בשבע 488: שלושה בשירה אחת

'הטיש' הוא מפגש מוצלח בין שלושה אמנים מוכשרים וסוחפים בשירה. רק חבל שהחיבור בין אריאלי, לוי ולהב לא נותן מספיק ערך מוסף

עפרה לקס , י"ג בניסן תשע"ב

כיתוב תמונה: תרבותי ומהנה. 'טיש בשלושה'

משה להב רץ עם מופע ה'טיש' שלו כבר הרבה שנים. גם ג'קי לוי וקובי אריאלי לא ממש טירונים בסצינת ערבי התרבות-הצגה-סטנד אפ. החיבור בין השלושה החל כאשר להב, בספונטניותו המפורסמת, הזמין את השניים לעלות לבמה במהלך הופעה ו-בינגו, זה הרגיש להם נכון.

אנחנו הגענו לערב מהנה. להב הוא להב: שירה בציבור בלי שקופיות ("אני אף פעם לא יודע מראש אילו שירים יהיו במופע, הכל לפי הקהל והאווירה"). השירה בציבור שלו משודרגת. לא עוד אקורדיון או פסנתר בלבד, אלא שלושה נגנים שמלווים אותו ועושים יחד מוזיקה טובה, ומכל הלב. כך שגם אם אתם לא זוכרים את המילים, ואפילו אם לא תדעו לזמזם את המנגינה - תוכלו ליהנות מהופעה מוזיקלית.

ג'קי לוי הוא אמן. מספר סיפורים בחסד, מוליך אותם, תוך הצחקות לא מעטות, עד לשיא הדרמטי, ואז קורע את הקהל מצחוק. את ההומור של קובי אריאלי היה לנו קצת יותר קשה להכיל. הסיפורים שלו התחילו ונגמרו בו עצמו (איך זה להיות חרדי במרחב חילוני, איך זה שמזמינים אותך להופיע בחור של מתנחלים, ואיך אתה מתמודד עם האישה בסופשבוע בפראג). הסיפורים הצחיקו, אנחנו לא אומרים שלא, אבל התחושה היתה, ונאמר זאת בעדינות, שלא תמיד הופעה עם אמן אחר מהז'אנר שלך עושה לך טוב. לפעמים זה שם אותך במקום פחות מחמיא. נקודה למחשבה.

לצורך המופע תפרו השלושה כמה חיבורים. הם ניסו למצוא מכנים משותפים כגון ירושלמיות (להב ואריאלי הם ירושלמים אמיתיים. אבל לוי, הירושלמי המזויף, יוצא הכי אותנטי). הם מעירים זה לזה הערות ומשלימים מפעם לפעם תובנות.

שני הבדרנים משתתפים בשירה של להב, מה שמשדרג את השירים בצעד נוסף, ומנגד הם מביאים את להב לספר סיפור משל עצמו, מעודדים אותו וגם יורדים עליו, ומוציאים אותו אחד שיכול לספר.

אחרי הפסקת ריענון חוזרים האמנים אל הבמה, וכל אחד נותן חלק ארוך משלו, כדי שמי שהגיע לשירה בציבור אכן יקבל כמה דקות מזוקקות מזה, ומי שדווקא חשק בערב של מספרי סיפורים - לא ייגרע חלקו.

בשורה התחתונה, מי שמגיע לערב ייהנה ממנו: הוא ישיר וגם יצחק. מאוד. הוא יחווה ערב תרבותי ומושקע של אמנים מוכשרים. אבל מנגד, הציפייה שהחיבור בין השלושה ייתן ערך מוסף והשלם יעלה על סך חלקיו, איננה מקבלת מענה במופע הזה. למרות הניסיון לחבר בין האמנים - עדיין מורגש חסרונה של הנשמה היתרה.

: תרבותי ומהנה. 'טיש בשלושה'

ofralax@gmail.com