בשבע 486: חדשות

בלעדי: תושב מגרון שסירב לחתום על הסכם ההעתקה: "החתימה היא על הריסת היישוב"

חגית רוזנבאום , כ"ח באדר תשע"ב

בשבוע שעבר דיווחנו על התכנסותם של תושבי מגרון בבית הכנסת של היישוב על מנת לחתום על הצעת הסכם הפינוי מרצון של היישוב, במתווה שהושג בין נציגי המתיישבים לשר בני בגין, והוגש מאוחר יותר לאישור בג"ץ.

ל'בשבע' נודע, כי לא כל תושבי מגרון ניאותו לחתום על ההסכם. אורי גוטמן, שבית הקבע שבנה במגרון נהרס לפני מספר חודשים בפשיטה הלילית של כוחות הביטחון על היישוב, הוא התושב היחיד שסירב לחתום על ההסכם. גוטמן, שמתגורר כיום עם משפחתו במבנה חלופי במגרון, ניאות להסביר ל'בשבע' את החלטתו: "ראשית, צריך לזכור שבסופו של דבר החתימה זה על הריסה של היישוב. יש שם ניסוח מעורפל מה יקרה בסוף, לאחר כמה שנים. ברור שחותמים על הריסה, בהתאם לפסק בג"ץ. שנית, אתר היקב בו אמור להיבנות יישוב הקבע, הוא מקום שכבר מאושר ויש בו אחיזה יהודית. מדובר במקום עם שטח קטן מאוד שלא מאפשר הקמת יישוב גדול. יש שם כמה עשרות מטרים. מלבד כמה מדורגים, אי אפשר לבנות שם יישוב גדול שיתפתח", מסביר גוטמן.

מעבר לכך, סבור גוטמן שחתימה על ההסכם מחטיאה את מטרת המאבק העקרוני שהובילו תושבי מגרון: "זו נקודה מאוד חשובה. מגרון הרימה פה דגל של מאבק למען כל יהודה ושומרון, לא רק לעצמה. לכן צריך פה עמידה עיקשת ואמירה ברורה. כל הדגל של המאבק היה על הדבר הזה. הרי את כל ההצעות והפתרונות הללו ידענו עוד קודם, לפני שהכל התחיל, עוד לפני שהרסו לי את הבית. ובכל זאת החלטנו ללכת על מאבק, כי ידענו שזה מה שצריך, למרות הפתרונות שהוצעו. לכן חשוב להמשיך עם זה הלאה, זה מבחן לכל יו"ש ולא רק למגרון".

את ההחלטה לא לחתום על ההסכם קיבל גוטמן לאחר התייעצות עם הרב דב ליאור, אליו הוא מקורב. לאחר שיחה ארוכה ומפורטת, הורה לו הרב שלא לחתום. "לא מדובר פה במאבק פרטי של מגרון, לכן לא ייתכן שקבוצת אנשים תחליט בזה לבד. צריך דמות עם כתפיים רחבות להכריע בעניין הזה, שתאמר את דברה. לכן פניתי לרב ליאור. בגדול, הוא אמר לא לחתום, וכך עשיתי".

 

סוכלו פיגוע התאבדות באילת וירי נ"ט מגבול מצרים

חגי הוברמן

השב"כ וצה"ל הצליחו לסכל פיגוע חטיפת חייל וכן פיגוע התאבדות באיזור אילת. המחבל מוחמד אבו עאדרה, מחבל חמאס תושב רפיח, נעצר בידי השב"כ ואתמול (רביעי) הוגש נגדו כתב אישום.

אבו עאדרה, תושב רפיח, בן למשפחת חמאס מוכרת ופעילה ברפיח, נעצר כשניסה להסתנן לישראל מגבול הרצועה עם מחבלים נוספים. בחקירתו סיפר כי יונס שלוף, מפקד במערך הארטילריה של החמאס ואחראי על מערך התצפיות של החמאס בסיני, ביקש ממנו לבצע תצפיות ולצלם מוצבים ישראלים לאורך הגבול עם ישראל לצורך ביצוע פיגוע. בקיץ האחרון קיימו מוחמד אבו עאדרה וקרובו רושדי אבו עאדרה תצפיות על מעבר טאבה תוך דגש על בחינת כוחות הביטחון ועמדות השמירה במעבר, אספו מודיעין על מוצבים צבאיים לאורך הגבול עם ישראל, ואספו מידע על יעדים אזרחיים באילת. כחלק מפעילותם חדרו השניים מספר פעמים לתוך שטחי ישראל. המידע שאספו נמסר למפקדי החמאס ברצועה.

לפני כשלושה חודשים, נפגש אבו עאדרה עם מפקד חטיבת החמאס ברפיח ראאד עטאר (שהיה אחד המעורבים בחטיפת גלעד שליט). בפגישה הסכים אבו עאדרה לבצע פיגוע ירי נ"ט בגבול סיני, לבצע ירי רקטות מסיני לישראל ולחטוף חייל. הוא גם התבקש להחדיר חוליית מחבלים מתאבדים לאילת לצורך פיגוע התאבדות, אחרי ששמע שהכשרת המחבלים המתאבדים הושלמה.

 

ח"כים: הועדה של טיבי הפכה לבמת הסתה נגד ישראל

ניצן קידר

קרוב לרבע מחברי הכנסת דורשים מיושב ראש הכנסת לפזר את ועדת החקירה הפרלמנטרית לקליטת עובדים ערבים בשירות הציבורי, בטענה כי העומד בראשה, ח"כ אחמד טיבי מנצל אותה לצרכים פוליטיים ולהתרסה נגד מדינת ישראל.

במכתב שהעבירו לח"כ ראובן ריבלין, כותבים 29 ח"כים ובהם ראשי סיעות ישראל ביתנו והליכוד, וח"כים מסיעות קדימה, האיחוד הלאומי והבית היהודי נכתב כי מדובר בועדה שהוקמה עוד בכנסת הקודמת אך לא מיצתה את תפקידה. "טיבי היה אמור לסיים את פעילות הועדה עד תום הקדנציה הקודמת כמקובל, אך הוא כשל בתפקידו. לצערנו, לא רק שטיבי לא ביצע את חובתו הפרלמנטרית ולא סיים את ביצוע החקירה בקדנציה הקודמת אלא שהוא הפך את הועדה ל'פרה חולבת' של הצרכים הפוליטיים הצרים שלו ולבמה של הסתרה והתרסה כנגד מדינת ישראל".

ח"כ רוברט אילטוב, דורש בסוף המכתב בשם כל החתומים עליו, להורות לטיבי לפרסם את מסקנות עבודת הוועדה, ולפזרה לאלתר.

אגב, באחרונה הורה שר החוץ אביגדור ליברמן לכל חברי סיעת ישראל ביתנו, להימנע מקשר עם הועדה בראשות טיבי, משום שלדבריו, "זה בלתי נסבל שמדינה נותנת למי שפועל כשליח של ארגוני טרור להקים ועדת חקירה, לדבר ולבדוק את שילוב ערביי ישראל בחברה הישראלית". טיבי עצמו אמר בתגובה כי הוא אינו מבין את הטענות נגדו ומתכוון להשלים עד סוף שנת 2012 את עבודת הוועדה.