בשבע 487: שלח את אחינו

קרוב ל-20 אלף איש חתמו בשבוע אחרון על עצומה הקוראת לנשיא פרס לנצל את מעמדו אצל אובמה ולהביא לסיום מאסרו הממושך של פולארד.

שמואל אדלמן , ו' בניסן תשע"ב

במהלך נאומו בוועידת אייפ"ק לפני מספר שבועות הצהיר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי בכוונתו להעניק לנשיא המדינה שמעון פרס את 'מדליית החירות הנשיאותית' המסמלת את ערכי הצדק, השוויון וזכויות האדם. אלא שבעוד אובמה מדבר על ערכי הצדק, נמק בכלא האמריקאי יהונתן  פולארד, שהואשם בריגול לטובת ישראל וקיבל עונש חסר תקדים בחומרתו.

קרוב ל-20 אלף איש חתמו בשבוע אחרון על עצומה הקוראת לנשיא פרס לנצל את מעמדו אצל אובמה ולהביא לסיום מאסרו הממושך של פולארד.

"אנו חשים כי לא נוכל להשלים עם קבלתה של המדליה בה בעת שארה"ב עדיין מחזיקה את יהונתן פולארד בכלאה כבר למעלה מ-27 שנים", נכתב בעצומה. "כיום גם בכירים אמריקנים מהשורה הראשונה מודים שהמשך המאסר מנוגד למוסר ולצדק. אנו מבקשים ממך לנצל את מעמדך הדיפלומטי חסר התקדים על מנת לפעול מיידית לשחרורו של יהונתן, טרם קבלת המדליה. רק כך ניתן יהיה למנוע מצב שבו קבלת מדליית החירות תהיה בבחינת לעג לרש כלפי יהונתן וכלפי מדינתנו".

בין החותמים על העצומה ניתן למצוא את שר המשפטים לשעבר אמנון רובינשטיין, השחקן רמי ברוך המגלם את דמותו של פולארד בהצגה של תיאטרון הקאמרי ועוד אזרחים רבים מכל קצות הקשת החברתית והפוליטית. "אנחנו מקבלים המון פניות מאנשים שהמהלך הזה נותן להם תקווה", אומר עדי גינזבורג, דובר הוועד להשבת יהונתן פולארד הביתה. "אם נצליח לפרוץ קדימה עם עוד עשרות אלפי חתימות תהיה לדבר השפעה גדולה". את העצומה ניתן למצוא ברשת באתר "עצומה" בכתובת www.atzuma.co.il/medal.

אילת פריש, דוברת לשכת הנשיא, אומרת בתגובה לפנייתנו כי "הנשיא מברך על הפעילות למען שחרור פולארד וכי הוא פועל יד ביד עם המשפחה במאמצים להביא לשחרורו". הדוברת מזכירה כי גם בפגישותיו הקודמות עם אובמה העלה פרס את נושא פולארד וכי "גם הפעם הוא ינצל את הביקור כדי להציף ולקדם את הנושא". ההד הציבורי כבר נותן את אותותיו, וביום שלישי התחייב הנשיא פרס בעמוד הפייסבוק שלו באופן ברור: "בכל פגישותיי עם הנשיא אובמה ועם ראשי הממשל האמריקאי העליתי את הבקשה המפורשת לשחרורו של פולארד ואמשיך לפעול כך גם בפגישתי הקרובה עם אובמה בחודש יוני. בית הנשיא עומד בקשר הדוק עם הוועד לשחרור פולארד ויחד, יד ביד, נפעל על מנת לקדם בכל דרך אפשרית את חזרתו המיוחלת של ג'ונתן פולארד הביתה".