בשבע 486: שטח מגזרי

חשיפה: עלייה ניכרת בפניות של זוגות חילוניים להינשא דרך 'צהר'

רבקי גולדפינגר , כ"ח באדר תשע"ב

ארבעה חודשים חלפו מאז ניסיון סגירת מיזם הנישואין של ארגון צוהר על ידי השר לשירותי דת יעקב מרגי, ומספר הזוגות הנישאים דרך הארגון רק הולך וגדל. כך נודע ל'בשבע'.

כזכור, הודיע השר מרגי לראשי ארגון צוהר כי יקצה לרבנות המועצה המקומית שֹהם 200 תעודות נישואים בלבד לשנה. ברבנות שֹהם נרשמו רוב הזוגות המתחתנים דרך 'צוהר', שמספרם עמד על כ-2,000 זוגות בשנה. בצוהר טענו כי החלטת השר היא למעשה ניסיון לסגור את פרויקט החתונות, שיגרום לאלפי זוגות חילוניים להתחתן בקפריסין או בחתונות רפורמיות.

חברי כנסת ואישי ציבור נרתמו למאבקו של הארגון ולאחר שתי יממות של מאבק סוער ומתוקשר בין הצדדים, הוסכם על פתרון שאפשר לרבני צוהר לשוב ולהשיא זוגות.

מאז סיום הפרשה, כך מתברר, חלה עלייה משמעותית במספר הזוגות שאינם דתיים הנישאים דרך צוהר. בשיחה עם 'בשבע' מאשר הרב דוד סתיו, יו"ר הנהלת הארגון, כי בחודשים האחרונים נרשם גידול "מטאורי", כהגדרתו. "אני מניח שכל ההמולה התקשורתית והחשיפה לנושא, גרמה לכל אותם זוגות שהיו בדרך לנישואים אזרחיים או שלא חשבו להינשא כלל, לגלות אפשרות נוספת שקיימת", מסביר הרב סתיו. "החברה הישראלית מבינה כיום שכדאי להינשא בחתונה יהודית כדת וכדין ואין צורך לנסוע לקפריסין, כי קיימת נכונות לבנות טקס הלכתי על כל דקדוקיו, ויחד עם זאת גם טקס שנבנה מתוך דיאלוג. אנחנו פועלים להפוך את טקס הנישואין ממקום קר ומנוכר לאירוע עכשווי שיהיה רלוונטי לחתן ולכלה".

על פי נתוני הארגון שהגיעו ל'בשבע' עולה כי בחודש פברואר האחרון למשל, נרשמו בצוהר 191 זוגות, ואילו בחודש המקביל אשתקד נישאו דרך צוהר 88 זוגות בלבד. "בחודש מרץ, שעדיין לא הסתיים, העלייה אפילו גדולה יותר", מציין הרב סתיו בסיפוק. "החודש אנחנו מתוכננים לחתן בעזרת ה' כ-400 זוגות. צוהר בגישתה הנעימה והמקרבת יחד עם ההקפדה על ההלכה, מצליחה לגעת בזוגות חילוניים שלעיתים זהו המפגש הראשון שלהם עם היהדות. הם פונים לצוהר בתור אפשרות אחרונה לקיום חתונה יהודית". יחד עם זאת, מבקש הרב סתיו להדגיש כי ארגון צוהר רואה את עצמו כשליח של הרבנות הראשית ולא כמתחרה. "אנחנו ידה הארוכה של הרבנות הראשית. מאוד נשמח שכל יהודי יבחר להינשא על פי ההלכה בדרך המתאימה לו".

הבן נולד באותה מחלקה שבה ננטש וגודל אביו לפני 32 שנים

עודד רונצקי נולד לפני 32 שנים כפג בבית החולים אסף הרופא. להוריו הוסבר כי הוא סובל ממספר בעיות רפואיות ועתידו לוט בערפל. כמה שעות מאוחר יותר עזבו הוריו את בית החולים והשאירו אותו מאחור. האחיות והצוות הרפואי גידלו אותו במחלקה ואף העניקו לו את שמו. כשמלאו לו שנה ויום הוא אומץ בחום על ידי הרב אביחי ורונית רונצקי וגדל כבן למשפחה חמה ואוהבת.

