בשבע 487: שטח מגזרי

פרס החינוך הארצי: "מקווים שהשומרון ימשיך להיות מעצמת החינוך של ישראל"

רבקי גולדפינגר , ו' בניסן תשע"ב

פורסמו זוכי פרס מוסקוביץ' לשנת תשע"ב 

השבוע הוכרזו שמות הזוכים בפרס מוסקוביץ' לציונות לשנת תשע"ב: ד"ר יצחק גליק, יו"ר מרכז החירום הרפואי באפרת שבגוש עציון; המשפטנית ניצנה דרשן-לייטנר, ראש ארגון שורת הדין; וצביקה סלונים, ממייסדי גוש אמונים והמרכז האוניברסיטאי באריאל.

אל ועדת הפרס הוגשו מאות הצעות של מועמדים, ולאחר תהליך ממושך נבחרו שלושת הזוכים, בהם ראתה הוועדה את השתקפות מיטב העשייה הציונית בתחומי החברה, החינוך וההתיישבות. הפרס כולל גם מענק כספי בסך 50 אלף דולר.

תא"ל (מיל') אביגדור קהלני, איש חבר השופטים, שטח את הנימוקים לבחירת הזוכים: "ד"ר גליק הרשים את הוועדה בחזון שלו להקים את המרכז הרפואי באפרת, הוא ידע שאין מקום מתאים וראוי כאפרת. התנהגותו היא כחלוץ ההולך לפני המחנה", מסביר קהלני. "ניצנה דרשן-לייטנר הרשימה את הוועדה במסירות היומיומית שלה בשמירת כבוד המדינה ולא הרפתה מאלה הרוצים לפגוע בה. עקשנותה והמקצועיות שלה הביאו להישגים שלא כולנו מודעים אליהם". את הזוכה השלישי צביקה סלונים מגדיר קהלני כ"ארץ ישראל היפה. אדם שבכפות ידיו שתל שתילים בכל הארץ, נטע עצים בכל מקום. צביקה הגיע לגבורות, והוא מודל לחיקוי לבאים אחריו".

 

פרס החינוך הארצי: "מקווים שהשומרון ימשיך להיות מעצמת החינוך של ישראל"

בטקס חגיגי שהתקיים השבוע (ב') בבנייני האומה בירושלים, העניק שר החינוך גדעון סער את פרס החינוך הארצי למועצה האזורית שומרון, הראשונה בדירוג מבין הרשויות הזוכות.

בטקס פנה שר החינוך לראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה ואמר: "באף מחוז לא מתמודדים עם אתגרים רבים כמו שאתה מתמודד בשומרון. אבל לך יש את היתרון הגדול: האמונה. אני מודע לאתגרים ולקשיים שאתם מתמודדים מולם, אולם לא בכדי ומבלי לפגוע ברשויות הזוכות האחרות, ועדת פרס החינוך הארצי קבעה את המועצה האזורית שומרון במקום הראשון בדירוג ההצטיינות מבין חמש הרשויות הזוכות. אני מאחל שתמשיכו לפעול ושהשומרון ימשיך לשמש מעצמת חינוך במדינת ישראל".

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר: "זוהי תעודת כבוד לחינוך בשומרון, ולהתיישבות בשומרון כולה. המועצה האזורית שומרון התברכה בנשות ובאנשי חינוך מהשורה הראשונה הרואים בחינוך שליחות ומטרה".

תעודת כבוד ראש מוא"ז שמעון גרשטו מסיקה ושר החינוך בטקס הענקת פרס החינוך

תלמידי אמי"ת חצור במסע חירות למען פולארד

תלמידי בית החינוך אמי"ת חצור יצאו השבוע ל'מסע החירות', בקריאה לשחרורו של יהונתן פולארד. במסע סובב כנרת צעדו התלמידים בקטעי מסע בני 2.5 קילומטרים. בסיום המסלול ערכו התלמידים 'טקס חירות' במזרח הכינרת ליד האנדרטה של יצחק מנחם גוליבר, קצין צנחנים שנפל בהגנה על האזור. בטקס החירות לזכרם של מגני הארץ קראו התלמידים לזכור את יהונתן פולארד ולפעול לשחררו לאלתר. התלמידים תיעדו את המסע ומתכוונים להעביר לפולארד את התצלומים.

כהכנה למסע נפגשו התלמידים עם רב העיר צפת הרב שמואל אליהו, אשר שיתף את התלמידים ברשמיו מביקורו אצל פולארד וחיזק את ידיהם במאבקם להביא לשחרורו. אביחי גולן, מנהל אמי"ת חצור, מסביר כי לקראת חג הפסח החליטו בבית החינוך להעמיד את החירות במרכז העשייה החינוכית. "המסע נועד לעורר את המודעות לסבלו של פולארד השבוי בכלא האמריקני כבר 27 שנים. כולנו מבקשים לראות את פולארד מסב עם משפחתו לשולחן הסדר כבן חורין".

