בשבע 485:שאלת השבוע

האם על המתנחלים להיענות לאלוף פיקוד מרכז היוצא שקרא להוקיע את 'נוער הגבעות'?

ירעם נתניהו , כ"א באדר תשע"ב

להציב גבולות

ד"ר צבי מוזס

מנהל מכון שילה, שירות ייעוץ לציבור הדתי

הקריאה של אלוף הפיקוד היא בכיוון הנכון, ומותאמת לרצונם של רוב תושבי יש"ע להשתייך למסגרת הממלכתית של מדינת ישראל ולקבל עליהם את חוקיה, חובותיה וזכויותיה האזרחיות.

תהיה אשר תהיה ההשקפה האידאולוגית הרוחנית לגבי תפקידה ומעמדה ההיסטורי של מדינת ישראל, יש לקבל ולאמץ עמדה בסיסית זו, כי בלעדיה "איש את רעהו חיים בלעו". אך יש להסתייג מהלשון של הוקעה וההכללה של נוער הגבעות. העמדה הערכית הנכונה היא לגנות, ולא רק לגנות, אלא גם לפעול נגד התנהגויות אלימות, לגופה של התנהגות ופעילות, ולא לגופה של קבוצה כזו או אחרת.

'נוער הגבעות' היא תווית תקשורתית של קבוצה אשר איננה מאורגנת ואיננה מזדהה ומזוהה, ולא נכון יהיה להכליל ולהטיל בה דופי. על ההתיישבות לסמן לעצמה ולתושביה כללי התמודדות, התנהגות והתנגדות לפעולות הפוגעות בהתיישבות, ולדרוש מכל התושבים, מילדים ונוער ועד למבוגרים, לקבל כללים אלו לטובת המאבק. המטרה איננה רק הישרדות, אלא גם גדילה והתפתחות.

בדומה להדרכת הורים אשר מטרתה לחזק את הסמכות ההורית והצבת הגבולות, הלשון צריכה להיות מנוסחת באופן חיובי, תוך הסתייגות מפורטת ממה שלא נכון לעשות, והצגת דרכי התמודדות והתנגדות מוסכמות ומותאמות למגבלות החוק.

יש להציב רף מוסרי וערכי גבוה, ולומר ולפעול נגד פעולות פגע של 'תג מחיר' בפלשתינים, וכנגד פגיעה בחיילי צה"ל וברכושו. לאו חד משמעי ולא גמגום ולשון מסתייגת.

והעיקר, לאמץ גישה חינוכית וטיפולית ראויה בנוער המורד, ולתעל את האנרגיות החיוביות הגלומות בנוער לאפיקים חיוביים.

 

בלי סטריאוטיפים

סא"ל (מיל') עודד רביבי

ראש מועצת אפרת

המתנחלים אינם מחלקת גינוי, ונוער הגבעות אינו קבוצה מגונה. כל הדיבור הכוללני והסטריאוטיפי הזה לא מקובל עלי. אמנם אני לא מכיר את נערי הגבעות, אך אני משוכנע שלא מדובר בקבוצה הומוגנית בעלת קודים זהים ודפוסי התנהגות דומים, אלא בקבוצה מורכבת בעלת מכנה משותף של אהבת הארץ.

באופן כללי מדובר בנוער איכותי וחלוצי שרוצה ליישב את ארץ ישראל ועלינו להיות גאים בו. ההוקעה צריכה להתייחס למעשים פרועים, להתנהגויות בלתי חוקיות ולהתרת רסן, בין שהם באים מנערי הגבעות ובין שהם באים מתושבי יישובים מבוגרים כצעירים שרוצים לייצר כאוס שייאלץ את מערכת הביטחון להתאים עצמה למאווייהם. אני חושב שמדובר במיעוט שולי מבחינה מספרית, אך בלתי מבוטל מבחינת נזקו התדמיתי להתיישבות.

כל ניסיונו של אותו מיעוט לייצר מציאות בלתי נסבלת תוך עימות מתמיד, ישיר ועקיף, עם צה"ל ומערכת הביטחון נועד לכישלון. אין לנו צה"ל אחר ואין לנו עם אחר. ומי שמנסה לפגוע בחיילי צה"ל או באוכלוסיות ערביות חפות מפשע צריך להיענש. אסור לנו לאפשר יצירת אנרכיה.

גם אני כועס פעמים רבות על צווי הריסה מיותרים ומקוממים, על הקפאת בנייה חסרת פשר, על אי מיגורו של הטרור הערבי, ועל התנהגות שרירותית של משרד הביטחון נגד ההתיישבות היהודית. אבל ברור לי שהמאבק חייב להישמר במסגרת כללי המשחק המקובלים.

