בשבע 488: חדשות

ביקורת חריפה בקואליציה על החלטת נתניהו וברק לפנות את 'בית המכפלה בחברון'

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ב

דרישה בקואליציה: לקחת מאהוד ברק את תיק הביטחון

השר משה יעלון: במקום לפתור את הבעיה בקלות, שר הביטחון מערים קשיים ומדליק מדורות

 למרות הבטחות מוקדמות שלא לפנות את 'בית המכפלה' בחברון, פרצו אתמול (ד') בשעות הצהריים כוחות גדולים של יס"מ אל הבית, ופינו את המתיישבים ששהו בו תוך דקות ספורות וללא התנגדות.

מי שהורה על פינוי הבית היה שר הביטחון אהוד ברק, שתיאם את מהלכיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבה שקיימו בשעות הבוקר. ברק הבהיר לנתניהו כי יש לבצע את הפינוי באופן מיידי, וכי גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין תומך בעמדתו ואף הבהיר שאין צורך בהחלטת ממשלה לביצוע הפינוי. ברק טען גם כי פינוי שיבוא על המתיישבים בהפתעה ימנע את האפשרות שיגיעו אל המקום פעילים שינסו למנוע את המהלך.

מיד לאחר הפינוי נאטם הבית, וכוחות גדולים המשיכו להתפרש באזור כדי למנוע כניסה מחודשת של יהודים למבנה.

תושבי הבית, שזעמו על הפינוי, סיפרו כי הובטח להם על ידי מקורביו של נתניהו כי הבית לא יפונה. בסיכום ישיבת ממשלה מיוחדת שנערכה בלילה שבין שלישי לרביעי, הוחלט כי המבנה לא יפונה לפחות עד ה-26 באפריל, ועד אז ניתן יהיה להוכיח את רכישת המבנה, שעל פי כל הנתונים נראה כי נעשתה כדת וכדין. ראשי ועד התושבים בבית המכפלה פרסמו הודעה לתקשורת ובה אמרו כי "בעל הבית של הממשלה הוא אכן אהוד ברק, ונתניהו נותר פקודו הכנוע. כל הבטחותיו של נתניהו התגלו כמשענת קנה רצוץ".

בלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה לדברים כי "נתניהו מחויב להתיישבות ביהודה ושומרון בכלל ובחברון בפרט, אך הצו המשפטי הפעם הוא שחייב". ראש הממשלה עצמו פרסם הודעה ובה הצדיק את הפינוי מטעמים משפטיים. נתניהו הוסיף כי "אנחנו מחזקים את היישוב היהודי ביהודה ושומרון ובחברון עיר האבות תוך שמירה על החוק, ונמשיך לעשות זאת", תוך שהוא מציין את הפתרונות שהציע בעניין שכונת האולפנה בבית אל (ראו ידיעה נפרדת).

מיד לאחר הפינוי כינס אהוד ברק מסיבת עיתונאים וטען כי לא יאפשר לקבוע עובדות בשטח שלא כחוק. בסביבתו אמרו שהפינוי היה עניין של עמידה על שמירת החוק, ואין אמת בהאשמות שהוטחו כלפי ברק שמדובר בצעד פוליטי.

במערכת הפוליטית נשמעו תגובות חריפות נגד ברק, וגם נתניהו ספג ביקורת הן מחבריו בליכוד שקראו להדיח את שר הביטחון, והן מחברים אחרים בקואליציה שזעמו על הדרך שבה טיפלה הממשלה בנושא.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר כי כל הטיפול בפרשה התנהל בצורה שגויה מבחינה מהותית ומבחינה קואליציונית, ואף רמז כי הדבר יכול להביא למשבר קואליציוני. "הטיפול של משרד הביטחון בנושא ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון נועד להלהיט את הרוחות, ולא כדי לתת מענה לביטחונם של אזרחי ישראל המתגוררים שם. המדיניות הזו מערערת את היציבות הקואליציונית ופוגעת ביכולת מרכיבי הממשלה השונים לחיות זה לצד זה", דברי השר ליברמן, שקרא להעביר את כל הסמכויות הממשלתיות בנושא ההתיישבות היהודית ביו"ש לאחריותה של ועדת שרים מיוחדת, כפי שהיה בימי ממשלת קדימה. לדרישה זו הצטרפו גם שרים רבים מהליכוד כמו יולי אדלשטיין ולימור לבנת, והשר דניאל הרשקוביץ מהבית היהודי. גם בש"ס גינו את המהלך, ושר הפנים אלי ישי הצביע על האפליה בין יהודים לערבים בנושא: ״כשבני מיעוטים הגיעו לשכונות יהודיות ברחבי הארץ קבע החוק שאסור להפלותם, אבל כשיהודי קונה בית בחברון זורקים אותו בטענה להפרה ציבורית".

העימות הגדול ביותר סביב הפינוי היה בין המשנה לראש הממשלה משה יעלון לבין השר ברק. יעלון אמר כי לאחר שבדק את הנושא לעומק, אין מניעה מדינית או ביטחונית לאשר את קניית בית המכפלה. במקום לפתור את הבעיה בקלות, שר הביטחון מערים קשיים ומדליק מדורות, כלשונו. "שר הביטחון אמור לייצג את הממשלה, אך הוא מייצג רק סיעה אחת בקואליציה", אמר יעלון.