בתוך כך, פתחו השבוע בנות האולפנית בחצור דוכני הסברה והחתימו אלפים מתושבי חצור על עצומה למען שחרורו של פולארד. העצומה תועבר לראש הממשלה.

 

קונצרט האביב של אולפנת כפר פינס לכבוד הרב מרדכי פירון

קונצרט האביב באולפנת בני עקיבא כפר פינס הוקדש השנה לכבודו של הרב מרדכי פירון, הרב הצבאי הראשי לשעבר, אשר חגג לאחרונה את יום הולדתו ה- 90. הרב פירון מלווה את האולפנה שנים רבות, ובמהלך האירוע הוקרן קטע וידאו שבו מברך נשיא המדינה שמעון פרס את הרב. "הרב פירון הוא איש בעל אופקים רחבים, כובש לבבות, היתה לו השראה רוחנית. הוא לא היה רב טכני אלא מורה, ולכן הפיץ סביבו השראה, עורר אמון ויצר נאמנות", אמר הנשיא פרס וסיים באומרו "אנחנו, כל בני דורו הצעירים, מסתכלים עליו בגאווה ובתקווה".

בקונצרט ניגנו כ-50 בנות הלומדות במגמת המוזיקה באולפנה במבחר רב של כלים ובסגנונות מוזיקליים מגוונים. בסיומו של הערב הסתובבו הבנות בין האורחים הרבים באולם תוך שהן מנגנות פיוטים שונים. האירוע התקיים במעמד ראש האולפנה הרב יורם צוהר, ראש המינהל לחינוך התיישבותי ועליית הנוער ד"ר יחיאל שילה, ראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה, תלמידות והורי הבנות.

 

צמד חברים מישיבת ירוחם יתמודדו בחידון התנ"ך העולמי

חידון התנ"ך הארצי שנערך השבוע (ג') סיפק חידוש מפתיע לחידון העולמי שייערך ביום העצמאות. לראשונה, נציגי ישראל מהחינוך הדתי יהיו שני תלמידים הלומדים בישיבה תיכונית אחת.

שני העולים - אבשלום אדלר, תלמיד י"ב אשר הוכתר כחתן התנ"ך הארצי, וסגנו אלחנן בלוך, תלמיד י"א אשר זכה במקום השני בתחרות - הם תלמידי ישיבת אמי"ת 'בלבב שלם' ירוחם. החברים בישיבה יחלקו את התמיכה והעידוד בין שני המתמודדים שייצגו את ישראל. הרב יאיר יעקובי, ראש הישיבה, מציין כי בישיבה מאמינים בהצלחת שני התלמידים ומקווים ששניהם יזכו בחידון העולמי יחדיו. "היתרון שלנו", אומרים שני הזוכים בחיוך, "הוא שאנחנו יכולים ללמוד ולהתכונן לקראת החידון העולמי אחד עם השני".

 

מבזקים:

סגן חדש לראש מועצת גוש עציון

סגן ראש מועצה חדש מונה בשבוע שעבר בגוש עציון. משה סוויל, תושב תקוע וסמנכ"ל כספים בעמותת 'מבראשית' ופרויקט מסע ישראלי. סוויל, בן 29 ואב לארבעה, הוא סגן המועצה הצעיר ביותר ביש"ע.

 

בנות אולפנת להב"ה עולות לירושלים

ביום חמישי שעבר עלתה אולפנת להב"ה מקדומים, כ-800 תלמידות ואנשי צוות, לירושלים לאירוע שכולו געגועים וכיסופים לבניין בית המקדש. יוזמת הערב היא מנהלת האולפנה מלכה אנגל, הרואה חשיבות בחיבור הבנות לירושלים ומעל לכל לבית המקדש.

 

לראשונה מזה עשור: מינוי של דיין דתי-לאומי לבית הדין הרבני העליון

הרב אליעזר איגרא, איש הציונות הדתית, מונה יחד עם שני דיינים נוספים לבית הדין הרבני העליון. יצוין כי לעת עתה מדובר במינוי זמני בלבד, עקב הגשת בג"ץ נגד ההרכב החדש של הוועדה למינוי דיינים.

 

מי יהיה בית הכנסת הירוק של ישראל?

עמותת 'ירוק עכשיו', בשיתוף 'טבע עברי' והמועצה לישראל יפה, הכריזו לראשונה על פתיחת תחרות בית הכנסת הנאה בישראל. התחרות תבדוק בין היתר קריטריונים הנוגעים לאסתטיקה, לנגישות ולהשפעה על הסביבה, וביניהם מעורבות ותרומה לקהילה, תאורה יעילה, נגישות לבעלי מוגבלויות והפרדת אשפה בבתי הכנסת ברחבי הארץ.