בשבע 488: על סדר היום

ברק לא היה מאשר את מכירת מערת המכפלה מחשש לבלאגן עם החיתים

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ב

שלמה לוינגר

מדיירי 'בית המכפלה' בחברון

היית ברגעי הפינוי ביום רביעי בבית המכפלה. אתה יכול לתאר את האירועים והתחושות?

"אין כאן עניין אישי. יש כאן פגיעה לאומית כאשר יהודים רוכשים בית כחוק וראש הממשלה לא מאפשר ליישם את הרכישה. לכן אנחנו מתמקמים מול פתח הבית עם אוהלים בשביתת שבת ומאמינים שאת ליל הסדר נקיים בתוכו".

מה תוכל לספר על הליכי הרכישה של המבנה?

"העסקה החלה כבר לפני מספר שנים. התחלנו בבירור זהותם של הבעלים, כדי שיהיה ודאי עבורנו מי אכן בעל הסמכות למכור אותו. ביקשנו מסמכים שיעידו על כך שהמוכר הוא אכן בעל הסמכות הזו, והוא הציג מסמכים אותנטיים מקוריים שעברו בדיקת מומחים ואושרו, הן מטעם מדינת ישראל והן מטעם בית הדין השרעי".

אז מנין צצה הבעייתיות לכאורה במכירה?

"לא היתה ואין שום בעיה. פרוצדורלית כל עסקה ביהודה ושומרון צריכה לעבור דרך משרד הביטחון או דרך אישור הממשלה. כך קובע החוק, אבל אנחנו נהגנו לפנים משורת הדין והגשנו בקשה גם למזכיר הממשלה לדיון בממשלה וגם לקבלת היתר עסקה, למרות שיכולנו לוותר על אישור משרד הביטחון ולהסתפק בממשלה. אמנם קיימת אפשרות להגיש את ההסכם לאישור לפני הבנייה אבל זו לא חובה, מלבד הסיכוי הגדול שממילא יאמרו שיאשרו רק אחרי הבנייה, כפי שמקבלים אישור על התקנת מעלית על פי התקן רק אחרי התקנתה".

ובכל זאת, אולי לנוכח הרגישות ראוי היה להגיש את הבקשה למינהל האזרחי לפני הביצוע?

"מהלך כזה היה מסכן את חייו של מוכר הנכס. אנחנו חוששים מאוד מהדלפות מהמינהל לכיוון הרשות הפלשתינית. זו אגב היתה הסיבה שנכנסנו למבנה כל כך מהר. היה חשש שהדבר ייוודע לרש"פ והיא תיכנס לפנינו למבנה או תפגע בו. מישהו יכול להאמין שאם תסריט שכזה היה מתרחש – הם היו נכנסים והיינו מציגים מסמכי מכירה כולל היתר עסקה – מישהו היה מוציא אותם ממנו?".

זכיתם השבוע לחיבוק גדול של שרים וחברי כנסת שהביעו תמיכה בכם. הדברים לא באו לידי ביטוי בפועל. ברק פינה אתכם.

"אנחנו מאמינים בהבטחת הקב"ה לעם ישראל לרשת את ארץ ישראל ויודעים שהרבה שליחים למקום, ביניהם גם השרים וחברי הכנסת. מבחינתנו כולם שליחים של הקב"ה. אני מקווה ששרי הממשלה וחברי הכנסת של הליכוד יבהירו לראש הממשלה שנבחרה ממשלת ליכוד שנועדה לחזק את ההתיישבות בארץ ישראל בכלל ובחברון בפרט, ולא כדי ללכת למחוזות השמאל שאליהם מוביל ברק".

אנחנו מכירים את סיפור 'בית השלום' שנותר אטום. מה נותן לכם תחושה שהפעם יהיה סוף אחר לסיפור?

"אספר לך משהו קטן על בית השלום. גם שם מדובר בעסקה מלפני כמה שנים, אבל שם המוכר טען שאמנם הוא מכר אבל הוא חזר בו. ועל בסיס האמירה הזו שלו במשטרת ישראל הורה שר הביטחון להוציא אותנו ממנו עד לבירור. בימים הללו מתקיים דיון בביהמ"ש המחוזי בירושלים בפני השופט ברעם. הדיון נמצא בשלבים סופיים. הוצגה ערימה של מסמכים והוכחות והתקיים דיון ברצף. המוכר עלה לעדות והשופט שאל אותו אם הוא מאשר שקיבל למעלה ממאה אלף דינרים עבור הנכס. הוא אמר ש'כן, אבל חזרתי בי והחזרתי את הכסף למי ששילם לי'. השופט שאל אם יש לו אישור כלשהו, והתשובה שלו היתה ש'אצלנו הערבים מילה זו מילה'. השופט שאל 'למעלה ממאה אלף דינר מסרת ואין לך שום קבלה? רק בגלל שמילה זו מילה?', שאל וחייך. הקלדנית צחקה. זה האבסורד. על בסיס אמירה כזו הוציאו אותנו מהמבנה. זה מראה עד כמה הרצון לגרש יהודים מביתם ביהודה ושומרון ובעיקר בחברון הוא גדול. כשאין ביסוס משפטי משתמשים בצו צבאי".