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון מהליכוד, אף החל להחתים חברים בליכוד על עצומה שתוגש לראש הממשלה בדרישה להחליף את ברק בשר משה יעלון. "אנו, פעילי ליכוד מרחבי הארץ, פונים אליך, ראש הממשלה, כדי להעביר את תיק הביטחון משר הביטחון אהוד ברק לשר לעניינים אסטרטגים משה (בוגי) יעלון. הפגיעה בהתיישבות, ודרך השמאל שבה בוחר ברק, לא מהוות חלק מערכי הליכוד, ועל כן נבקש להעבירו מתפקידו", לשון העצומה.

גם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, הצטרף לדברים ואמר כי "שר הביטחון עשה מעשה עוולה למען צרכים פוליטיים צרים בפינוי הבית בחברון היום. הניסיון שלו לגרד את אחוז החסימה על גבם של יהודים בחברון ובהתיישבות בכלל, מחייב את פיטוריו או לפחות את שלילת כל סמכויותיו בנושא ההתיישבות ביו"ש".

 נתניהו: ביקשתי מהיועמ"ש למצוא פתרון לגבעת האולפנה

חגית רוזנבאום

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול (ד') בישיבת הממשלה להרס הצפוי בשכונת האולפנה בבית אל. "ביקשתי מהיועץ המשפטי לממשלה למצוא פתרון לשכונת האולפנה שימנע צורך בהריסה", אמר נתניהו. עוד הודיע נתניהו כי "בכוונתי להביא בזמן הקרוב לממשלה, בהמלצתו של שר הביטחון, את האישורים הנדרשים להסדרת מעמדם של היישובים ברוכין, סנסנה ורחלים".

מוקדם יותר השבוע הופתעו תושבי שכונת האולפנה בבית אל, שתאריך ההריסה שננקב לה בבג"ץ יחול בעוד פחות מחודש, לראות שישה קציני צה"ל בביקור לא מתוכנן בשכונה. הקצינים עזבו את המקום בחופזה ברכבים סמויים. תושבי השכונה מסרו בתגובה לביקור: "אנו מזועזעים מן העובדה שממשלת הליכוד בראשות נתניהו-ברק החלה בהכנות להריסת השכונה, אותה בנתה הממשלה בעצמה לפני 12 שנה".

בתחילת השבוע נערך כינוס חירום בשכונה, בהשתתפות רב היישוב, הרב זלמן מלמד, הח"כים יעקב כ"ץ ואורי אריאל, וראש מועצת בית אל משה רוזנבאום. בסיום הישיבה הוציאו התושבים את ההודעה הבאה: "שכונת האולפנה בבית אל נבנתה לפני 12 שנה לזכרם של איטה ובנה אפרים צור ז"ל, בברכת ראש הממשלה נתניהו ועל ידי ממשלת אהוד ברק. תושבי השכונה אחוזי ביטחון שאמירותיו של ראש הממשלה נתניהו בשיחות פרטיות עם 30 השרים והח"כים שביקרו בשכונה, בהן הודיע להם כי השכונה לא תיהרס, תיאמרנה גם בפומבי, ויימצא על ידו הפתרון הדרוש להסיר כל איום של הריסה מעל 30 המשפחות ו-150 הילדים תושבי השכונה".

 

מבזקים:

בג"ץ קיבל השבוע את עתירת תנועת 'רגבים' והורה להרוס מבנים לא חוקיים בכפר אבו בסמה שבנגב. מדובר בבתים שנבנו על קרקעות המיועדות לצרכים ציבוריים. השופטים מתחו ביקורת על העובדה שבכל אזור הנגב פועל רק פקח אחד לאכיפת החוק נגד בנייה בלתי חוקית, והעבירו את הסוגיה לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייוועד בשבוע הבא עם משלחת פלשתינית בראשות סלאם פיאד, לראשונה מזה שנתיים, לפגישה בה ימסרו הפלשתינים את דרישותיהם לחידוש המגעים המדיניים. על פי הערכות, גם במפגש זה לא יושגו הבנות שיניעו את המשא ומתן.

יו"ר קדימה החדש, שאול מופז, מתכוון לוותר על ראשות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כדי לזכות מחדש בראשות וועדת הכלכלה. בתחילת הקדנציה ביקש ראש הממשלה את ראשות ועדת הכלכלה עבור הליכוד, אך כעת מבקש מופז למנות נציג מקדימה לראשות הוועדה כדי לאפשר למפלגה לקדם סדר יום חברתי.

דו"ח של רשות ההגירה מעלה כי יותר מ-58 אלף מסתננים שוהים בישראל. בנוסף לכך, לכ-95 אלף תיירים פגה אשרת השהייה, וגם הם נמצאים בארץ בניגוד לחוק. בחודש שעבר נפתחו תיקים נגד 127 מעסיקים שהעסיקו עובדים זרים שלא כחוק, והוטלו קנסות בהיקף של כ-900 אלף שקלים.

בית הדין הארצי לעבודה החליט השבוע כי רבני שכונות יפרשו מכהונתם בגיל 67, ובניגוד למקובל כיום לא יוכלו להמשיך בתפקידם לאחר גיל הפנסיה. לגבי רבנים שכבר הגיעו לגיל זה, קבע השופט שמואל צור כי הם יפרשו בתוך שישה חודשים מהיום שבו ניתן פסק הדין.

בית הדין הבינלאומי בהאג הודיע כי אין בסמכותו לדון בתלונה שהגישו הפלשתינים נגד ישראל, בה נטען כי בוצעו פשעי מלחמה בעזה במבצע 'עופרת יצוקה'. הנימוק לדחיית הבקשה הוא שהרשות הפלשתינית אינה מהווה מדינה, ועל כן אין לבית הדין סמכות לדון במה שקורה בתחומיה.