בשבע 488: ברגותי קרא מהכלא לחידוש האינתיפאדה ונשלח לשבוע בידוד

אסיר העולם מרואן ברגותי, מנהיג התנזים לשעבר הכלוא בכלא הדרים, נשפט בתחילת השבוע על ידי מפקדת הכלא והועבר לבידוד למשך שבוע.

חגי הוברמן , י"ג בניסן תשע"ב

 עוד נקבע כי ייאסר עליו לקבל חופשות בתקופה הקרובה וכן לערוך קניות בקנטינה של הכלא.
העונש הוטל בעקבות הפצת איגרת בשבוע שעבר לקראת יום האדמה, בה קרא להתנגדות עממית של הפלשתינים והסית לפתיחה באינתיפאדה שלישית.

באיגרת קרא ברגותי לעצור את התיאום הביטחוני-כלכלי עם ישראל, ולהציב את שחרור האסירים הפלשתינים כתנאי לכל משא ומתן עימה. "ניסיון העבר הוכיח שאין פרטנר ישראלי לתהליך השלום, וגרוע מכך: מספר ההתנחלויות עלה פי שלושה וארבעה בשני העשורים בהם התקיים המשא ומתן", כתב ברגותי, "לכן יש לעמנו את הזכות המוחלטת להתנגד לכיבוש בכל הדרכים והאמצעים, כאשר ההתנגדות העממית היא המתאימה ביותר לתקופה זו".

ברגותי ציין כי על ההנהגה לפעול בשני מישורים בו זמנית, התנגדות מחד ומאבק דיפלומטי מאידך. הוא בירך את ההנהגה על מאמציה להתקבל כחברה מלאה באו"ם, וקרא לה להמשיך בכך וכן לדרוש הצבעה במועצת הביטחון. "אם זה ייכשל", כתב, "עליכם לפנות לעצרת הכללית". עוד קרא ברגותי להחרים מוצרים ישראליים "הן באופן רשמי והן בפועל", וכן "לפעול יחד עם המדינות הערביות והאסלאמיות להחרים את ישראל בעולם".

בשירות בתי הסוהר בודקים כיצד הצליח ברגותי להוציא את האיגרת, החתומה על ידו, מחוץ לכותלי בית הכלא.

ברגותי, בכיר אנשי התנזים שחוללו את מלחמת אוסלו, נעצר לפני עשר שנים, במהלך מבצע 'חומת מגן', לאחר שנלכד ברמאללה. הוא הורשע וקיבל חמישה מאסרי עולם.

 

סרטוני האבטחה מגלים: הערבים תקפו את אוהדי בית"ר

הלל גרשוני

ה'לינץ'' הוליד עכבר: משטרת ישראל חשפה סרטוני אבטחה מקניון ירושלים, מהם עולה כי הטענות שעלו בתקשורת על כך שאוהדי בית"ר תקפו בהמוניהם עובדי ניקיון ערבים בקניון מתבררות כחסרות בסיס.

לפני כשבועיים דיווח עיתון 'הארץ' כי "יותר מ-300 אוהדי בית"ר תקפו עובדים ערבים בקניון מלחה". בכתבה תוארה התנהגות אלימה של אוהדי בית"ר, ובין השאר הובאו דבריו של מוחמד יוסוף, אחראי משמרת בחברת הניקיון במקום, שאמר: "זה היה ממש לינץ' המוני, שלוש מאות אוהדים נגד ארבעה עובדים שלי". הפרסום עורר הדים רבים, וח"כ אחמד טיבי גינה את המשטרה על רפיסותה מול אותו "פוגרום חסר תקדים" ו"ההשתוללות חסרת התקדים של חבורת ה-KKK הבית"רית".

כעת מתברר כי מצב הדברים היה שונה. מהסרטונים עולה כי האוהדים אכן התקהלו בקניון ושרו שירים, כנראה חלקם נגד ערבים, אך התוקפים היו דווקא פועלי חברת הניקיון הערבים, ששלושה מהם רדפו במקלות אחרי האוהדים הרבים והניסו אותם על נפשם.

