בשבע 487: פסח מקוון

מי שמאס בצפיפות בסופרמרקטים לקראת החג יכול לערוך את הקניות באינטרנט באתרים של שלוש רשתות שיווק: שופרסל, מגה ורמי לוי

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ב

 בדקנו מי הכי זול

חג הפסח הוא חג מרובה בקניות. כל מי שאי פעם עשה בביתו את הפסח, ובמיוחד את ליל הסדר, מכיר את חוויית הקניות לחג, עמוסת העגלות והמוצרים. הצורך לקנות את כל מוצרי המזון מחדש, ללא אפשרות להסתמך על אלו שנותרו בבית כמעט בכלל, מחייב ביצוע קנייה גדולה מאוד ערב החג. במשפחה גדולה קנייה כזו עשויה לעלות כמה אלפי שקלים ולחייב היערכות כלכלית מוקדמת ונפרדת. אולם מלבד המשימה הכלכלית הכלל לא פשוטה, הקניות לפסח הן לעיתים גם מעמסה פיזית לא קלה בכלל. ההליכה לסופרמרקט, החיפוש אחר המוצרים הרבים, העמידה בתור במשך זמן ממושך וסחיבת המוצרים הביתה אינם תמיד משימה פשוטה. יש מי שכוחו במותניו והחוויה הזו מסבה לו הנאה, אולם יש גם מי שכבר מאס בכל אלו ומעוניין בסך הכל להגיע אל החג בשלום.

אחת התופעות הצרכניות החדשות באופן יחסי היא המרכולים המקוונים. אתר אינטרנט שבו ניתן לבצע את הקנייה בהקשת מקלדת ועכבר, והמוצרים מגיעים תמורת דמי משלוח הישר הביתה. מי שזמנו יקר לו וכוחותיו אינם במותניו, עשוי למצוא בשיטה זו פתרון לקשייו. כיום קיימים בישראל שלושה אתרי מכירה אינטרנטיים המציעים סופרמרקט וירטואלי. הראשון והוותיק ביותר הוא 'שופרסל ישיר' של רשת שופרסל; השני הוא 'מגה באינטרנט' של רשת מגה – הריבוע הכחול, ואילו השלישי, החדש מביניהם, הוא האתר של רשת 'רמי לוי'. הסופרמרקטים הווירטואליים מציעים מבחר גדול של מוצרים, ומאפשרים לבצע השוואה בין המחירים של הרשתות השונות.

לא צריך לעמוד בטור השוואת מחירים ברשת

לא לשכוח את דמי המשלוח

לרגל חג הפסח ביצענו עבורכם השוואת מחירים מדגמית של שורת מוצרים המאפיינים את חג הפסח בכלל ואת שולחן הסדר בפרט. את ההשוואה עשינו בין אתרי הקניות המקוונים, וחשוב לדעת שישנם לעיתים קרובות הבדלים משמעותיים בין המחירים באתר האינטרנט של הרשת למחירים של אותם המוצרים בסניפים האמיתיים של אותה הרשת. הבדלים אלו אינם נפוצים רק בין אתר אינטרנט לסניף ממשי, אלא גם בין סניפים שונים של אותה הרשת ואפילו של אותה 'תת רשת'. את רשימת המוצרים להשוואה בחרנו תוך התייעצות עם כמה עקרות בית ותיקות, אשר התנסו בהכנת סדרי פסח בביתן. למרות זאת, מדובר ברשימה שאיננה בהכרח מייצגת את פערי המחירים בסל פסח מלא בין הרשתות השונות. מסיבה זו החלטנו שלא לפרסם את סיכום כל אחד משלושת הסלים (זאת יוכל לעשות כל אחד בעצמו). הסתייגות קטנה נוספת נוגעת לדינמיות של המחירים. כל המחירים להלן נכונים לזמן ביצוע ההשוואה ועשויים להשתנות עד החג. על כן יש לשים לב למחירים בשעת הרכישה.

ועוד הערה אחת קטנה לפני תחילת ההשוואה. תוכלו לראות מהר מאוד שבמרבית המקרים המחירים בחנות המקוונת של רשת רמי לוי הם הזולים ביותר. אך אליה וקוץ בה, האתר של רמי לוי נמצא בשלב זה בתקופת הרצה, והוא רלוונטי רק למי שגר בצפון תל אביב ורמת השרון, גבעתיים ורמת גן.

מצות, המוצר המזוהה יותר מכל עם חג הפסח והמצווה העיקרית של החג שנותרה בידינו לאחר החורבן, עדיין לא היו זמינות באתרי האינטרנט בזמן עריכת ההשוואה. ארבע כוסות של יין גם הן חלק בלתי נפרד מליל הסדר. האמיצים שותים יין של ממש, האחרים מסתפקים במיץ ענבים. בקבוק יין קינג דיוויד מתוק של יקבי כרמל יעלה לכם 29.29 שקלים בשופרסל, 28.9 ש"ח במגה ורק 18.3 ברמי לוי. אם תחפצו לשתות דווקא יין אדום יבש, קברנה מסדרת ברקן קלאסיק של יקבי ברקן, זה יעלה לכם 41.99 שקלים בשופרסל, 17.99 במגה ו-16.90 ברמי לוי. מי שיעדיפו לקיים את מצוות שתיית ארבע כוסות במיץ ענבים יוכלו לרכוש בקבוק תירוש של יקבי כרמל (ליטר אחד) ב-14.7 שקלים בשופרסל, 14.99 במגה וב-14.6 שקלים ברמי לוי. את מצוות המרור נוהגים כיום כמעט כולם לקיים באמצעות חסה אשר תעלה לכם (יחידה אחת של חסה גוש קטיף) 3.99 שקלים בשופרסל, 2.99 במגה ו-3.6 ברמי לוי. בכל הנוגע לכרפס המנהגים מגוונים הרבה יותר. אולם מי שנוהג להשתמש בסלרי, יוכל לקנות יחידה של ראש סלרי ב-4.99 שקלים בשופרסל, ב-5.99 שקלים במגה וב-3.2 ברמי לוי.

