בשבע 485:שטח מגזרי

תלמידי תיכונים דתיים מתכוננים לגיוס לצה"ל בליווי מדריכי

רבקי גולדפינגר , כ"א באדר תשע"ב

ילדי הדרום התארחו ביישובי גוש עציון

בעקבות המצב הביטחוני השבוע באזור הדרום, אירחה מועצת גוש עציון ביום שני עשרות ילדים מהמועצה האזורית שפיר ליום חוויתי ומרגיע.

כחמישים ילדים מהמועצה האזורית שפיר הגיעו לגוש עציון ונהנו מטורנירים של כדורגל וכדורסל, שעות בריכה, חוג זומבה, הקרנת סרט באולם קולנוע וסיורים במעיינות הגוש. הילדים ביקרו בחוות ארץ האיילים, בה גלשו באומגה הארוכה ביותר בארץ וטיפסו על קיר טיפוס. כמו כן ביקרו בחיזיון האור קולי בכפר עציון, בו גילו להפתעתם כי היישובים עין צורים ומשואות יצחק אשר באזור מגוריהם היו בעבר חלק מגוש עציון.

ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל, אשר יזם את הביקור, שמח על האפשרות לסייע ולתרום לילדי ישראל בימים הלא פשוטים שהם עוברים: "כאשר שמענו בחדשות על המתיחות הרבה באזור הדרום, שמחנו שיכולנו להעניק יום של שקט ורוגע לילדי מועצת שפיר. אנחנו מקווים כי הם חוו יום רגוע וחוויתי באזורנו, ושנזכה לארח אותם שוב גם בימים טובים יותר".

מאות משפחות חדשות מצטרפות לגרעינים התורניים ברחבי הארץ

בימים אלו נפתח מערך לגיוס וקליטת משפחות ב-15 גרעינים תורניים חדשים, וכן בקרב למעלה מ-40 הגרעינים הוותיקים אשר פותחים את שעריהם לקהלים חדשים. המערך מטעם ארגון 'קרן קהילות', נועד לפתח את הקהילות הוותיקות וכן לבסס את הגרעינים החדשים אשר נוסדו בחודשים האחרונים.

את הגרעינים החדשים ניתן למצוא בכל רחבי הארץ: אזור, אשדוד, גבעתיים, חצור, טירת הכרמל, יבנה, כפר סבא, לוד, מבשרת ציון, פרדס חנה ועוד. בחצור ובמגדל העמק הקהילות מורכבות מבני המקום שהחליטו לשוב לעריהם כדי לחזקן. באשדוד קם הגרעין החדש מתוך רצון לאחד את הקהילה הדתית-לאומית סביב העשייה בעיר.

מעבר לקהילות החדשות, גרעינים ותיקים כמו לוד, אופקים וערד, החלו בגיוס משפחות חדשות מתוך מהלך שנועד להעצים את פעילותם. כבר בקיץ הקרוב צפויות להצטרף למפעל הגרעינים התורניים מאות משפחות חדשות, כאשר המוקד הגדול ביותר נמצא בעיר לוד, אליה יצטרפו בחודשים הקרובים כ-150 משפחות. שי תובל, מנכ"ל 'קרן קהילות', קורא למשפחות נוספות להצטרף לאחד מעשרות הגרעינים התורניים והחברתיים בארץ: "הגרעינים מהווים רוח חדשה של עשייה, ואנו קוראים לכל משפחה שמעוניינת בכך להצטרף אלינו למען קירוב לבבות והעצמת החברה בישראל".

גיוס מרץ: מחזורים שלמים מישיבות הסדר התגייסו לשירות קרבי

השבוע נערך גיוס בני ישיבות ההסדר לצה"ל במסגרת גיוס מרץ. כ-750 תלמידים מישיבות ההסדר ברחבי הארץ החלו את שירותם הצבאי, כאשר 78.6 אחוזים מתוכם ישמשו בתפקידים קרביים.

חתן פרס ישראל וראש ישיבת ההסדר אור עציון הרב חיים דרוקמן, הגיע השבוע (ב') לבקו"ם כדי לחזק את התלמידים הרבים לקראת גיוסם לצה"ל. יחד עימו הגיע ללוות את התלמידים סמנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, אליעזר (לייזו) דויטש.

