בשבע 487: הצטרפו לממשלה

ישי למופז: בקדימה מתלכדים סביב היו"ר החדש שאול מופז, שגבר בהפרש מכריע על ציפי לבני בבחירות מקדימות דלות משתתפים

ניצן קידר - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ב

חברי מפלגת קדימה קמו אתמול (ד') ליום חדש עם יושב ראש חדש - שאול מופז, שהביס את היו"ר היוצאת ציפי לבני בפער של יותר מ-20 אחוזים. מופז זכה ל-61.7 אחוזים מקולות הבוחרים, לעומת 38.3 אחוזים שקיבלה לבני. רק כ-41 אחוזים ממתפקדי קדימה טרחו להצביע בפריימריס הללו.

מיד לאחר ההכרזה על ניצחונו, הזמין מופז את כל חברי הכנסת של המפלגה שהיו בבית המפלגה בפתח תקווה, כולל התומכים המובהקים בלבני, לעלות לבמה לצידו. הוא פנה למי שהפסידה לו בבחירות ואמר: "ציפי - מקומך איתנו. חברי הסיעה, ללא קשר למטה אליו השתייכו, שותפים מלאים למאמץ של קדימה. נצא מאוחדים למערכה על דמותה, דרכה, ערכיה וצדקתה של המדינה וליבם של אזרחי ישראל".

מופז הבהיר כי המפלגה בראשותו תחתור לעיסוק רב בנושאים חברתיים. "לצד האיומים החיצוניים יש איום קיומי מבית - ישראל מאבדת את אזרחיה העובדים, משלמי המיסים, שנאבקים תחת ידה הגסה של ממשלת נתניהו הרעה והכושלת. אני מכריז בזאת כי בכוונתי להוביל את ישראל לסדר חברתי חדש. קדימה תחזיר את הכבוד לאדם העובד, נפעל לדיור בר השגה לכולם ולהזדמנות שווה לכל האזרחים - נשים, גברים, עולים, ערבים, דרוזים, בדואים, צ'רקסים. כולנו ישראלים".
לבני עצמה התקשרה למופז ואיחלה לו בהצלחה. היא סירבה לשוחח עם התקשורת ולדבר על עתידה, אך במערכת הפוליטית רווחת ההערכה כי היא עשויה להודיע בתוך ימים ספורים על פרישתה מהחיים הפוליטיים, לאחר המפלה הקשה שספגה.

בניגוד ללבני, ראש הממשלה ויו"ר קדימה לשעבר אהוד אולמרט צלצל למופז והציע לו סיוע בחיזוק המפלגה. גם רוב תומכיה של לבני כבר התייצבו לצד מופז ביום שאחרי, בניסיון להציג חזית אחידה.

חבר הכנסת יואל חסון, מראשי מחנה לבני, אמר כי זו העת להתאחד מאחורי שאול מופז, לאפשר לו להנהיג את המפלגה ולהצליח. "המטרה העיקרית שלנו כעת היא החלפת נתניהו, והדרך להחלפתו מתחילה באחדות פנים מפלגתית מאחורי מנהיגותו של מופז", אמר חסון.

אחת השאלות המרכזיות כעת היא האם מופז יחתור להצטרפות לקואליציה, או ינסה לדחוף להקדמת הבחירות. סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי שוחח אתמול עם מופז, וקרא לו להצטרף לממשלת חירום לאומית. "בעת הזו שמדינת ישראל עומדת בפני הכרעות גורליות נחוצה האחדות יותר מתמיד, ומר מופז יכול לתרום לכך רבות מניסיונו", אמר ישי.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר למופז, בירך אותו וקבע להיפגש עימו בתקופה הקרובה במסגרת המפגשים הקבועים בין ראש הממשלה ליו"ר האופוזיציה. אחרים בליכוד הגיבו בצורה שונה לבחירתו של מופז, ואיחלו לו שימשיך לכהן עוד שנים רבות בתפקיד יו"ר האופוזיציה.

תגובה נוספת לתוצאות נשמעה מפיו של יושב ראש ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני, שבמקום לדבר על מופז בחר לתקוף את לבני: "היא תקפה את החרדים בתקופה האחרונה, וכל מי שתוקף את החרדים - סופו להיעלם, כמו מפלגת שינוי".

 

 

ועידת 'א"י שלנו': קריאה לאחדות המחנה, מתקפה חריפה על שופטי בג"ץ

תנועת 'ארץ ישראל שלנו' קיימה השבוע (ב') את ועידתה הראשונה בבית ציוני אמריקה בתל אביב. כחמש מאות פעילי התנועה נטלו חלק בכינוס, בהשתתפות ראשי התנועה הרב שלום דב וולפא וברוך מרזל, ונציג התנועה בכנסת, ח"כ מיכאל בן ארי.

פסק הדין של בג"ץ בעניין מגרון שניתן באותו יום, עלה אל ראש סדר יומה של הוועידה. ראשי המפלגה תקפו בחריפות את שופטי בג"ץ, וכינו אותם "סרטן בלב האומה". ח"כ מיכאל בן ארי פנה גם לתושבי מגרון, וקרא להם "להפסיק את התמימות ואת ההתנהלות מול הממשלה. ארץ ישראל היא אמא שלנו, ועל אמא לא עושים הסכמי פשרה. צריך לצאת למאבק על מגרון".

הסוגיה שעמדה במרכז הוועידה היתה אחדות המחנה הלאומי בכנסת. ח"כ בן ארי קרא לאחדות מחנה הימין כולו, אך הדגיש כי "אין זה סוד שרוב הציבור הכתום תומך במאבק חסר פשרות ועמידה איתנה על עקרונות. אם יש מחלוקת בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי, נדמה לי שרוב הציבור תומך בקו לא מתפשר. הציבור רוצה לראות אותנו מתחברים אל העם. עלינו להילחם במסתננים הבלתי חוקיים, באויבים שלנו בכנסת ולהיאבק בשופטים שחושבים שהם מעל החוק. אי אפשר להתעלם מכך שיש הבדלי גישות והשקפות, וחייבים  לקיים פריימריס בימין שבהם יוכרע אחת ולתמיד מה המחנה הלאומי רוצה".

פרופ' ישראל חנוקוגלו, לשעבר יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, נשא דברי חיזוק לפועלו של ח"כ בן ארי, ואף קרא לראשי האיחוד הלאומי לחבור למיכאל בן ארי ואריה אלדד, חלף ניסיונות האיחוד עם חברי הבית היהודי.  

בוועידה השתתף גם ח"כ אריה אלדד (התקווה), שאמר: "דווקא לאור הקריאות להקמת מפלגה דתית-לאומית מגזרית, נשמעה בוועידה קריאה לאיחוד כל המחנה הלאומי האמיתי, שבו הפטריוטים המאמינים שארץ ישראל שייכת לעם ישראל".