בשבע 488: עלייה המונית לחומש בחול המועד

לרגל חמש שנים לחידוש הנוכחות היהודית בחורבות היישוב חומש, יקיימו ועד מתיישבי השומרון אירוע המוני במקום ביום שלי שי הקרוב

חגית רוזנבאום , י"ג בניסן תשע"ב

הרב חיים דרוקמן צפוי להשתתף בסיום מסכת כתובות של תלמידי ישיבת חומש, ולאחר מכן תיערך במקום עצרת מרכזית בהשתתפות רבנים ואישי ציבור. כמו כן ייערכו סיורים באזור חומש, פעילויות לילדים ומופעים.

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אומר לקראת האירוע: "חמש שנים מאז שחודשה ההתיישבות בחומש, ראוי לשוב ולחזק את הניסיונות לחזור לשם במלוא העוצמה. סיורים של שרים, ח"כים ורבנים למקום מקרבים אותנו לשם, ובוודאי גם קריאה גדולה של ציבור אוהבי ארץ ישראל שברצוננו לשוב ולחדש את ההתיישבות שנחרבה שם ללא סיבה וללא תועלת. דווקא האירועים בדרום שבים וממחישים את הטיפשות וחוסר המחשבה ב'התנתקות', שהכפרה עליה תהיה חזרתנו לשם בעוצמה כפולה ומכופלת".

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר: "אנחנו מצפים מממשלת נתניהו להיות נאמנה למצע שבשבילו בחרו אזרחי מדינת ישראל, ולתקן את עוולות הממשלות הקודמות, בראש ובראשונה את עוולת הגירוש, ולהקים את חומש מחדש".

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע חברון, שלח מכתב חיזוק לבחורי ישיבת חומש לאחר ביקורו אצלם בשבוע שעבר: "בעקבות ביקורי אצלכם לפני ימים ספורים, הריני מוצא לנכון להביע את שמחתי על מה שראו עיניי, את הלהט הנפשי והמסירות שמגלים הבחורים הצדיקים בהישארותם בחומש. בחורי הישיבה אינם זקוקים לאישור כלשהו מאף גורם שלטוני. מי שיכול ומסוגל להישאר במקום קדוש ייאמר לו, ואשרי מי שפועל עם א-ל".

 

* משטרת ישראל אישרה השבוע את קיומם של סיורים בשכונות היהודיות בכפר השילוח כחלק מאירועי הפסח, זאת לאחר שנתיים בהן הופסקו הסיורים בעקבות התפרעות הערבים באזור העיר העתיקה. יתקיימו סיורים אל 'בית יהונתן' ו'בית הדבש', בתים שנגאלו על ידי עמותת 'עטרת כהנים' לפני שמונה שנים, במקומות בהם התיישבו יהודי תימן שעלו לישראל בתרמ"ב.

מסיירים בחומש

כותרת: מסתמן: תוארך כהונתו של מייק בלאס במשרד המשפטים

קרדיט: ניצן קידר

גורמים במערכת המשפטית חושפים כי עו"ד מייק (מלכיאל) בלאס, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לא יסיים את תפקידו בקרוב כמתוכנן. על פי הידיעות שהגיעו ל'בשבע', בכוונת שר המשפטים יעקב נאמן להאריך את כהונתו של בלאס בחצי שנה.

עו"ד בלאס נחשב למי שעומד מאחורי חוות הדעת האחרונות של פרקליטות המדינה המצדדות בהרס מאחזים ויישובים. גורמים בהתיישבות מצביעים על בלאס כמי שמנווט את הפרקליטות, בתוקף מעמדו הקרוב מאוד ליועץ המשפטי לממשלה, להתייחס למתיישבים בקשיחות ובהתנכרות. הם מזכירים החלטות מהתקופה האחרונה, כמו חוות הדעת מטעם המדינה בעניין מגרון, שקבעה כי היישוב צריך להיהרס. שופטי בג"ץ הסתמכו בהחלטתם על הרס מגרון על חוות דעת זו, תוך שהם מציינים כי לא הם אלא המדינה היא שקבעה כי על היישוב להיהרס.

בחודשים האחרונים עוסק בלאס, בין היתר, במהלך גדול שעלול לאפשר הפקעת עשרות אלפי דונמים מחקלאים יהודים ביהודה ושומרון. מדובר בחוק עות'מאני שקבע כי מי שעיבד קרקע במשך עשר שנים ללא התנגדות יהיה רשאי לרשום אותה בבעלותו. בלאס יצא נגד החלטות קודמות של המדינה, וטען בפני בג"ץ כי יש לבטל את החוק העות'מאני, ואף למחוק באופן רטרואקטיבי את כל רישומי הקרקעות שנעשו מכוחו של חוק זה. הדבר עלול לגרום להגשת תביעות רבות מצד ארגוני השמאל בדרישה להוציא חקלאים יהודים מאדמתם, בטענה שהן שייכות לפלשתינים. אחת ההשערות היא שהשארתו של בלאס בתפקיד נועדה כדי להמשיך ולהתמודד בתקופה הקרובה עם בג"צים נוספים הקשורים למאחזים.

ממשרד המשפטים לא מסרו אישור או הכחשה לידיעה עד לסגירת הגיליון.