בשבע 487: צלילי חירות

עיבודים עדכניים וביצועים עם נשמה: חיליק פרנק מחיה בכישרון ניגונים פסחיים מחצרות החסידים

אמציה האיתן , ו' בניסן תשע"ב

אמנם אני משתדל שלא לכתוב פעמיים ברצף על אותו יוצר, אבל הפעם זה מקרה מיוחד. לאחר שבעיתון הקודם הזכרתי אותו בדרך אגב, כמי שמשתתף בנגינה, הפעם מדובר בכוכב המרכזי. וכמו שיש מצוות שהזמן גרמן, כך יש אלבומים שהזמן גרמם, וכשיעבור זמנו כבר בטל קורבנו. ולכן אין זמן יותר מתאים לספר לכם על האלבום החדש של חיליק פרנק 'פסח בירושלים'.

כמו שני הקודמים בסדרה – פורים וסוכות, גם כאן פרנק מפליא בקלרינט שלו ומוציא לאור ניגונים חסידיים הקשורים לחג ולתקופה. חלקם מוכרים לכולנו ומתנגנים בפינו מאליהם בימים שלפני הפסח. כך למשל 'והיא שעמדה' המסורתי (לא זה של יונתן רזאל) שלראשונה התברר לי שמקורו בחצר חסידות קרלין. גם 'א-ל בנה' בלחנו המוכר של קרליבך מקבל כאן מקום של כבוד. 'שבשפלנו זכר לנו', שאנחנו אוהבים לשיר בקנון, מבוצע בנוסח קצת שונה מזה שהתרגלנו אליו, ואי אפשר בלי 'ממצרים גאלתנו' של חב"ד, שבשבילי מסמל יותר מכל את החג הממשמש ובא.

חיליק פרנק לא חסך בהוצאות הדפוס ומפרט בחוברת הנלווית את המקור של הניגונים ואת הסיפורים העומדים מאחוריהם. מדובר בעולם מרתק בפני עצמו שמחזיר אותנו אל חצרות החסידים ברוסיה, בגליציה וגם ברומניה. נסו לדמיין את האדמו"ר מוויז'ניץ, בעל ה'אמרי חיים' מקבל מתנה מיוחדת מרבי אליעזר זוסיא מסקולען, ניגון מרגש למילים 'חִכּו ממתקים' משיר השירים. או למשל את רבי מאיר שפירא מלובלין (מייסד הדף היומי) מגיע לאדמו"ר מטשורטקוב ושר את 'ועל ידי זה' כשהוא מצביע על האדמו"ר ומעודד את החסידים לרקוד עם רבם ולא עם האורח הנערץ.

העיבודים של ג'ף הורביץ מצליחים גם לשמר את האווירה החסידית האותנטית וגם להיות מעודכנים ולא ארכאיים עד לזרא. על הנגינה של חיליק פרנק כבר כתבנו לא מעט. מדובר בנגן עם נשמה ויכולות וירטואוזיות, שפשוט כיף לשמוע.

כמו קודמיו, האלבום יצא בשתי גירסאות: האחת אינסטרומנטלית, והשנייה עם שירה של קבוצת חסידים (משפחת סטאריק המוזיקלית). לאחר ששמעתי את שניהם הרשו לי להמליץ דווקא על זו האינסטרומנטלית, ולא בגלל שהם לא שרים יפה. ראשית, זה ממש לא נצרך. הנגינה ממלאת את כל חלל המנגינה ואת ההשלמות אתם מוזמנים לזמזם בעצמכם. שנית, ההברה החסידית של הזמרים יכולה לגרום לפחות מנוסים שבינינו שלא להבין כלל את המילים.

לסיכום, אם אתם רוצים להנעים את מלאכת הניקוי שלפני הסדר ולהיכנס בלב שמח לאווירה המתאימה, חיליק פרנק יעשה את זה בשבילכם בכיף ועם המון רגש.

seret@etrog.tv