסדיהם של אויבנו. במשך כל חיינו בגוש קטיף האמנו כי חלק מתפקידנו הוא להגן על מדינת ישראל ואזרחיה וכי חיינו במקום הם שליחות אמיתית", כותב טוקר ומבקש: "מתוך אהבה גדולה ואחריות לעם ישראל ולארץ ישראל אנו מציעים ומבקשים לשוב אל אדמת חבל עזה, להקים את היישובים מחדש, לאפשר לצבא ההגנה לישראל לשלוט שוב במקומות החשובים ולהשיב את הביטחון לתושבי מדינת ישראל".

עוד כתב טוקר, חקלאי, אב לשישה ותושב אתר הקראווילות עין צורים: "אנו מתחייבים כי נלך חלוצים לפני המחנה ונקים מחדש את החורבות. אנו נעמוד בחזית ונסייע ככל יכולתנו בהגנה על תושבי ישראל וחיילי צה"ל". בשיחה עם 'בשבע' מביע טוקר את אמונתו השלמה כי בעתיד, עוד יזכו לחזור ולבנות שוב את הבתים שעזבו מאחור: "זהו הפתרון היחיד ומתישהו זה יקרה, אין ברירה אחרת". טוקר מספר כי התגובות למכתב לא איחרו לבוא: "קיבלתי תגובות ממגורשים, מחיילים וסתם מעמך ישראל שמודאגים מהמצב. אנחנו כמעט מתאפקים לא להגיד 'אמרנו לכם'. על המיגוניות נכתב גרפיטי - 'למה?' וזו לצערי, שאלה שאין עליה תשובה".

אתה לא חושש שבחזרה לעזה תהיו בשר תותחים לצורך הגנה על שאר אזרחי המדינה?

"אנחנו מאמינים. זו מלחמה על ארץ ישראל ואם זה התפקיד שלנו להיות שם אנחנו נעשה זאת באהבה", אומר טוקר.

 

 

מבוכה בבית היהודי: האם המפקד על סף פיצוץ?

שלמה פיוטרקובסקי

ביום ראשון הקרוב תתכנס "ועדת המיפקד" של הבית היהודי, בראשותו של הרב דניאל טרופר, על מנת לדון בהחלטות הוועדה המתמדת של המפד"ל, אשר מבקשות לשנות את החלטות ועדת המיפקד. הוועדה מתכנסת לישיבה אשר הוגדרה ישיבת חירום, זאת לאחר שכמה מחברי ועדת המפקד מאיימים לפרוש מהוועדה ומהמהלך כולו אם מוסדות המפד"ל לא יתחייבו לאשר את החלטות ועדת המיפקד כפי שהן.

ביום ראשון השבוע כונסה הוועדה המתמדת של המפד"ל, אחד מגופי מנגנון המפלגה אשר לכאורה היה אמור להוות צינור להעברת החלטות ועדת המיפקד להחלטת מרכז המפד"ל. ערב הכינוס, כאשר התברר לשר פרופ' דניאל הרשקוביץ וליו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ אורי אורבך, כי הוועדה המתמדת מתכוונת לדון בהמלצות ועדת המפקד לגופן ואולי אפילו לשנותן, הם פנו ליו"ר ועדת המיפקד, הרב דניאל טרופר, בדרישה לפעול לקבלת החלטות ועדת המיפקד כפי שהן.

בסיומה של ישיבת הוועדה המתמדת התברר כי חבריה אכן עשו שינויים בהמלצות ועדת המפקד, ובין השאר קבעו כי הבחירות ליו"ר והבחירות לחברי הכנסת ייערכו בשני מועדים נפרדים למרות שהוועדה בראשות הרב טרופר המליצה על בחירות במועד אחד.

בשיחה עם 'בשבע' מסביר ח"כ אורי אורבך, יו"ר הסיעה, כי התנגדותו לשינוי החלטות ועדת המיפקד אינה קשורה לשינויים עצמם אלא לדרך שבה התקבלו. "הגוף המוסכם על כולנו כגוף אשר ינהל את המפקד ואת הפריימריז שיבואו בעקבותיו הוא ועדת המיפקד ולא מוסדות המפד"ל. אורלב, אשר במהלך כל התקופה בכלל התנגד לפריימריז לבחירת הח"כים, מנסה עכשיו להשתלט בעזרת המוסדות על כל מהלך המיפקד והבחירות המקדימות, במטרה להמשיך את דרך ההתנהלות הזו שהמאיסה את המפלגה על ציבורים כל כך רחבים. השאלה אם הפריימריז יתקיימו במועד אחד או בשני מועדים היא לא כל כך חשובה, למרות המחשבה של כמה חברים שהיא טובה לפלוני או לאלמוני. השאלה החשובה באמת היא מי מנהל את העסק והאם גם על מהלך המיפקד הרחב והפריימריז ישתלטו אותם גורמים שהביאו את המפד"ל למקום שבו היא נמצאת היום".