בגיל שמונה עשרה החליט לפתוח את תיק האימוץ ונפגש עם הוריו הביולוגיים. "הייתי כמו עוגה שחסרה בה חתיכה", מסביר רונצקי את רצונו לפגוש את הוריו הנוטשים. "הייתי צריך להרכיב את חתיכת הפאזל החסרה כדי להבין מי אני". רונצקי שמר על קשר עם שלושת אחיו הביולוגיים ה'חדשים'.

לפני שנה נישא לאורית. הוריו הביולוגיים השתתפו בשמחה. את לידת בנו הבכור החליט עודד, יחד עם רעייתו, לקיים באותו בית החולים בו ננטש לפני למעלה משלושה עשורים. ההתרגשות בקרב הצוות הרפואי היתה רבה. ל'בשבע' הוא מספר שזו היה בשבילו סגירת מעגל. ביום רביעי שעבר הגיעו אורית ועודד רונצקי לבית החולים אסף הרופא. ההתרגשות היתה בשיאה, ולאחר מספר שעות הגיח לאוויר העולם בנם התינוק כשהוא מוקף בהוריו, בני משפחתו והצוות הרפואי.

השבוע (ד') נערך טקס ברית המילה. ד"ר גולדברג, מנהל מחלקת פגים אשר גידל את עודד בשנה הראשונה לחייו, כובד להיות הסנדק. האחיות שהתמסרו לגידולו נכחו אף הן בשמחה. אף עין לא נשארה יבשה. שמו של התינוק בישראל הוא תום.

"האדם תמיד צריך לראות את האור שבקצה המנהרה. את החיים שלי התחלתי בתנאים מאוד לא פשוטים", מספר רונצקי. "הייתי נטוש ובודד וזכיתי למשפחה ולחיים. ברוך ה', גם הקמתי בית משלי". עודד, אשר מכיר טובה להוריו המאמצים בני הזוג רונצקי, פונה לזוגות נוספים המסוגלים לפתוח את ליבם ואת ביתם עבור ילדים חסרי בית, לא להירתע ולאמץ. "לכל ילד מגיע לחיות בבית משלו", הוא אומר.

נשלמות ההכנות למבצע קמחא דפסחא לזכר חנן פורת ז"ל

מפעלות הציונות הדתית בשיתוף תנועת אורות יחד עם מרכז ישיבות בני עקיבא, קרן קהילות, שעלי תורה, עזרא, הקיבוץ הדתי, הפועל המזרחי, אורות חסד ומאות מתנדבים מכל רחבי הארץ, יוצאים בימים אלו במבצע משותף לחלוקת סלי מזון למשפחות נזקקות ברחבי הארץ. השנה המבצע הוא הגדול שהיה עד כה, ומוקדש לזכרו של הרב חנן פורת ז"ל שהלך השנה לעולמו.

השבוע נפתח בבארות יצחק בית אריזה גדול שיוקדש לטובת אריזת חבילות המזון על ידי מתנדבים מכל רחבי הארץ. מתנועת אורות נמסר כי קיימת תכונה רבה לקראת המבצע. "זו זכות גדולה להתאחד יחד כלל הציונות הדתית למצווה חשובה שכזאת, והשנה אולי יותר מתמיד, בכך שאנו מנציחים את זכרו של מו"ר הרב חנן פורת", אומרים בארגון.

מנציחים את זיכרו של חנן מבצע קמחא דפסחא

פרסי החינוך הדתי חולקו לבתי ספר ולגני ילדים מצטיינים

הטקס השנתי לחלוקת פרסי החינוך של הממ"ד התקיים השבוע. לאירוע החגיגי הגיעו אישים בולטים בציונות הדתית שבאו לחלוק כבוד לזוכים.

