בשבע 486: חג שמח בפרסית

בימים אלו חוגגים האיראנים את ראש השנה שלהם, וברכה מפתיעה משוגרת אליהם הישר מרבה של עפרה,

הלל גרשוני , כ"ח באדר תשע"ב

בימים אלו חוגגים האיראנים את ראש השנה שלהם, וברכה מפתיעה משוגרת אליהם הישר מרבה של עפרה, הרב אבי גיסר. הברכה היא למעשה תגובה לברכה האיראנית לקראת ראש השנה היהודי, שפורסמה לפני חצי שנה באתר תומכיו של האיתוללה סיד חסין כאט'מיני ברוג'רדי, איש דת ואופוזיציונר איראני אשר כלוא ועובר עינויים בכלא אווין שבאיראן.

הבלשנית האיראניסטית ד"ר תמר עילם-גינדין פנתה לרב גיסר וביקשה ממנו ברכה מקבילה לראש השנה האיראני, והוא נענה ברצון. הרב כתב ברכה ובה ציין כי גם העם היהודי מציין את ראש השנה הלאומי שלו בראשית האביב. הרב גיסר הוסיף וכתב: "בני העם היהודי אינם אויבים לעם האיראני המכובד. העם האיראני הוא בעל מסורת מפוארת של כבוד לערכים אנושיים ומאבק לחירות ושוויון. המשימה המשותפת של שני העמים היא להמשיך בחתירה לשוויון, לחירות ולכבוד כל אדם, איש ואישה, צעיר וזקן... בשם תורת ישראל ובשם רבנים רבים ואנשי חירות וכבוד רבים אני מברך אתכם לשנה של תקווה ושלום".

הרב גיסר סיפר ל'בשבע' כי כתב את הברכה לבקשתה של עילם-גינדין, כדי לברך את אותם איראנים המדוכאים על ידי המשטר העוין. "מדובר על ברכה שמדגישה את ההבדל התהומי בין עולמה של היהדות לבין עולם הדיכוי והדיקטטורה. כשאנחנו חוגגים את חודש החירות וגם להם יש ראש השנה בתחילת האביב, חשבתי שיהיה בזה טעם לכתוב ברכה לבני העם שחפצים בחירות מעול הדיקטטורה".

אתה מצפה שהמהלך ייצור איזשהו הד?

"אני לא יודע. אני לא בקי בתקשורת האינטרנטית כמו שצריך, אבל אני מבין שבקבוצות מיילים מסוימות יש לכך מקום. זה יוצר איזושהי השפעה, ולפחות הבנה שאנחנו מדברים על חירות ועל שוויון ועל כבוד האישה, והכל מהמקור של תורת ישראל".