אורבך מזכיר כי אותם גורמים אשר מכשילים כעת את מהלך המיפקד והפריימריז, הם גם אלו שמקשים על מאמצי האיחוד בין המפד"ל לאיחוד הלאומי, "בסוף מה שעלול לקרות הוא שאנו נמאס בכל התככנות הזו, נדלג מעל המוסדות ומעל מי שמנסה לחבל בכל מהלך. אני עדיין מקווה שכולם יתעשתו. ועדת המיפקד תתכנס ביום ראשון ואני מקווה שהיא תבהיר את עמדתה לכולם".

גורמים במפד"ל מסרו כי "השבוע התקבלה החלטה היסטורית שלראשונה ייערך פריימריז בקרב מתפקדי הציונות הדתית לראשות המפלגה ולחברי הכנסת. ההחלטה גם אישרה שריון ראשון לאישה ולצעיר במקומות ריאליים. אנו בטוחים כי מתפקדי הציונות הדתית יידעו לבחור את הטובים ביותר להנהגת התנועה ולחבריה לכנסת. מומלץ לאלה שמעוניינים להיבחר שיתעסקו בהישגיהם בשנים האחרונות במקום לנסות להטיל רפש ולשון הרע באחרים". במפד"ל מסרו עוד כי הם מאמינים שמיד לאחר שייצא המפקד והפריימריז לדרך, "אלה שמאשימים היום יתנצלו על דבריהם ויבואו לבקש סליחה".

ח"כ אורלב סירב להגיב.

 

מבזקים

ראש מועצת אלפי מנשה ואחד האישים המרכזיים בהתיישבות ביו"ש, חסדאי אליעזר, הלך לעולמו ביום שני בשעות הצהריים, לאחר שחלה במחלה קשה. אליעזר, בן 57, איש ההתיישבות החילונית ביהודה ושומרון וראש מועצת אלפי מנשה במשך שנים ארוכות, נחשב לדמות כריזמטית ובולטת אשר הצעידה את היישוב להישגים גדולים.

 

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) תקף בכנסת את ארגון השמאל היהודי-אמריקני 'ג'יי סטריט' אשר גינה את פעולות צה"ל בעזה. "הודעתם האנטי ישראלית והאנטי מוסרית של הג'יי סטריט - ראוי שתהווה תמרור אזהרה לפוליטיקאים ולאנשי ציבור מהשמאל הישראלי".

 

לאחר שנים רבות של מאמצים ופניות מטעמה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת, נחתם באחרונה צו אלוף בחתימת מפקד כוחות צה"ל באזור יהודה ושומרון שיאפשר למדינה לתמוך במוזיאונים באיו"ש אשר עומדים בקריטריונים לתמיכה הקבועים בחוק. עד כה המדינה לא היתה יכולה להעביר תמיכה למוזיאונים באיו"ש, כיוון שהחוק הישראלי אינו חל באזור.

 

שר החינוך גדעון סער החליט לקבוע תהליך של הכרה (אקרדיטציה) במקצועות שבהם נבחנות בנות חרדיות ב'מבחני סאלד' המתקיימים בחינוך החרדי (בנות), לפיו יוכרו המבחנים כשווי ערך לבחינות הבגרות לפי מפתח שנקבע. ההחלטה התקבלה בעקבות המלצת ועדה מקצועית בראשות מנכ"לית המשרד.

 

חברת הכנסת ציפי לבני מבקשת לדחות את המשך המשפט בקובלנה שהוגשה נגדה באשמת דיבה ולשון הרע עד לאחר הפריימריז, וזאת בכדי שלא לפגוע בסיכויי ההתמודדות שלה על כהונת יו"ר 'קדימה'. נזכיר כי נגד לבני, מנכ"ל המפלגה ודובר המפלגה הוגשה קובלנת דיבה ולשון הרע מרואה החשבון איציק חדד, לשעבר גזבר 'קדימה'.