בשבע 487: לקראת התחדשות ואחדות

אחרי המיפקד בבית היהודי חייבות מפלגות המגזר לאחד שורות, כדי שכוחה אמיתי של הציונות הדתית יבוא לידי ביטוי גם בכנסת

אורי אורבך , ו' בניסן תשע"ב

השבוע אמורה המפד"ל וסיעתה הבית היהודי-מפד"ל החדשה לצאת לדרך של מיפקד חברים, שבסופו פריימריס לרשימת כל חברי הכנסת והיו"ר. בנוסף לכך, ייבחרו מוסדות חדשים עם ייצוג נרחב לצעירים ולנשים. אם לא קרתה תקלה או התחכמות של הרגע האחרון, אנחנו בתחילתו של מהלך פוליטי בעל משמעות מרחיקת לכת. לראשונה בתולדות הציונות הדתית מפלגה פוליטית קוראת לציבור הרחב לבוא ולהשתתף באופן ישיר בבחירת הנציגים לכנסת הבאה. רק תבואו.

הדרך עוד ארוכה, אבל נדמה לי שאחרי כל הוויכוחים והמחלוקות, עיקר הבשורה של הצעד הזה הוא בפתיחת השערים לכל מי שליבו חפץ ומזדהה עם ערכי הציונות הדתית. ימים יגידו אם נטלנו על עצמנו סיכון מופרז, או שמא עשינו את המעשה הנבון והנכון.

אבל הצעד הזה, של אביב והתחדשות פוליטית, חשוב ככל שיהיה, לא יהיה מושלם אם בסופו לא יתקיים המהלך החשוב לא פחות: אחדות בין הזרמים המרכזיים של הציונות הדתית. הבית היהודי והאיחוד הלאומי חייבים לרוץ ביחד בבחירות הבאות. כשלעצמי הייתי שמח אם ידידיי מ'תקומה-האיחוד הלאומי' היו מצטרפים להובלת המהלך של בחירות מקדימות כמעשה משותף. אני סבור שמיפקד משותף והסכם מראש על חלוקת המקומות ברשימה כשכל אחד מהמתפקדים בוחר את אנשי המפלגה שלו, היה משדר מסר של אחדות כבר מעכשיו. ההליכה המשותפת לבחירות היתה הופכת לריצה משותפת, ולשעטה משותפת, וכולם היו מתגייסים להצלחת המשימה.

אבל איננו יכולים כמובן לכפות על מפלגה-אחות את דרכי הבחירה של נציגיה. למצער, נעשה זאת בדרך האיטית והקשה יותר. בכל אופן, כולם מבינים כי הציונות הדתית זקוקה לכוח פוליטי של מפלגה בינונית, כעשרה מנדטים בשלב ראשון, כדי להשפיע באופן מהותי על דרכה של הממשלה הבאה, תהיה אשר תהיה. חברי הכנסת הדתיים של הליכוד ועימם המתפקדים סרוגי הכיפה במפלגה זו מסתובבים בין השרים ומקוששים תמיכה. פה משיגים כמה שקלים, שם זוכים בביקור ממלכתי של שר חשוב במוסד שלהם כתודה על תמיכה של 30 מתפקדים. בתמורה הם נרמזים ונענים לפרסם מודעות תודה והתפעלות בעיתוני המיגזר על כבוד השר החשוב מהליכוד שטרח ובא וסייע. אין ספק שמאז שדתיים נותנים את חילם וכוחם לליכוד, מחלקות המודעות של העיתונים והעלונים שלנו מאוד מרוצות.

עשרה מנדטים של מפלגה שלנו פירושם שלושה-ארבעה שרי ממשלה. פירושם השפעה דרמטית על ניהול משרדים כמו השיכון והבינוי, הפנים והרווחה. פירושם החזרת ההשפעה על מינוי דיינים ורבנים ועל פניה של תורת ישראל במדינת ישראל שלנו. זה יכול להיות סגן שר חינוך, או שר בריאות. אנשים מוכשרים ומחויבים יתמנו ביתר קלות לתפקידים בעלי השפעה. בזכות כוח פוליטי, אפשר להשפיע במעגלים רחבים הרבה יותר מאשר הזירה הפוליטית עצמה. עשרה או תריסר מנדטים קובעים מה קורה במגרון כמו גם בחינוך הממ"ד בגבעת שמואל, בתנועת הנוער בנתניה, בגרעין התורני בנצרת עילית או בבית הדין הרבני בירושלים.

לא מדובר בכוח לשם כוח. אני מדבר על צדק. זה צודק שהציונות הדתית המאורגנת תביא לביטוי את השפעתה כמי שמייצגת כחמישית מהאוכלוסייה היהודית של המדינה. אני יודע אילו דברים נפלאים אנחנו מצליחים לעשות עם מעט כוחנו בקואליציה בתחומי החינוך והקהילה. יש לי יותר ממושג על פעולות יפות שעושים באיחוד הלאומי בשורת מקומות ותחומים. כל זה מתגמד לעומת הפוטנציאל המבוזבז של רשימה אחת, עם שותפות בקבינט ובמוקדי קבלת ההחלטות וחלוקת המשאבים.

אני מקווה שהאביב הזה, ימי ניסן וגאולה אלו ישרו מרוחם גם על הימים שעוד יבואו. "קצר פה כל כך האביב", שר פוליקר. אם נדע להפוך את ימי השינוי וההתחדשות הללו לימים של בשורת אחדות – תהיה השנה הבאה שנת מפנה בתולדות החברה הציונית-דתית שלנו.

 

הכותב הוא יו"ר סיעת הבית היהודי-מפד"ל החדשה