רשימת הזוכים בפרס, המוענק לגני ילדים ולבתי ספר מצטיינים, כוללת השנה את גני הילדים 'ארז' מעלה אדומים, 'כלנית' כרכור, 'אורן' במושב בית גמליאל ו'חיל הים' בבת ים. בתי הספר היסודיים: ממ"ד 'אפרתה' ירושלים, 'צמח השדה' אמי"ת מעלה אדומים, 'שורשים' בתל אביב וממ"ד אקולוגי 'רמב"ם' באשקלון. בתי הספר התיכוניים: אולפנית 'דרכא' קריית שמונה, 'חן במדבר' באר שבע, 'שק"ד' בקיבוץ שדה אליהו ובית הספר הייחודי 'סיני ברמלה.

ראש החמ"ד, אברהם ליפשיץ, אמר לחתני וכלות הפרס: "עשייתכם משמשת כמגדלור למסירות נפש לחינוך ילדי ישראל". שיאו של האירוע היה בעת כניסתו של הרב חיים דרוקמן לאולם. הרב התקבל  במחיאות כפיים סוערות על ידי עשרות המשתתפים שישבו באולם. הנואמים אף בירכו את הרב דרוקמן על זכייתו בפרס ישראל, והדגישו כי הפרס משקף את פעילותו הרבה לאורך השנים, ולמעשה מהווה הוקרה לציונות הדתית כולה.  

 

ערב הצדעה לישיבה התיכונית קריית הרצוג בבני ברק

לרגל 40 שנים להקמתה של ישיבת קריית הרצוג ולציון פתיחת מסלול הלימודים החדש לקראת תואר אקדמי בשיתוף בית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים מכון לב, התקיים בשבוע שעבר ערב חגיגי. האירוע נערך באולם וואהל שבאוניברסיטת בר אילן והנחה אותו הסופר והעיתונאי מנחם מיכלסון, אב לשלושה בנים מבוגרי הישיבה. בתחילת הערב נערך מפגש רעים של הורים, בוגרים, ידידי הישיבה ומוקיריה לדורותיהם בלובי אולם הכנסים. לאחר מכן התכנסו כולם באודיטוריום לתוכנית מיוחדת.

את הערב פתח ראש הישיבה הרב משה צבי וקסלר, אשר מכהן בתפקידו זו השנה ה-21. במהלך הערב הוקרנו סרטונים על שנותיה הראשונות של הישיבה והתפתחותה עם השנים. הרכב כלי הנשיפה ותזמורת מגמת המוזיקה של הישיבה ביצעו אתנחתות מוזיקליות מרשימות. הזמר החסידי דב הנדלר הנעים בקולו לקהל הרב. ההכנסות מערב זה הוקדשו לקרן מלגות לתלמידים מצטיינים.

 

מבזקים:

מנכ"ל חדש לאיגוד הישיבות הגבוהות הציוניות

השבוע התקיים טקס פרידה ממנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות הציוניות אלדד עוזרי, וקבלת המנכ"ל החדש משה גוטמן. עוזרי שימש בתפקידו מאז הקמת האיגוד, לפני כשש שנים. תחת האיגוד כ-20 ישיבות גבוהות ציוניות, בהן שוקדים על תלמודם כ-3,000 בחורים ואברכים. 

 

ישיבת נחלים אלופת הישיבות התיכוניות באתלטיקה קלה

אליפות הישיבות התיכוניות המתקיימת למעלה משלושים שנה בגבעת וושינגטון, נערכה השנה בהשתתפות למעלה מ-30 ישיבות תיכוניות מכל הארץ. במקום הראשון זכתה ישיבת בני עקיבא נחלים.

 

חנוכת אבן פינה לישיבה התיכונית והאולפנה בבית שמש

השבוע נערכה ברמת בית שמש חנוכת אבן פינה למבני הישיבה התיכונית והאולפנה המקומית. לאירוע הגיעו מאות מתלמידי ותלמידות בתי הספר הממ"ד בעיר, הורים, מחנכים ואישי ציבור. הקמפוס החדש ישמש את התלמידים הדתיים-לאומים אשר היו מפוזרים עד כה בין תיכונים שונים בעיר ומחוצה לה.