'שולחן עורך' הוא חלק בלתי נפרד מליל הסדר. למרות שבבתים רבים מגיעים לשלב זה בשעה מאוחרת יחסית ואחרי שלושה 'כזית' של מצה, מדובר בסעודה חגיגית וגדולה. 3 ק"ג של כרעי עוף טריים יעלו לכם 77.97 שקלים בשופרסל, 80.97 במגה ו-41.72 שקלים ברמי לוי. קילוגרם אחד של בשר בקר טחון במשקל יעלה 69.99 שקלים בשופרסל ו-50 במגה וברמי לוי.

שאלו כל אישה אשכנזייה והיא תאמר לכם כי פסח הוא למעשה חג תפוחי האדמה לא פחות מחג המצות. שקית תפוחי אדמה לבישול תעלה לכם 3.99 שקלים בשופרסל, במגה יעלה לכם ק"ג 1.79 שקלים וברמי לוי יעלה לכם ק"ג 1.61 שקלים. מי שאיננו מקפיד על 'שרויה' ומעוניין בקמח מצה לבישולים ולאפייה יוכל למצוא חצי ק"ג קמח מצה של מצות אביב תמורת 6.49 שקלים בשופרסל, 4.79 שקלים במגה (ברמי לוי עדיין לא הוצע קמח מצה למכירה בשעת עריכת ההשוואה). בקבוק קוקה קולה ליטר וחצי יעלה לכם 5.99 שקלים בשופרסל, 4.99 שקלים במגה ו-4.49 ברמי לוי. ג'אמפ תפוזים ליטר וחצי עולה 5.89 שקלים בשופרסל, 7.49 שקלים במגה ו-4.6 שקלים ברמי לוי.

לפני סיום: כדאי לזכור כי לקנייה בחנות מקוונת יש להוסיף את דמי המשלוח. סכום לא גבוה בקנייה גדולה, אך משמעותי אם מפזרים את הקנייה על פני זמנים שונים או רשתות שונות.

 

אין מתנות חינם

גם הטבות כמו רכב, טלפון ומתנות חייבות במס הכנסה

 רו"ח סיון לקס

שכירים המקבלים מהמעסיק שלהם הטבות שונות מעבר למשכורת, כגון טלפון נייד, רכב, מתנות לחגים וכדומה, עשויים להיות מחויבים במס בגין הטבות אלו. חשוב להדגיש כי לא כל הטבה שניתנת לעובד נחשבת כהטבה שיש למסות אותה. לדוגמה, ביגוד המשמש לצורכי העבודה בלבד, כגון גלימת עו"ד, חלוק רופא וכדומה אינם ממוסים, שכן הטבות אלו משמשות את העובד אך ורק לצורכי העבודה ואין לו הנאה אישית מהן.

מס הכנסה הגדיר בתקנות את השווי שיש לזקוף לעובד כהכנסה נוספת שעליה יש לשלם מס:

רכב - השווי נקבע בתקנות בהתאם לסוג הרכב או קבוצת הרכב, תלוי בשנת הייצור.

טלפון נייד - השווי נקבע בתקנות על פי ההוצאה החודשית על השיחות שמבצע העובד. השווי יהיה מחצית מההוצאה החודשית, אך לא יותר מ-100 שקלים לחודש (כל הסכומים מעודכנים לשנת המס 2012). אם העובד משתתף בהוצאה, יש להוריד מסכום זה את החלק שבו הוא משתתף.

ארוחות - השווי יהיה לפי העלות של הארוחה.

מתנות - השווי שייקבע הוא העלות של המעסיק או הערך הנקוב בשוק (הגבוה מבין שניהם). במקרה של מתנה אישית הניתנת לעובד, כגון מתנה לחתונה או לידת ילד, ייזקף לעובד שווי המתנה וינוכה מהסכום סך של 210 שקלים לשנה.

 גילום מס

לפעמים בוחר המעסיק להעניק לעובד הטבה נוספת: תשלום המס בגין ההטבה שנתן לו. במקרה זה, שווי ההטבה שייזקף לעובד הוא סכום גבוה יותר, המגלם בתוכו את המס של ההטבה.

אסביר זאת באמצעות דוגמה. אם המעסיק נותן לעובד הטבה בשווי של 100 שקלים ושיעור המס השולי שהעובד משלם הוא 20 אחוזים, הסכום נטו שיישאר לעובד לאחר תשלום המס הוא 80 שקלים בלבד. לעומת זאת, אם המעסיק מעוניין שלעובד יישארו 100 שקלים לאחר תשלום המס, עליו לזקוף לזכות העובד את הסכום 125 שקלים, ולאחר תשלום המס בסך 20 אחוזים יישארו בידי העובד 100 שקלים.