בשבע 486: בשביל שלה

אודהליה ברלין משיקה דיסק חדש ומשתפת זמרות אורחות, הורים ואחים, יחד עם תזמורת נשית מוצלחת במופע מלא אנרגיה

עפרה לקס , כ"ח באדר תשע"ב

ההגדרה הטובה ביותר למה שהתרחש על הבמה של 'הצוללת הצהובה' ביום שני שעבר היא 'פיצוץ'. אנרגיה עצומה שעוברת בכלים של מוזיקה עשירה ומילים מיוחדות, פלוס אווירת השקה שמורכבת מהתרגשות ואהדה של משפחה וחברות. ומלמעלה אודהליה, שהביאה את כל אלה למקום אחד והראתה שהיא לא רק מוזיקאית, אלא גם פרפורמרית מצוינת.

ראשית, הדיסק. אודהליה כתבה חומרים (מילים ולחן) וכדי לעבד אותם לקחה גבר, חילוני ותל אביבי, כל מה שהפוך ממנה (כהגדרתה), והשילוב הזה יצא מצוין. שירי הדיסק מלודיים, מגוונים ומדוייקים, ברמה של ליגה לאומית, לא פחות.

מרבית שירי האלבום עוסקים בחיפוש. אחרי מה? אחרי האלוקות, האני הפנימי, שידוך, בריאות... במילה אחת: ישועה. לצד אלה יש שיר רוק פרוע על משחק מחשב ('תן לי לעבור שלב'), 'כוכבי בוקר' מרגש שמבוצע יחד עם אתי אנקרי ומיקה קרני, שיר שבת אחד - כי איך אפשר בלי, ו'שביל של אור', שמתאים לכל כך הרבה סיטואציות בחיים, גדולות כקטנות.

ובכן, ברלין התחמשה בדיסק מוצלח, והוסיפה לו הרכב נגניות מעולה. כאלה שיודעות לעשות מוזיקה טובה ושקטה וגם להתפרע ברוק דיסטורשני למהדרין, והוסיפו למוזיקה עומק ונפח וגם טעם. בשיר ההדרן (הקהל לא הסכים לוותר) הן ביצעו את 'בשעה שמלך המשיח בא' ('ענויים ענווים') וקרן טפרברג המתופפת השמיעה לפתע קול זמיר גבוה ועדין, מה שהולם את מראה, אבל גרם למידה של פליאה בסגנון 'איך התיפוף מסתדר עם העדינות הזאת?' אבל זה כנראה מסתדר. עובדה.

לכל אלה צרפו כמה קורטים של הופעת השקה: האב, מוסא, ביצע על הבמה יחד עם בתו שלושה שירים ואפילו האם, שלא עומדת בדרך כלל על במות בהופעות, הבליחה לרגע. השניים לא חמלו על בתם וירדו על הרווקות שלה, אבל היא לא נשארה חייבת והחזירה אחר כך לכל הנשואות והדודות הטרחניות עם השיר 'תהיי בריאה' – שיר בול בפוני. מומלץ לכל רווקה להניח אותו במקום מסויים בראש לימי סגריר.

ולבסוף, שני האחים המאומצים לבית משפחת ברלין, שניהם עם תסמונת דאון, עלו להנחות את הקהל בקצב מחיאות הכפיים לאחד השירים.

אבל כל המרכיבים האלה לא היו מצליחים לולא היתה שם אודהליה ברלין. היא לא רק המציאה והרכיבה את כל זה אלא היתה שם בנוכחות מלאה, שרה, הנחתה, הצחיקה וריגשה והוסיפה עוד כמה שירים שלה, לגיוון ותיבלון. וזה היה מיוחד. ראיתם פעם זמרת שאחרי השיר הראשון מספרת שקנתה בגד חדש ואפילו לא הסירה ממנו את הטיקט כדי לזכור לברך שהחיינו? היא בירכה בשם ומלכות, וכולנו ענינו אמן. ואכן, אמן שיצליח הדיסק ויצליחו ההופעות. בזכות ולא בחסד.

'שביל של אור' - מופע השקת הדיסק של אודהליה ברלין

ofralax@gmail.com