זה יותר קשה, יותר מסובך אבל יותר בטוח. מאוד קל לשבור את הכלים, הרבה יותר קשה לאחות אותם. על כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות לשמירה על מרקם החיים ביהודה ושומרון, ובכלל זה נטרולם של גורמי קיצון חסרי אחריות המחבלים במפעל ההתיישבות שאין עליהם לא מורא החוק, לא מורא החברה וכנראה גם לא מורא שמיים.

 

החלוצים האמיתיים

מאיר ברטלר

????

הנוער בגבעות יהודה ושומרון הוא הנוער האיכותי והערכי ביותר שיש במדינה. בזמן שהאלוף מזרחי יטוס ללימודים באמריקה, ישתחרר וילך לעשות לביתו, ימשיכו הנערים והנערות במלאכת הקודש של פיתוח ההתיישבות.

ברור וטבעי שהאלוף מזרחי מוצא את עצמו בעימות עם נוער הגבעות. הלא הנוער הזה בדיוק הוא שעמד איתן כחומה בצורה בכל פעם שכבוד האלוף, שאמור לעסוק בהגנה על המתיישבים, קיבל משימות גירוש וחורבן של יהודים ביו"ש.

מה שמצער הוא החופש שמרגיש האלוף לקרוא קריאה חצופה שכזאת. אני יכול רק להניח, בצער, שללא ריקודי ה'מה יפית' של נציגי אסכולת מועצת יש"ע שלעיתים אט אט מוכנים לוותר על חזון ארץ ישראל השלמה תמורת נזיד עדשים בדמות גושי התיישבות והסכמי העתקה משופרים, וללא חלשי הרוח והאופי מתוכנו אשר אצים רצים ורוצים בחוסר יושר תוך הכללה והכפשה קולקטיבית להוקיע ולגנות את החלוצים בגבעות - ללא הם, לא היה מעז האלוף מזרחי לקרוא להוקיע בדיוק את אלה אשר ממשיכים את החזון, במאחזים ובמרחבים ובכל מקום ביהודה ושומרון. נערים אלו אשר יש להם האומץ הרוחני של אברהם יאיר ואת האומץ המעשי של מרדכי אנילביץ', טרומפלדור ואחרים. נערות אלו שיש להן את הגבורה של רחל ינאית בן צבי ואת האומץ המעשי של חנה סנש הן הערובה המרכזית להרחבתו ולחיזוקו של מפעל ההתיישבות.

אוהבי הארץ לא רק שלא צריכים להוקיע את הנוער בגבעות, אלא להפך – צריכים הם להרים על נס את פועלם כעמוד אש לפני המחנה, ולקרוא לבני נוער רבים ואחרים להצטרף אל החלוצים ולהמשיך בעוז במשימה הלאומית של בניין הארץ.

 

 

תשובות הגולשים:

תגובה טבעית

מי שמרביצים לו בלי סיבה והוא מחזיר, לא צריך לחנך אותו שלא יחזיר. אם יפסיקו לפנות יישובים, אז הם יפסיקו לעשות פעילויות פרובוקטיביות. נראה לי שכל הפעילויות הפרובוקטיביות של נוער הגבעות היו קשורות באופן ישיר לפינוי יישובים ולאפליה באכיפת החוק בנוגע לבנייה בלתי חוקית.

אורי שראל, מעלה מכמש

 

סימפטום לעיוות

תפקיד הצבא להגן על התושבים. לא לחנך, לא ללמד, לא להטיף מוסר. לקבל פקודות שתכליתן הגנה על התושבים, ולבצע. לא רק שהצבא לא ממלא את תפקידו נאמנה, הוא עסוק יום ולילה בפעולות שאינן לרווחת התושבים שעליהם הוא אמור להגן - ולא באויב! הדרגה הגבוהה ביותר בצבא היא אזרח. יש להזכיר זאת לאלוף הנכבד. את דעתו כאזרח הוא יוכל להביע לאחר שישתחרר.

משה יונתן, בלגיה 

 

להוקיע את המיעוט הקיצוני

צודק אלוף הפיקוד באומרו כי עלינו להוקיע את המיעוט הקיצוני מתוכנו. אלה גורמים נזק בל יתואר וחילול השם עצום להתיישבות כולה.

אין שום היתר לעשות פרעות ונזקים. לא סוד הוא כי מיעוט זה הוא נטע זר בתוכנו. רבים מאלה המתקראים "נוער הגבעות" רחוקים מאוד מתורה ומצוות, נוטלים סמים מזלזלים בחוק ונהיים לאנרכיסטים חסרי אלוקים. מאידך, עלינו להיזהר מאוד מכך שנוער תמים ייכנס להגדרה זו.

הנה כי כן, עלינו להוקיע את הקיצוניים מתוכם ולשבח את יתר הנוער הדבק בארצנו ובערי אלוקינו!

חנה דביר, ירושלים