בשבע 486: חדשות

אלפים ליוו הנרצחים בטולוז למנוחות – הרוצח נמצא בעקבות תכתובת אימייל

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח באדר תשע"ב

אלפי בני אדם ליוו אתמול (רביעי) למנוחת עולמים את ארבעת הנרצחים בפיגוע הקשה בעיר טולוז שבצרפת, סמוך לבית הספר היהודי "אוצר התורה" בעיר. הארבעה, אשר נטמנו בהר המנוחות בירושלים, הם הרב יונתן יונתן סנדלר ובניו, אריה בן השש וגבריאל בן השלוש ומרים מונסנגו בת השמונה, בתו של מנהל בית הספר. בין המשתתפים בהלוויה היו גם בכירים במערכת הפוליטית בארץ ושר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אשר הגיע יחד עם ארונות הנספים בכדי לחלוק להם כבוד אחרון.

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אשר ספד לנרצחים, אמר כי העם היהודי ניצב מול חיות פרא, שאינן יודעות שובע. חיות פרא, שהשנאה העבירה אותן על דעתן. מול רוצחים שאינם מבדילים, בין חרדי לחופשי, בין מתנחל לאיש שמאל, בין יהודי בישראל לבין יהודי בצרפת. במעשי הטבח שלהם, הם אינם בוררים, בין ספרדי לאשכנזי, בין יהודי חסיד ליהודי ליטאי. הם יודעים היטב, "כי אנשים אחים אנחנו". הם גם יודעים, היכן לפגוע בנו. הם מזהים היטב את הערכים המקודשים לנו ביותר. ולכן הם מנסים לפגוע בקדושת החינוך היהודי, בהנחלת המסורת מדור לדור".

שר החוץ הצרפתי שספד לנרצחים, התייחס גם לסוגיית האנטישמיות בצרפת והבטיח לעשות הכל על מנת למגר אותה. "אל תפקפקו כלל בנחישותנו להילחם באנטישמיות בכל מקום שתבוא לידי ביטוי. בכל פעם שמקללים יהודי, שמכים יהודי או רוצחים יהודי - כל האומה היא זו העומדת על הכוונת, היא שצריכה להגיב מיד. תקיפת יהודי בצרפת היא מעניינם של 65 מיליון צרפתים שלא מוכנים לסבול זאת".

בתוך כך התברר אתמול (רביעי) כי בניגוד להשערה הראשונית רוצחי הארבעה לא היו חלק מכנופיה ניאו-נאצית אלא דווקא חלק מהטרור האסלאמי העולמי. הודעת דואר אלקטרוני אותה איתרו כוחות הביטחון של צרפת הובילה את הכוחות לחשוד ובלילה שבין יום שלישי לרביעי בשעה 3 לפנות בוקר החל המבצע ללכידתו. השוטרים הצרפתים הגיעו לבית אמו של המחבל, מוחמד מראח, והחלו בהליך ארוך של מו"מ בדרישה שייצא ויסגיר את עצמו החל אולם הוא סירב בתוקף. את המו"מ ניהל אחיו של הרוצח שסיפר כי אחיו ביצע את הטבח בבית הספר היהודי כנקמה על מעשיה של ישראל בעזה, ואת רצח החיילים כנקמה על השתתפותו של צבא צרפת בכוחות המערביים באפגניסטן.

במהלך שעות הלילה והבוקר ניהל המחבל חילופי אש עם הכוחות הצרפתיים שצרו על הבית. במשך שעות ארוכות הוא סירב להיכנע, למרות שאת ביתו כיתרו מאות שוטרים ואנשי בטחון צרפתים. התובע הצרפתי סיפר, כי המחבל תכנן לבצע גם אתמול (רביעי) בבוקר פיגוע רצחני בצרפת, וכי כיתור ביתו הוא זה שמנע את ביצוע הפיגוע. התובע הוסיף, כי לחשוד ברצח יש בעיה נפשית מהתקופה שהיה נער, "זה כנראה מתחבר לאלימות שהראה בימים האחרונים". עד לסגירת הגיליון כוחות המשטרה הרבים טרם פרצו לבית ולכדו את המחבל.

 

רבבות ליוו למנוחות את "זקן ראשי הישיבות"

ניצן קידר

רבבות בני אדם ליוו אתמול (רביעי) למנוחות את זקן ראשי הישיבות וחבר מועצת גדולי התורה של "דגל התורה", הגאון הרב חיים פנחס שיינברג זצ"ל, שנפטר ביום שלישי בלילה בבית החולים שערי צדק בגיל 101.

במשך שעות ארוכות הספידו ראשי הציבור החרדי וראשי ישיבות בולטות את הרב שיינברג, וקראו לציבור למסע התחזקות, בעקבות פטירתם של שלושה מגדולי הדור בתקופה האחרונה. כזכור, בשלושת השבועות האחרונים נפטרו גם האדמו"רים מויז'ניץ ומנדבורנה. לאחר תום ההספדים, החל מסע רגלי ארוך של כשלוש שעות, מהיכל ישיבת "תורה אור" בראשה עמד הרב שיינברג זצ"ל, שעבר דרך רחובות מרכזיים בירושלים החרדית, עד לחלקת הנביאים בהר הזיתים שם נטמן לצד רעייתו.

הרב חיים פנחס שיינברג זצ"ל, נולד בכ"ז באלול תר"ע, בפולין. בגיל 9 עבר להתגורר בארצות הברית, שם למד במספר ישיבות. בשנת תש"כ, ייסד את ישיבת "תורה אור" בארה"ב, ושנה מאוחר יותר עלה יחד עם תלמידי הישיבה שהתמקמה בשכונת גבעת שאול בירושלים. כמה שנים מאוחר יותר, הועברה הישיבה לרחוב סורוצקין בשכונת קרית מטרסדורף, שם היא מצויה עד היום, והפכה לשם דבר בעולם הישיבות, כאשר הצמיחה מוסדות נוספים.

הרב שיינברג, היה מוכר במנהג מיוחד שנהג: להסתובב במשך כל היום כשהוא עטור בתפילין ולהתעטף בציציות רבות, באומרו שלכל אחת מהן יש תפקיד מיוחד. למעלה מיובל שנים עמד בראש הישיבה וכיהן כרבה של השכונה בה שכנה ישיבתו.

הרב שיינברג חיבר ספרי הלכה רבים וכן גם חידושים על מסכתות הש"ס. הוא הותיר אחריו, בן, ארבע בנות, ואלפי בוגרים שחלקם מכהנים בעצמם כרבני וראשי קהילות. בנו, הרב שמחה שיינברג מונה כממשיך דרכו בתפקיד ראש ישיבת "תורה אור", על פי צוואתו.