בשבע 489: מזמור לגליל

יוחאי בן אב"י, מחנך ומוזיקאי, איוורר ושיפץ שירים שכתב למגירה, והתוצאה: אלבום עם הרבה נשמה

אמציה האיתן , כ"ז בניסן תשע"ב

קיבלתי הנחייה מהמערכת - בימי ספירת העומר נא לכתוב על מוזיקת נשמה, ולא על סתם מוזיקת קצב שמחה. חיפשתי וחיפשתי והגעתי לאלבום חדש ומרתק שכולו נשמה, בשם 'שעה ברחוב הגליל'. אם תרצו להתחקות אחר שמו של האלבום תצטרכו להטריח עצמכם לרחוב הגליל בטבריה. שם יושב מוריס השען, ותיק במקצוע, ומתקן שעונים בנחת. מי שהגיע לחנותו של מוריס והחליט להנציח אותו בשיר הוא יוחאי בן אב"י, הידוע בשמו יוחאי רוזנבאום. הוא מלמד בני נוער בישיבה התיכונית 'הזורעים', ולא פחות חשוב – תלמיד בית הספר למוזיקה 'מזמור'.

יוחאי מעיד על עצמו שכתב והלחין שנים רבות למגירה, וכשהחליט לקחת שנת שבתון וללכת ללמוד ב'מזמור', היתה זו הזדמנות פז לפתוח לרווחה את המגירה, לשפץ את המילים בעזרתו של הרב ורדי, ולהקציע את המוזיקה והעיבוד. את הדחיפה הסופית להוציא לאור את הגנוז בליבו הוא קיבל מנאור כרמי מצוות בית הספר, שנתן לו דוגמה פשוטה ומאלפת: "ראית פעם נהג מונית שלא משקיע במונית?". והנה, בשעה טובה, יוחאי משקיע ב'מונית' משלו, ומוציא לאור אלבום מיוחד שאינו מנותק מהעולם החינוכי שבו הוא עוסק, ומעולם הדמיון והרגש שלו.

השיר הראשון כבר תפס אותי. אחרי כל כך הרבה שירי סתיו בשירה העברית, מגיע יוחאי בן אב"י עם 'סתיו של תקוה', שיר מעודד ומחזק, עדין מאוד אבל מלא עוצמה של עתיד טוב יותר. שיר נוסף ששבה את ליבי הוא 'אין הדבר תלוי אלא בי'. קצב מדליק עם מסר חינוכי פשוט, מה צריך יותר מזה.

דווקא לשירים עם המילים מהמקורות פחות התחברתי. יוחאי שר מתוך ברכת המזון ותפילת שמונה עשרה, אבל הניסיון להמציא מחדש את הגלגל במקצב המקורי ובחלוקה הפונטית לא ממש תפס אותי. אחד השירים היותר מרגשים מחבר את המאזין לחייו האישיים של יוחאי. הוא קורא לעצמו בן אב"י על שם אביו, אברהם יצחק, שנפטר כשיוחאי היה בן שנתיים בלבד. בשיר מרגש ונוגע הוא שר יחד עם אחיו, אוריאל רוזנבאום, על המרחק ביניהם לבין אביהם שבדמיונו לעיתים הוא עצום ולעיתים נעלם ואיננו.

אפשר להוסיף ולכתוב על חוש ההומור שבשיר 'דתי מלידה', על הזוגיות שב'ביום בו' ועל השאיפה לאחדות ב'קצרים בתקשורת'. אבל הרבה יותר פשוט להמליץ לכם להתרשם בעצמכם, להתחבר לנשמה ולהפנים את המסרים הנראים פשוטים אבל עמוקים מני ים.

'שעה ברחוב הגליל', יוחאי בן אב"י

seret@etrog.tv