לפני שהחלו המתגייסים הנרגשים את מערך החיול בירכם הרב דרוקמן בחום ואמר: "זו זכות גדולה לשרת בצה"ל ולהיות שותפים בביטחון של עם ישראל בארצו. תלמידי ישיבות ההסדר עושים את הדבר מתוך מוטיבציה עמוקה, ראש גדול ומתוך הכרה שזו מצווה מהתורה". בסיום דבריו בירך הרב את התלמידים בברכת 'צאתכם לשלום'.

איתן עוזרי, מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, מדגיש כי המחזור הנוכחי מתאפיין במוטיבציה גבוהה לשירות קרבי בצה"ל, וכי יש ישיבות בהן כל המחזור מתגייס לשירות קרבי: ישיבת נווה דקלים שבאשדוד, דרכה מתגייסים כ-32 תלמידים, כולם לתפקידים קרביים; ישיבת עכו, דרכה משתלבים בתפקידים קרביים כ-36 מתגייסים, וישיבת ההסדר במצפה רמון.

בגיוס הנוכחי ישתלבו כ-70 תלמידים בחטיבת הצנחנים, 80 בגולני ו-80 בגבעתי. כמו כן, 40 תלמידים מתגייסים לנח"ל, 70 לכפיר, 40 לאיסוף קרבי, 25 להנדסה, 80 לתותחנים, 100 לשריון וכן עשרות לרבנות ולתפקידים שאינם קרביים בחיל החינוך ובמודיעין. עוזרי מוסיף ומציין כי במחזור האמור נפתחו שני תפקידים חדשים עבור בני ישיבות ההסדר: מכשור בחיל הים וביטחון מידע בחיל המודיעין.

שר החינוך: גם בתי ספר ממלכתיים ילמדו פרקי אבות

ביום שני השבוע נפתחו במוסדות החינוך הדתי ברחבי הארץ אירועי 'שבוע החמ"ד', אשר במסגרתו נערכו באזורים שונים בארץ שבעה חידונים מחוזיים על פרקי אבות. החידונים האזוריים התקיימו לאחר שבחצי השנה האחרונה כ-7,000 תלמידים בחמ"ד עמלו ושיננו משניות ממסכת אבות, שלוו בפירוש ייחודי אשר נכתב במיוחד לצורך החידון על ידי הרב צבי שינובר, מנהל המכון הפדגוגי 'מופת'. בספר משולב תיאור תולדותיהם ומעשיהם של חכמי המשנה.

במהלך חודש שבט התקיימו חידונים בית ספריים, ובסופם כ-250 תלמידים העפילו אל החידונים המחוזיים, שהתקיימו כאמור השבוע. לשלב הסופי של החידון הארצי הגיעו 23 מועמדים. בין המועמדים המצטיינים היתה לראשונה גם תלמידה בת העדה האתיופית, אשר גילתה בקיאות וידע רב. החידון הארצי עומד להתקיים בחודש סיוון בהשתתפות שר החינוך גדעון סער, ראש מינהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ והרב ד"ר יצחק קראוס, נשיא מכללת הרצוג באלון שבות, אשר פורשת את חסותה האקדמית על תכני החידון.

שר החינוך, שנחשף לחידון ולתכניו בחידון החמ"ד שנערך בשנה שעברה, הביע התעניינות בנושא ואף החליט כי השנה ייערך החידון גם לתלמידי החינוך הממלכתי. התלמידים ילמדו מספר ההכנה שחולק גם לתלמידי הממ"ד, וייבחנו עליו. כרגע מדובר בתוכנית פיילוט שתתקיים בחמש מאות בתי ספר ממלכתיים. הבחינה המקוונת הראשונה לתלמידים החילונים נערכה השבוע.

על התחושה הכללית המרוממת שליוותה את החידון העיב השבוע המצב הביטחוני בדרום, שבעטיו נדחה החידון המחוזי הדרומי שאמור היה להתקיים בבאר שבע.

סקר 'אמונה': רוב הנשים סבורות ששמירת מצוות תורמת ליציבות התא המשפחתי

לרגל יום האישה הבינלאומי ערכה תנועת האישה הדתית-לאומית 'אמונה' סקר בקרב נשים מן המגזר היהודי, במגמה לבחון את עמדותיהן בנושאים הקשורים לנישואין, חלוקת תפקידים במשפחה, טהרה, חינוך, אמונה ועוד. הסקר בוצע על ידי מכון המחקר 'מאגר מוחות' בניהולו של פרופ' יצחק כ"ץ, והוא עורך השוואה בין נשים משלושה מגזרי אוכלוסייה: חילוניות ומסורתיות, דתיות-לאומיות וחרדיות.