ממשטרת ירושלים נמסר כי כמה עשרות מאוהדי בית"ר נחקרו בחשד לקריאות גזעניות ותקיפה, וכ-20 מהם הורחקו מהמגרשים. גם הערבים המעורבים באירוע נחקרו באזהרה.

עוד נמסר מהמשטרה: "בניגוד לנאמר בתקשורת וכן על ידי גורמים בעלי עניין שהצטרפו לדברים אלה, לא נראה בסרט שהתקבל מיחידת האבטחה בקניון כל פוגרום או לינץ'. מחקירת האירוע ומבדיקת הסרט עולה כי לאחר סיום משחק הכדורגל בטדי נכנסו כמה עשרות אוהדי בית"ר לקניון מלחה וכעבור זמן קצר החלו לקרוא קריאות גזעניות לעבר עובדי ניקיון ערבים. בין הצדדים פרצה קטטה. שלושה מהעובדים הערבים נטלו מקלות והחלו לרדוף אחרי עשרות אוהדי בית"ר שרצו לקומות האחרות ומהקניון החוצה. בשלב זה התערבו מאבטחי הקניון, אחזו בעובדים הערבים והרחיקו אותם.

"כוחות משטרה, בהם יס"מ ומג"ב, הגיעו לקניון ארבע דקות בלבד מאז הקריאה של מאבטחי הקניון, אלא שהצדדים המעורבים עזבו כבר את המקום. כוחות המשטרה גבו עדויות קצרות ובהמשך השבוע, עם העברת סרט האבטחה, נפתחה חקירה".

 

 

באוצר תוקפים את דירקטוריון מפעל הפיס על שלילת הזכויות מהיו"ר עוזי דיין

הלל גרשוני

בצעד דרמטי החליט השבוע דירקטוריון מפעל הפיס, בהנהגת חבר הדירקטוריון ויו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט, לשלול את זכויות החתימה מיו"ר מפעל הפיס, אלוף (מיל') עוזי דיין, ולהעביר אותן לחבר הדירקטוריון שמוליק ריפמן, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית רמת נגב.

שלילת זכויות החתימה היא צעד סמלי בעיקרו, ולמעשה נמנעה החלטה משמעותית בהרבה של צמצום סמכויותיו של דיין, לאור חוות דעת משפטית שהביא עימו ולפיה צעד כזה אינו חוקי.

הרקע למהלכים אלו הוא התנגדותו של דיין למינויו של גזבר עיריית חיפה ויו"ר ועדת הכספים של מפעל הפיס, ג'קי ואקים, לתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס. ואקים נבחר על ידי חברי הדירקטוריון, אך דיין התנגד למינויו שכן ואקים לא דיווח מלכתחילה על חקירות שהתקיימו בעניינו - חקירה פלילית במחלקה לחקירות שוטרים באשר לקשריו עם רכז מודיעין, ודו"ח מבקר המדינה שמתייחס לפעילותו כחבר דירקטוריון הפיס.

במשרד האוצר הגיבו בחריפות על המהלך האחרון. במכתב ששלחה החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, תמכה החשבת בעמדתו של דיין והביעה איום מפורש כי אם לא יוחזרו ליו"ר מפעל הפיס זכויותיו, המפעל לא יקבל היתר להרחבת פעילויותיו, נושא שעומד כעת במרכז הדיונים בין מפעל הפיס לבין האוצר.

החשבת כתבה במכתבה כי "כרגולטור האמון על הפיקוח על החברה, לא נוכל להשלים עם מצב שבו דירקטוריון החברה שולל סמכות מיו"ר החברה. לא ייתכן שחלק מחברי הדירקטוריון יציבו למעשה את מועמדם למנהל הכללי של החברה כגורם שווה ערך ליושב ראש החברה, ובכך למעשה יקעקעו את המבנה היסודי שבו יו"ר הדירקטוריון עומד מעל המנהל הכללי".

עוד כתבה החשבת, ברומזה למינויו של ג'קי ואקים, כי "דירקטוריון הפיס חייב להבטיח כי מי שמתמנים לתפקידים בכירים בחברה יהיו מי שיושרם ויושרתם, לרבות התאמתם לתפקיד, הם ברמות הגבוהות ביותר".