אז על אחת כמה וכמה אתם צריכים להיות מודאגים. אם בבית השלום ללא ביסוס משפטי הוציאו אתכם, למה שהדבר לא יחזור על עצמו גם כאן?

"כי כאן אין בכלל מתלונן. אין חולק על כך שיש מוכר שכרגע עצור בידי הרש"פ בגלל המכירה הזו. ואני מקווה שממשלת ישראל תפעל כדי לשחרר אותו והוא גם יעיד על כך שקנינו את המבנה ממנו".

כעת השלב הבא הוא הוכחת אמינות המכירה.

"אנחנו מאמינים ששיקול הדעת, המוסר, הצדק והחוק יוכיחו שיהודי יכול לקנות בית בכל מקום בארץ ישראל, ובעיקר בחברון. הדברים אפילו לא צריכים להגיע לבית המשפט. כל מי שיסתכל על המסמכים יראה את התיעוד וההוכחות. נודע לנו גם מאנשים במינהל שגם שם ברור שהכל כשר לחלוטין".

איך מתמודדים עם טענות החשש לפגיעה בסדר וסיכון חיי אדם, כפי שנטען בצו הצבאי נגדכם?

"חשוב להבין שנוסח הצו הזה מעיד כאלף עדים שאין כל בסיס לטענות נגד חוקיות הרכישה. לגבי הטענה עצמה, באים ורואים את המציאות בשטח, וכך יעשו המוני בית ישראל בחול המועד כשיגיעו ויוכלו לבחון את מה שמתרחש בשטח. אפשר לראות את השקט ששורר כאן מאז שנכנסנו לבית. הרי אם אני אאיים על שלומך ליד ביתך מישהו יעלה על הדעת שיוציאו אותך מהבית מחשש לשלומך? ברור שהמשטרה תצטרך לטפל במאיים ולא במאוים. האבסורד כאן זועק לשמיים".

יש קשר בין ליל הסדר ההוא לפני יותר מארבעים שנה, כשיהודי חברון נכנסו למלון פארק בניצוחו של אביך, הרב משה לוינגר, לבין ליל הסדר הקרוב?

"בליל הסדר ההוא עדיין לא נולדתי, אבל הבאנו את אבא שלי למקום והוא חש התרגשות רבה. הוא סיפר שהאירוע כולו מזכיר לו את האירוע ההוא. היתה התרוממות רוח של כולנו. הבאנו אותו עם כיסא הגלגלים, וכדי להגיע לקומה הראשונה צריך לטפס יותר מעשרים מדרגות. בעיניים דומעות הוא עלה מדרגה אחר מדרגה כשהוא גורר את הרגל. כשהגיע לקומה הראשונה הבאנו לו מיד כיסא. הוא ישב ואמר לי ולמלאכי (ראש מועצת קריית ארבע-חברון, אחיו של שלמה - ש"כ) 'ברוך ה', אנחנו מתקדמים. אני שמח שאתם הולכים בדרכנו ומקווה שבעזרת ה' תצליחו ותגאלו עוד בתים בחברון ובארץ ישראל כולה'".

ברק מבקש לדהור על הגב שלכם לעבר אחוז החסימה?

"אני מקבל את הניסוח הזה, אם כי אני בטוח שהוא לא יצליח להגיע לאחוז החסימה. מזל גדול יש לנו שברק לא היה בתקופת אברהם אבינו, כי אז אין ספק בכך שאם היה שומע על מכירת מערת המכפלה, היה אוסר על עפרון החיתי למכור את המקום, ובטח שלא היה מאשר את המכירה, מחשש לבלאגן עם החיתים...".

מה הלאה?

"אפשר לומר שגם ברגעים הללו נרקמות עסקאות נוספות ושום שר ביטחון לא יעצור את חזרתו של עם ישראל לארצו".