להלן חלק מן הממצאים: בנוגע לגיל הנישואין המועדף, 61 אחוזים סבורות כי קיים גיל 'נכון' עבור האישה להינשא. המשיבות החרדיות מצביעות על 22 כגיל הנמוך ביותר הנכון כדי להינשא, הדתיות-לאומיות חושבות שגיל 24 הוא הנכון ביותר לנישואין, ואילו החילוניות מגדירות את גיל הנישואין האידיאלי כ-26.

נתון מעניין נוסף מלמד כי רוב מוחלט מקרב הנשאלות סבורות כי אמונה דתית וחיים על פי המסורת הדתית תורמים, לאורך זמן, ליציבות התא המשפחתי. עמדה זאת דומיננטית בשלושת המגזרים: 100 אחוזים מהדתיות-לאומיות חושבות כך, 94 אחוזים מהחרדיות ואף 55 אחוזים מהמשיבות החילוניות.

יו"ר 'אמונה', ליאורה מינקה, הציגה השבוע (ב') בכנסת את עיקרי הסקר בכינוס מיוחד מטעם תנועת האישה הדתית-לאומית לרגל יום האישה הבינלאומי. מינקה הציגה עוד מתוצאות הסקר, לפיהן בשעת מצוקה מוצאות הנשים את התמיכה והחיזוק, לפני הכל, בתוך המשפחה, אצל בן זוגן והוריהן.

תלמידי תיכונים דתיים מתכוננים לגיוס לצה"ל בליווי מדריכי 'ידידים'

במסגרת הפעילות השנתית של ארגון 'ידידים' בתיכונים הדתיים, החלו השבוע התלמידים לעבור ימי גיבוש והכנה לצה"ל. ימים אלו הם במתכונת גיבוש צבאי, ומתקיימים ביערות קק"ל השונים ברחבי הארץ. התלמידים עוברים בימים אלה משימות מאתגרות, כגון הסוואה, ניווט, חציית שדה מוקשים, זחילה ואימון ירי עם רובי פינטבול. בנוסף לכך, עוסקים התלמידים בערכים כמו אחריות, דבקות במשימה, רעות ועוד. את הימים הללו מעבירים מדריכים מטעם הארגון, בוגרי סיירות בצה"ל שעוברים הכשרה מיוחדת לטובת פעילות זו. כמו כן, תלמידי 'ידידים' נפגשים לשיחה ומפגש אישי עם קציני צה"ל מהיחידות השונות.

התלמידים הנוטלים חלק בפעילות זו הם חניכים בתוכנית 'מעגלי אחריות', תוכנית הכוונה למסגרות קדם צבאיות ולשירות משמעותי בצה"ל. התוכנית פועלת בתיכונים דתיים ובכפרי נוער ברחבי הארץ, ומונה קרוב ל-1,300 תלמידים בכיתות י"א-י"ב מכל הארץ.

לומדים על אחריות ודבקות במשימה

מבזקים:

מבצע החסד השנתי של חברי גרעין אומץ עכו לכבוד חג הפסח

בגרעין 'אומץ' בעכו משלימים בימים אלו את ההכנות למבצע החסד הגדול לפסח. חברי הארגון, בשיתוף עשרות מתנדבים, תלמידים, חיילים ותושבים, יאספו ויחלקו בערב הפסח כ-1,000 סלי מזון למשפחות נזקקות, לחולים ולקשישים תושבי העיר.

קמפוס הנשים של מכללת הרצוג במגדל עוז מתרחב

אגף חדש נחנך השבוע בקמפוס מגדל עוז של מכללת הרצוג-גוש עציון. הרב ד"ר יהושע רייס הכריז כי בסמוך למבנה הכיתות החדש תסתיים בקרוב הקמתו של מבנה נוסף, אשר עתיד לקלוט את התינוקות הרבים שיתלוו לקמפוס יחד עם אמותיהם בשנת הלימודים הבאה.

נוער בית אל מצטיין באליפות השחמט לנוער

בשבוע שעבר נערכה באלקנה אליפות השחמט ה-11 של יהודה ושומרון בקרב למעלה מ- 100 משתתפים בגילאים שונים. במהלך התחרות המאתגרת בלטו במיוחד ילדי היישוב בית אל, אשר גרפו את מירב הפרסים והתארים: תשעה נציגי בית אל השתתפו בשלוש תחרויות וגרפו שישה מתוך תשעה הגביעים שחולקו.