בשבע 488: תעלומת צלחות הכסף

כבר אז, כשהוא סיפר את הסיפור ראיתי איך ההבנה מסתמנת על פניה, והבנתי מיד שהיא פתרה את החידה.

עדי דוד , י"ג בניסן תשע"ב

בדרך הביתה מבית הספר, שמתי לב שחני מכיתה א' רצה אחריי.

"טולי, זוכר את הסיפור של גדי, על הארנק שנגנב ממנו?!" היא צעקה אחריי.

הסתובבתי אליה. כבר אז, כשהוא סיפר את הסיפור ראיתי איך ההבנה מסתמנת על פניה, והבנתי מיד שהיא פתרה את החידה.

חני המשיכה, קצרת נשימה: "הגנב היה האיש שכאילו טעה בדירה וחשב שהבית שלו, נכון?"

היא המשיכה, בולעת אוויר, "אם באמת היתה כאן טעות תמימה, הרי ודאי שהוא לא היה מקיש על הדלת. אם הוא חשב שזה הבית שלו - הוא היה נכנס בלי לדפוק, או לפחות נעצר בפתח הבית כשילד זר היה פותח את הדלת".

חייכתי אליה בשמחה, "פתרון מושלם".

חני הלכה לצידי מרוצה וגאה. "תרשה לי להצטרף לעוד הרפתקאות בלשיות?" היא אמרה ותקווה מילאה את עיניה.

"אם תהיה לי הרפתקה, הרי ששני מוחות עדיפים על אחד", אמרתי לה, "בינתיים, אם את רוצה, אני הולך למרכז לצפות בהגעלת הכלים. תמיד מעניין שם".

כך הלכנו יחד, אך כשהגענו למרכז, בינות לדודים מעלי האדים ולחישות הלהביורים - במקום לשמוע המולה שמחה, שמענו ויכוח קולני וכעוס.

"אתה רמאי וגנב", צעק שם איש גבוה ואדום לחיים, ולעומתו צרח העובד שהגעיל כלים: "האשמות שווא, אתה מכפיש אותי לעיני כולם בלי כל בסיס!"

ציבור שלם התקהל סביבם, אוחזים בסלים מלאי כלים, חלקם תומכים בזה, חלקם תומכים בזה, ואחרים מבקשים לזרז את התור.

עוד לפני שהספקתי לחשוב, נעמדה פתאום חני במרכז המעגל וצעקה בקולי קולות: "אל דאגה חברים, טולי הבלש המהולל יפתור את הבעיה!"

לרגע השתרר שם שקט. הסמקתי, אך לפני שהספקתי לברוח משם, ידיים נעלמות משכו אותי למרכז המעגל. ולהפתעתי האיש הגבוה שטח בפניי את סיפורו:

"באתי להגעיל את צלחות הכסף המיוחדות שלנו. הן עוברות בירושה במשפחתי כבר דורות רבים וערכן הכספי נאמד במיליונים. כשהגעתי, שמתי לב ששכחתי את אחת הצלחות בבית. לכן, כדי שלא להתעכב, ביקשתי מהעובד המגעיל הזה, שיגעיל את סט הצלחות עד שאשוב עם הצלחת החסרה. כששבתי, מעט זמן אחר כך, והנה - הצלחות שונות. הן אמנם נראות מכסף, אבל אני בטוח שאלה לא הצלחות שהשארתי בידיו".

העובד, ששמח על ההזדמנות לספר את גרסתו, טען "איך יכולתי להחליף את הצלחות? מאות אנשים מקיפים אותי פה, ומאין אשיג מספר זהה של צלחות כסף? אם תשווה את הצלחות עם הצלחת שהביא האדון מביתו, תמצא שהגדלים זהים".

חייכתי. ידעתי בדיוק איך לבדוק מי מהם צודק. לכל העסק היה ניחוח מוכר של סיפור הצלחה היסטורי...